Президентът Доналд Тръмп заяви, че отлага обявяването на извънредно положение, за да сложи край на частичното спиране на работата на правителството, което продължава вече 23 дни, предадоха АФП и БНР.
То беше предизвикано от искането на президента да му бъдат осигурени 5.7 милиарда долара за изграждането на стена по границата с Мексико, на което се противопоставиха най-вече демократите, но и някои негови съпартийци от Републиканската партия.
На въпрос на Фокс Нюз защо не е обявил незабавно национално извънредно положение, за да си осигури средствата без одобрението на конгреса, Тръмп каза, че е искал да даде на демократите още време да постигнат споразумение.
"Исках да им дам шанс и да видя дали могат да действат разумно", каза той в интервю за Фокс късно снощи.Това е най-дългото спиране на работата на правителството, като беше надминат рекорда от 21 дни, поставен по време на управлението на Бил Клинтън. Тръмп публикува серия от съобщения в Туитър вчера в опит да защити позицията си и да подтикне демократите да се върнат във Вашингтон, за да бъде сложен край на "огромната хуманитарна криза на нашата южна граница". "Демократите могат да решат проблема за 15 минути. Аз съм в Белия дом, готов да подпиша", написа още Тръмп.
Повечето от членовете на Конгреса обаче са извън града за уикенда. Безизходната ситуация парализира Вашингтон, като влиянието й се усеща все повече в страната.
Президентът отказва да подпише бюджетите за правителствени департаменти, които не са свързани с този спор. В резултат, 800 хиляди федерални служители, включително агенти на ФБР, ръководители на полети и служители на музеи, в петък не получиха заплатите си.
На среща в Белия дом в петък президентът описа обявяването на извънредно положение като "лесен изход" и заяви, че Конгресът трябва да поеме отговорността и да одобри финансиране за стената. Той обаче подчерта, че ако те не го направят, той има правото да обяви национално извънредно положение.
Тръмп обаче призна, че подобен ход най-вероятно ще предизвика правна битка, която ще завърши във Върховния съд. Опонентите му твърдят, че подобно едностранно президентско решение би било конституционна измама и би поставило опасен прецедент в подобни спорове.