Държавният департамент на САЩ публикува десетия си годишен доклад за трафика на хора. България остава в групата на държавите, които не покриват минималните стандарти за борба срещу този вид престъпност.
Документът беше представен вчера от държавния секретар Хилари Клинтън. Той съдържа оценки за 177 държави. За първи път сред тях са и САЩ. Въпреки че са една от държавите, които полагат най-големи усилия за спиране на трафика на хора, САЩ също имат сериозни проблеми, свързани с престъпната търговия.
Според доклада над 12 милиона души в света страдат от последиците на трафика на хора, а над 700 хиляди годишно са новите жертви на тази форма на модерно робство. Този доклад е каталог на трагедии, които светът не може да продължи да приема, заяви Клинтът. Тя отбеляза, че все повече хора стават жертви на трудова ескплоатация.
Напредъкът на отделните държави в борбата срещу незаконната търговия с хора е доста различен. Само 30 държави от общо 177 оценени са в първа група - на държавите, които покриват напълно критериите за борба срещу трафика на хора.
Осъдените трафиканти да си излежават присъдите
В доклада на Държавния департамент се отчитат значителните усилия на българското правителство за борба срещу престъпната дейност. Споменават се промени в Наказателния кодекс, с които се увеличават наказанията за участие в трафик на хора, както и усилията за разследване на участие на държавни служители.
Държавният департамент препоръчва България да продължи усилията за съдебно преследване на държавни служители, замесени в този вид престъпления, както и на самите трафиканти. В доклада се препоръчва също осъдените трафиканти действително да излежават наказанията си в затвора. Посочва се още, че България не бива да стига до ситуации, в които вместо трафикантите осъдени да бъдат жертвите - миналата година в страната е имало два такива случая. Отправена е и препоръка България да ограничи възможностите на чужди туристи за секс туризъм с малолетни.