Рекордни инвестиции e направил бизнесът във Великотърновска област през 2011 г. С 270 млн. лв. са изградени нови енергийни и производствени мощности. Вложенията са собствени инвестиции и привлечени ресурси по оперативните програми на ЕС, показва проучване на в. "Янтра Днес"
Най-крупната инвестиция е на корейската компания RES Technology в областта на възобновяемите енергийни източници. 120 млн. евро е корейското вложение в двете 20-мегаватови
фотоволтаични централи край Самоводене и Златарица. Електроцентралата край Самоводене вече е въведена в експлоатация, а фотоволтаичният парк в Златарица е на финала в реализацията
му.
Двата енергийни проекта правят корейците инвеститор № 1 в областта за 2011 г. Вложението им сумарно е близо два пъти по-голямо от общите преки чуждестранни инвестиции в нефинансовите предприятия за 2010 г.
По данни на НСИ чуждестранните инвестиции в региона през м.г. са общо 67,211 млн. евро. Привлеченият чужд капитал през 2010 г. е с 17,677 млн. евро по-малко от последната преди кризата 2008 г., сочат данните на статистиката.
9 млн. лева вложи в изграждането на централен логистичен център за Северна България край Дебелец компанията "ЦБА Асет Мениджмънт” АД. Логистичният център се простира върху 11 декара собствен терен. Той има 18 автоматични дока с подвижни рампи, позволяващи обслужването на камиони с различна височина. Работят плюсови и минусови хладилни камери, административна част. В логистичния център производители от цялата страна ще доставят стоките си, които ще бъдат подготвени и доставени до всички магазини от веригата ЦБА в България. Обектът стигна до финала на конкурса "Сграда на годината 2011”.
През тази година, след 10-годишно чакан, Велико Търново се сдоби с обект от веригата "Макдоналдс". В неговото изграждане бяха вложени 2 млн. лв. "Макдоналдс” е част от четвъртия етап от развитието на Търговски парк ЦБА, в който досега са инвестирани над 30 млн. лв.
1,2 млн. евро собствена инвестиция реализира фирма "Чех” в бизнес сграда във В. Търново до парк "Н. Габровски”. Компанията започна изграждането на нова фабрика за колбаси и нова мандра в Соколово. Проектите са на обща стойност 3,8 млн. евро по мярка 123.
Великотърновският бизнес се развива успешно в условията на рецесия и стагнация и благодарение на проектите, финансирани по оперативните програми на ЕС. 24,489 млн. лв. в технологична модернизация усвояват фирмите в региона основно по ОП "Конкурентоспособност”. 10 малки и средни предприятия в областта вече са с ново оборудване на стойност 6,919 млн. лв.
Три от големите фирми в региона – "Екстрапак”, "Елмот” и "Унипак” в Павликени реализират проекти за технологична модернизация на обща стойност 11,79 млн. лв. Три дружества разработиха и внедриха международно признати стандарти за качество по проекти общо за 322 хил. лв., с което повишиха конкурентоспособността си. Пет предприятия са подали проекти и са получили одобрение за технологична модернизация през тази година общо за 5,458 млн. лв.
"Великотърновският бизнес е добър пример за успешна реализация на проекти по оперативните програми", заяви лично в старата столица министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. В края на февруари т.г. той откри новите технологични линии за 10 млн. лв. в "Мегапорт”, "Кармела”, "Хигиенно-медицинска индустрия” и фирмата за бетонови изделия "Соколов".