От вчера токът поскъпна с 13%, а природният газ - с близо 5%.
Парното и топлата вода поскъпват в София, Русе, Велико Търново и Перник, а поевтиняват в Пловдив, Варна, Бургас, Плевен и Враца. За бита дневната тарифа на тока се увеличава с малко над 13 на сто, а нощната - с близо 15%. За стопанските потребители повишението е съответно с 13% и 16%. Най-скъпа става дневната енергия при Е.ОН, а най-евтина - тази на ЧЕЗ. При нощната енергия съотношението е обратно.
След последните решения на Държавната комисия за енерийно и водно регулиране (ДКЕВР) водата в София поскъпва с близо 5%. От "Софийска вода" бяха поискали 12% увеличение, припомня БНР.
Коментарите около поскъпването на електроенергията не престават. След като в петък в НС спориха надълго и нашироко по въпроса, мнението си даде и председателят на ДКЕВР:
"Цената на тока ще продължи да расте, но не с 20%, каквито слухове има", увери Ангел Семерджиев в ефира на bTV. Той припомни, че ДКЕВР няма нито задължението, нито отговорността да прави прогноза на цените на тока. Това по закон се контролира изцяло от операторите.
Промяната на цената на тока и по-точно на "зелената добавка" е била направена по заявлението на операторите към края на април. За последните 2 месеца е бил отчетен уникален, скоростен инвестиционен процес за изграждане на фотоволтаици, което променя съществено прогнозата.
Oт 2013 година страната ще плаща такса за вредните емисии. За първата половина на годината тя е включена в настоящото увеличение. Проблем си остава и фактът, че някои ТЕЦ-ове не взимат никакви мерки за повишаване на ефективността си.
"Получи се неприятна изненада при първоначални данни за 10%, а се стигна до 13%. Мисля, че до нови изненади няма да се стигне, защото регулаторът намали значително цената за всички ВЕИ-та и ги направи доста неатрактивни на този етап. С последните промени в закона развързахме ръцете на регулатора, така че той да се намесва във всеки случай, в който забележи, че инвестиционните разходи са намалели". Това коментира в ефира на БНР министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Той добави, че не очаква оттук нататък бум на инвестициите във ВЕИ проекти. . От 2011 г. досега не е сключен нито един нов договор за ВЕИ централа.
"Трудно е да се каже как това увеличение ще повлияе на потребителските стоки и услуги, но най-вероятно цените ще са нагоре", коментира Калоян Стайков от Института за пазарна икономика. Той допълни, че всяко поскъпване се понася от крайния потребител.
"Предложенията цените на тока да се обновяват по-често не е в интерес на бизнеса, защото той си прави дългосрочни прогнози, залагат се бюджети. Ако цената скача на всеки месец, ще има нови непредвидени разходи", заяви Калоян Стайков. Припомняме ви, че миналата седмица стана ясно, че австрийската компания EVN е поискала стойността на електроенергията да се променя на всеки 3 месеца, а не веднъж годишно, както е в момента. Като мотив дружеството е посочило пуснатите в експлоатация само през последния месец и половина соларни паркове с обща мощност над 250 MWp (мегаватпика).
"Повишението с 13 % на цената на тока не можеше да се избегне". Това заяви за Агенция "Фокус" д-р Иван Хиновски. Увеличението на електроенергията е обективен процес, вследствие на който дълго време са били задържани разходите в енергийния отрасъл. Д-р Хиновски уточни, че до 2020 година в България трябва да има ръст на зелената енергия с 16%.
Впоследствие през деня от "Атака" и КТ "Подкрепа" поискаха оставката на шефа на ДКЕВР. Според икономическия анализатор в синдиката Мика Зайкова новите цени на водата, тока и газа са чудовищни. От националистическата партия пък поискаха премиерът Борисов да обясни в парламента защо се вдига цената на електроенергията.
Засега преди началото на жътвата цената на хляба няма да бъде променена. Това съобщи Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България и председател на Консултативния съвет по зърното.
*Инфоркацията е допълнена в 18.50 ч.