Агробизнесът търси изгодни начини да оптимизира задълженията си, казват от „Агрион Финанс” Интересът към алтернативни източници на кредитиране в земеделието се увеличава, тъй като земеделците имат нужда от свежи пари в по-кратки срокове. Това, според фермерите, се дължи на по-бавните и трудни процедури, които изисква традиционните финансови институции.
Основните трудности, с които трябва да се справят, са условията за идеална кредитна история, купища документи, подробни бизнес планове, въвличане на съдлъжници и поръчители. Основното обезпечение, което приемат финансиращите институции, са недвижими имоти - жилищни, офисни, търговски, производствени, индустриални терени, както и машини, съоръжения, стоки и материали или други финансови активи.
Големият проблем е, че традиционно процесът по кандидатстване и усвояване на кредитите отнема няколко месеца, а за динамичен бизнес като земеделието това е сериозна трудност. Освен класическите банки на пазара навлязоха и други финансови институции, предоставящи опростени условия за кредитиране за фермерите. От март тази година заеми за земеделие отпуска „Агрион Финанс”.
Компанията получи регистрация в БНБ и предлага оборотни и инвестиционни кредити, както и лизинг за покупка на земеделска земя.
Те са срещу обезпечение земеделска земя. През финансиращото дружество кредитите за земеделие се взимат по-бързо, а основно предимство е опростената процедура за кандидатстване и усвояване на желаното финансиране. Всички кредити започват от 10 000 лв. и нямат определен таван. Като основно обезпечение се приема земята, а реалният процент на отпуснатото финансиране е до 80% от пазарната й стойност за кредитите и до 100% за лизинга. Друга тенденция на пазара на земеделско кредитиране е рефинансирането на стари заеми.
Фермерите се стремят да работят с по-малко кредити и да си управляват парите по-разумно. От една страна търсят по-изгодни лихвени условия за стари дългове, а от друга – опростен процес по изплащане на дълга и по-добра оценка на актива. Освен това рефинансирането може да спести част от общите разходи по земеделския заем, казват от „Агрион Финанс”.
Според тях фермерите търсят по-гъвкави форми за финансиране на бизнеса си и неговото разрастване. Преди всичко земеделците имат нужда от допълнителни средства в три основни направления – за покриване на текущите месечни разходи, за по-големи инвестиции в нова техника и модернизация, в това число дори за сделки за цели стопанства и за покупка на още земя.
Данни от проучване на „Агрион Финанс” показаха, че земеделският бизнес е оптимист за ситуацията си в момента, но близо две трети от фермерите признават, че са имали нужда от допълнително финансиране в последната година.