Върховният касационен съд /ВКС/ потвърди решението на Пловдивския апелативен съд, с което беше отхвърлен искът на Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза за възстановяване на собствеността на бившия царски дворец "Кричим"и ниви от 371,5 дка. Това става ясно от информация на БТА, която се позовава на информация на ВКС.
Решението на Конституционния съд от 1998 г., с което е обявен за противоконституционен Законът за обявяване държавна собственост имотите на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис и на
техните наследници /1947 г./, няма реституционно действие. Това е крайното решение на ВКС и предходните съдилища, разгледали делото. По тази причина то не може да възстанови пряко права на
собственост на ищците върху цитирания имот. Решението е
окончателно.
Днешното становище практически определя изхода и на останалите претенции на Сакскобургготски към дворците „Врана, „Ситняково” и „Бистрица”, както и за „царските” гори в Рила планина.
ВКС не се занимава с подобен род казуси, но се нагърби с изясняването на "царските реституционни претенции” поради съществените неясноти в законодателството. Те са основната предпоставка за затлачването на делата по изброените вече казуси, обяснява bTV.
Припомняме ви, че през лятото на 2010 г. Окръжен съд - Пловдив отхвърли исковете, предявени от Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза, да им се признае собственост върху бившия царски дворец "Кричим" и ниви от 371,5 дка. Тогава беше решено още, че Интендантството на цивилната листа на Царя е държавно учреждение, разпоредител със средства от бюджета, предоставяни от българската държава.
Година по-късно - през 2011 г. Пловдивският апелативен съд потвърди решението на Окръжен съд - Пловдив.
Тогава беше обяснено, че според магистратите дворецът "Кричим" не е имот, който е придобит от името на Царя и лично за него, в качеството му на частен субект.