Кодова дума за SMS-играта на Econ.bg: DELOVI
Повече за играта ще научите ТУК. Участвайте, за да спечелите големите награди, които раздаваме по случай 10-ия рожден ден на Econ.bg!
От 1 юли българите и румънците, както и хората от страни извън ЕС, ще получават разрешителни за работа в Холандия само при "изключителни случаи", съобщава изданието EurActiv.
Предложението за това е на социалния министър Хенк Камп и е било подкрепено от холандското правителство. Камп иска работодателите - например в сферата на земеделието и градинарството, да наемат повече безработни с холандско гражданство. Мярката е част от усилията на правителството да накара безработните да приемат предлаганите им работни места.
Камп посочва, че в момента над един милион холандци под 65-годишна възраст са без работа и разчитат на социални помощи. Правилата за чуждестранните работници ще станат по-строги. Не знам защо трябва да ги приемаме. Първо безработните в Холандия трябва да си намерят работа, подчертава министърът, цитиран от Агенция "Фокус".
Работодатели, които настояват, че трябва да наемат българи и румънци, трябва да подадат молба за лиценз в службата по заетостта. Те трябва да заявят, че не са намерили по-подходящи кандидати в Холандия или в други страни от ЕС.
След разширяването на ЕС през 2004 г. около 165 хил. души от Централна и Източна Европа са започнали работа в Холандия. Те са заети в сферата на селското стопаство, строителството, индустрията и транспортният сектор. След като България и Румъния се присъединиха към Общността през 2007 г., Холандия беше една от страните, които предпочетоха да запазят ограниченията на работния си пазар.
От началото на 2014 г. - 7 години след приемането им в ЕС, българите и румънците ще имат пълна свобода за кандидатстване на работа. В 15 държави трудовият пазар е напълно отворен. Това са Дания, Естония, Кипър, Литва, Латвия, Полша, Словения, Словакия, Финландия, Швеция, Унгария, Гърция, Испания, Португалия и Чехия.
10 държави са предпочели да въведат ограничения. Това са Белгия, Германия, Ирландия, Франция, Италия, Люксембург, Холандия, Австрия, Великобритания и Малта. Работодателите от последните две места искат разрешения за работа, когато наемат българи и румънци, припомня EurActiv.