За да се възползват от по-ниските производствени цени и обезценяването на юана, редица американски търговци на дребно са започнали преговори с китайските си доставчици. Много от търговците желаят да бъдат подсигурени и подготвени, ако валутите в Китай и други азиатски държави поевтинеят още спрямо щатския долар, съобщава Ройтерс.
По-рано през август Китай обезцени с почти 2% официалната си валута юан в отчаян опит да даде тласък на икономическия растеж и да подпомогне износа. Засега обаче китайската валута отбелязва спад от 3,2% спрямо долара през 2015 г.
По-евтиният юан се оказва прекрасна предпоставка за търговците на дребно от САЩ да купуват по-мащабно за по-малко долари. Това предизвиква верижна реакция сред други страни доставчици, опитващи се да останат конкурентоспособни. След хода на Китай Виетнам обезцени донга с 1%, а малайзийският рингит се срина до 17-годишно дъно, отбелязвайки най-голямата си еднодневна загуба за почти две десетилетия.
„Повечето американски търговци на дребно имат деноминирани в долари годишни договори, в които влизат клаузи, позволяващи им да предоговарят условията, ако валутата се движи извън предварително установения диапазон“, заяви председателят на международната група за търговия на дребно Tarter, Krinsky & Drogin LLP Джулиано Яннаконе пред Ройтерс.
Яннаконе също добави, че някои търговци вече се възползват от клаузите в договорите си, докато други планират да ги използват, за да успеят да завоюват по-силна позиция в преговорите за договорите и клаузите в тях за следващата година.
Според Стив Престън, главен изпълнителен директор на търговската консултантска къща Livingston International, няма да е учудващо, ако Китай продължи да обезценява валутата си в опит да даде тласък на износа, принуждавайки и другите страни да предприемат същата стъпка.