Българският енергиен холдинг (БЕХ) е увеличил капитала на Българската независима енергийна борса (БНЕБ), за да бъде закупена платформа за търговия с дългосрочни договори. Тя ще заработи от месец юли тази година, а от началото на 2017-та година ще функционира и платформа за търговия в рамките на деня. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова, като се позова на данни на Евростат, по време на участието си в конференция за либерализация на енергийния пазар.
Броят на регистрираните участници на борсовия пазар е 32-ма, като 95% от тях са ежедневно активни. Сертифицираните лица, имащи право да оперират с електронната система за борсова търговия, надхвърли 100. Средно на ден на борсата у нас се търгуват около 7500 MWh, а цените не се различават от тези на регионалните борси. Енергийният министър съобщи още, че предстои възлагането на анализ за създаване на сегмент за търговия с природен газ в рамките на БНЕБ.
Министърът каза коментира още, че около 30% от българското население е енергийно бедно.
„Енергийно бедните хора у нас ще бъдат защитени, но на първо място трябва да кажем кои са те“, заяви министърът.
Според нея затова трябва да се разработи дефиниция за тази категория лица. След това трябва да бъдат определени критериите, за да може лица да влязат в тази група.
Петкова обясни, че се разработват различни варианти, анализира се опита в други страни в сътрудничество с Министерството на труда и социалната политика, с Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Министърът обясни, че сред обсъжданите варианти е създаването на социална тарифа за ползване на определено количество електроенергия, свързана с най-неотложните жизненоважни нужди. Тя ще е временна мярка и ще обхване най-уязвимите потребители.
Сред другите мерки е възможността сметките на ток да се разсрочват, а електроенергията да не се спира при финансови затруднения, като това ще е за определена категория лица, които са в тежко здравословно състояние и са на поддържащо лечение с апаратура.