Предложената от пациентските организации такса за обработка на рецепта за безплатни лекарства касае 303 медикамента, отпускани от здравната каса, съобщиха от НЗОК. Толкова са препаратите, които касата заплаща напълно, пише в днешния си брой вестник "Сега".
В момента Касата плаща на аптеките по 1 лв. за обработка на 100% безплатните лекарства, а фармацевтите нямат право да начисляват надценки. Заради преразходите в бюджета за медикаменти пациентите предложиха те да поемат тази сума вместо касата, като така НЗОК ще пести по 450 000 лв. месечно. Освен това таксата ще спира пациентите да не се презапасяват с лекарства. Още не е ясно обаче дали сумата за тях ще е също 1 лв. Възможно е да бъде и 2.40 лв. Предложението още не е гласувано от надзорния съвет на НЗОК. Идеята е то да важи само до края на тази година.
За останалите 757 лекарства, които се поемат само частично от НЗОК, пациентите няма да плащат за обработка на рецептата.
100% поетите от Касата лекарства са основно за диабет, астма, множествена склероза, хепатит, бъбречна недостатъчност. Най-масовите препарати - за сърдечно-съдови болести, се доплащат от пациентите и за тях аптеките имат надценки, затова и не се налага да се плаща за обработка.
От началото на годината преразходът за лекарства на касата е между 4 и 6 млн. лв. месечно. Това наложи и серия мерки, сред които е и прехвърлянето на такса рецепта към пациентите. Част от производителите пък са съгласни да дават 5% отстъпка на касата. Ако на това се съгласят всички фирми, с които работи НЗОК, касата ще пести по 1.2 млн. лв. на месец.
Паралелно с мерките обаче правителството внесе в парламента поправки в закона за лекарствата, според които касата вече няма да плаща медикаменти на най-ниските в ЕС цени. Вместо това производителите ще имат право да предлагат цена, средноаритметична на двете най-ниски стойности с ЕС, т.е. малко по-висока, отколкото в момента.
Напредък
От няколко седмици е активен новият портал на Здравната каса. Той е на стария адрес на касата - nhif.bg. През него за пръв път пациентите могат да проверят собствените си здравни досиета, а лекарите - да се отчитат онлайн към касата. И двете услуги са достъпни само срещу електронен подпис, който повечето пациенти нямат. През портала може да се проверява и здравноосигурителният статус.
В здравното досие има данни на пациента - кога и на какви прегледи е ходил, лежал ли е в болница и за какво, какви лекарства са му изписани, кога е сменял личния си лекар, има ли европейска здравна карта. Засега данните са за 2 години назад, но постепенно в досието ще се вкарват и по-стари, уверяват от касата.
Въпреки че допреди година от НЗОК твърдяха, че достъпът до досието ще е с ЕГН и код, издаван от касата, впоследствие оттам са решили, че единствено електронният подпис е достатъчно сигурна защита срещу проникване в подобни лични данни. Когато някога осигурените имат електронни здравни карти, те ще могат да влизат в досиетата си с тях.
Обществената поръчка за разработката на досиета е спечелена от "Технологика", а цената е 1.3 млн. лв. Порталът е дело на "Сиенсис" срещу 450 000 лв.