Търговският излишък в еврозоната се разшири през август за пръв път от пет месеца насам благодарение на солиден ръст на износа, което сякаш е знак, че решението на Великобритания да напусне ЕС оказва слабо непосредствено негативно влияние върху търговията на стария континент, показват данни на Евростат.
На сезонно-коригирана база търговският излишък на еврозоната през август нарасна до 23,3 млрд. евро от излишък за 20,8 млрд. евро през юли (възходяща ревизия от предишна оценка за излишък в размер на 20,0 млрд. евро) и при прогноза за по-скромен по размер излишък от 20,4 млрд. евро. Това представлява първо подобрение на позитивния търговски баланс от април насам, като разширяването на излишъка се дължи на скок на износа на месечна база с 2,3%, като в същото време вносът нараства с 0,9 на сто.
Излишъкът в международната търговия на стоки и услуги на еврозоната на сезонно-некоригирана база се разшири през август до 18,4 млрд. евро от 11,2 млрд. евро година по-рано благодарение на ръст на експорта на годишна база с 8,0% при нарастване на вноса с 4 на сто.
Днешните изненадващо силни данни сякаш не оправдават опасенията, че шокът, провокиран от безпрецедентното решение на Великобритания в края на юни да напусне ЕС може да засегне сериозно износът на еврозоната към втория ѝ най-голям външен търговски партньор с оглед на рязката обезценка на британската лира спрямо еврото в следствие на Brexit.
Трябва да се има предвид, че разширяването на търговския излишък беше основна движеща сила за икономическия растеж на еврозоната през второто тримесечие на настоящата година , въпреки че през трите месеца до края на юни БВП на региона нарасна с 0,3% спрямо първото тримесечие, когато отбеляза растеж от 0,5 на сто.
Увеличаването на търговски излишък през август след неговото свиване месец по-рано е съвместим с други важни индикатори, подсказващи, че икономическият растеж продължава с малко по-умерено темпо и през третото тримесечие на настоящата година. В потвърждение на това бяха оповестените по-рано тази седмица данни, показващи добър отскок на индустриалното производство в еврозоната през август след негово влошаване през юли.
Въпреки последната серия добри икономически показатели, редица официални европейски представители, в т.ч. и от ЕЦБ, предупреждават, че е прекалено рано да се направят заключения, че вотът в подкрепа за Brexit няма да окаже каквото и да е негативно влияние върху възстановяването на еврозоната, тъй като може да отнеме месеци, преди движенията на отделните валути и по-специално драматичната обезценка на паунда спрямо еврото, да повлияе на износа и вноса.