В предпоследния ден от разкопките на великотърновската църква “Св. Иван Рилски" археолозите откриха основа на сграда, в непосредствена близост до разработвания обект. Според проф. Николай Овчаров, това означава, че наистина църквата е част от голям ансамбъл, носещ името на “Св. Св. Петър и Павел". Така че, разкопките ще продължат и през следващата година, пише в. "Янтра Днес". Едно от намеренията на учените е да предприемат проучвания и около самата църква “Св. Св. Петър и Павел". Разкопките са финансирани от общината с 50 000 лева
Вчера археолозите откриха женски сребърен пръстен от XIV век, инкрустиран със скъпоценни камъчета. Проф. Овчаров каза още, че теренните работи са потвърдили, че теорията на Леон Филипов за разположението на църквата се потвърждава. Днес е последният ден от разкопките, които разкриха основите на храма, свързан с манастирски комплекс и некропол.
Археолозите откриха и монетно съкровище на цар Иван Шишман. Монетите са сребърни, шест са и са колективна находка. Извадени са от руините на църквата повече от 100 монети, съобщи в. "Борба". Те са от XIII до XVI-XVII век, като най-голямото количество са датирани към XIII-XIV век. За близо едномесечна работа са открити над 300 монети от XII до XVII век, сред които две византийски златни перпери от времето на император Алексий, сребърни разпятия, рисувана керамика, парчета от икона, изработена от полускъпоценен камък и голям брой копчета. Сред най-ценните находки е гробът на висш болярин от края на XIV век, на чиято ръка беше намерен златен пръстен с изображение на двуглав орел. Според проф. Овчаров не е изключено погребаният сановник да е един от 110 български боляри, избити по заповед на Баязид в църквата “Свети четиридесет мъченици" след превземането на Търновград от турците.
През есента, когато бъдат обработени всички находки, ще бъдат представени на изложба в музея, която ще илюстрира богатия градски живот в тази част на средновековно Търново. Снимка: в.
"Борба"