Туризмът минава под шапката на културата

22.02.2005 | 10:39
по статията работи: econ.bg
Това е 35-ото преструктуриране в отрасъла, браншът разединен



Отрасълът туризъм се измъква от шапката на икономическото министерство, за да влезе в едно ведомство заедно с културата. Двете основни браншови организации в туризма са разединени за промените в структурата на правителството. Председателите на БАТА и БХРА Донка Соколова и Благой Рагин не са единодушни в подкрепата си за новия модел на администриране, който предвижда туризмът да стане част от министерството на културата.

Не виждам нищо лошо българският туризъм да има младо красиво лице като Нина Чилова, смята Благой Рагин. За това обединяване на туризма и културата имаме консенсус в страната, твърди той. Идеята е на председателя на столичния съвет по туризъм Румен Драганов и е лансирана още преди 2 години при различни поводи, но ние не вярвахме, че толкова бързо ще види бял свят, каза той. Добре е за бранша, защото културният туризъм беше изолиран от развитието на отрасъла, а в световен мащаб културният туризъм е водещ. От г-жа Чилова очакваме да подкрепи предложението ни регулациите в отрасъла да се правят от браншовите организации, внесено от колегата й Валери Димитров, и ще я запишем със златни букви в историята на туризма, каза Рагин. Ако моделът се окаже успешен, след изборите бихме могли да го доразвием. Целта е да може хилядите паметници на културата да получат приход, защото културата има нужда от туризма и туризмът от културата. Очакваме промяната да даде резултати.

Познаваме Нина Чилова от съвместната ни работа в икономическата комисия и ще работим добре заедно, този модел на съчетаване на култура и туризъм е възприет във Великобритания, но у нас не беше време за такава промяна, заяви председателката на БАТА Донка Соколова. У нас културното министерство е обременено с твърде много проблеми, които трябва да решава цялото общество, а културният туризъм е само част от тях. Културата е обликът на страната ни, а туризмът се опира на културно-историческото наследство, където именно са допирните точки с отрасъла, но не беше време за промени сега. Това е 35-ото преструктуриране в туризма, изчисли Соколова. Не беше сега моментът, защото не се знае какво ще се реши след изборите. Друго щеше да е, ако се създаваше министерство на туризма.

Единствената форма да се използва културното наследство за стопанска дейност е туризмът, твърдят защитниците на идеята. Най-логично е експлоатацията да се дава на институцията по туризъм. Единствено при добрата експлоатация на културното наследство от стопанска дейност ще се създават работни места.

Чисто административно изпълнителната власт в туризма се осъществява от Агенцията за туризъм, която беше създадена със Закона за туризма като структура към Министерството на икономиката. Вероятно ще се наложат промени в Закона за туризъм, както и в бюджета на Министерството на икономиката, в който са разписани средствата за национална реклама и бюджетът на агенцията. /в-к Пари

ECON.BG

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...