Царево пак се опитва да застрои крайбрежието на Парк "Странджа", алармират еколози

14.11.2007 | 13:43
по статията работи: Апостол Апостолов
Приемането на плана може да доведе до узаконяване на "Златна перла"
Царево пак се опитва да застрои крайбрежието на Парк "Странджа", алармират еколози

Община Царево прокарва изменение на своя общ устройствен план, който ще позволи да бъдат застроени всички земеделски земи в крайбрежната ивица на Природен парк "Странджа", предупреждават 17-те неправителствени организации от коалицията "За да остане природа в България", съобщиха от WWF.

През лятото парламентът промени Закона за защитените територии и така спаси Природен парк "Странджа" от заличаване чрез съдебно решение. Опитът за унищожаване на най-голямата защитена територия в България беше предприет от община и инвеститори в незаконния комплекс "Златна перла", недалеч от село Варвара в границите на природния парк.

Сегашното изменение на Общия устройствен план се финансира от Министерството на регионалното развитие и благоустройството със средства от държавния бюджет. Неговото приемане може да доведе до узаконяване на "Златна перла".

Общината иска да узакони застрояването на цялата крайбрежна ивица между Царево и Варвара, на половината от ивицата между Варвара и Ахтопол, на половината от ивицата между Ахтопол и Синеморец, на плажа Бутамята на юг от Синеморец и на неколкостотин метра от ивицата на север от Резово.


Изменението на Общия устройствен план включва промяната на статута на над 1500 хектара земеделски земи от Природен парк Странджа и включването им в регулация. Ако сега там са застроени около 15 % от бреговата линия, планът иска застрояване на общо два и половина пъти повече територия по крайбрежието.

Изготвеният проект за изменение на Общия устройствен план засяга и 2 защитени местности – „Устието на Велека” (бреговата ивица между Ахтопол и река Велека, където се планира 50 % застрояване на ивицата) и „Нейчовото кладенче” (малка защитена местност до Ахтопол, която опазва блатни костенурки и ще бъде напълно унищожена).

В изготвения Общ устройствен план липсва реална оценка на алтернативи, а това е ключово изискване в процедурата по промяна на стутата на земя в природен парк. Липсва и оценка на алтернативни начини на туристическо ползване на земеделските земи, несвързани със застрояване - например паркови зони и велоалеи. Липсва въобще оценка на нулевата алтернатива.

Исканите от общината промени в общия устройствен план значително ще засегнат редки видове животни, както и крайморските скали, които са защитени от европейската екологична мрежа Натура 2000.

Изменението на Общия устройствен план и екологичната му оценка ще се разглеждат на местно ниво от Регионалната инспекция по околна среда и води – Бургас, а не от Министерството на околната среда и водите. По наша информация ще се направи всичко възможно планът и оценката да се разгледат и приемат преди влизането в сила на Закона за Черноморското крайбрежие на 1 януари 2008 г., заключават природозащитниците

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...