Цените на петрола се повишаваха слабо в сутрешната търговия в Азия и се намираха близо до достигнатия вчера 1,5-месечен максимум след съкращаване на запасите на суровината в САЩ и заради спазване на споразумението за намаляване на добивите от страните-членки на ОПЕК и други държави извън картела, вкл. и Русия.
След близо 6 часа търговия на азиатските пазари обаче, трeндът се обърна и към 9 часа българско време цените са на минус. Стойностите на фючърсите на американския лек суров петрол (WTI)спаднаха с 1 цент или с 0.02 процента, до 65.18 долара за барел, а фючърсите на европейския вид Brent се понижиха с 3 цента или с 0.04 процента, до 69.44 добара за барел. Прогнозите Според прогнозите на Goldman Sachs, към средата на годината Brent ще поскъпне до 82,50 долара за барел.
От обявените вчера данни на държавната Агенция за енергийна информация (EIA), запасите на суров петрол в САЩ са спаднали през седмицата, която завърши на 16 март, с 2,62 милиона барела, до общо 428,31 милиона барела, докато анализаторите прогнозираха нарастване на запасите с 2,56 милиона барела. Запасите на петролни продукти също са намалели.
Сред другите фактори, които помогнаха на цените вчера да скочат с около долар и половина са отслабналият долар, след решението на Федералния резерв на САЩ да увеличи основната лихва до 1,75 процента, и спазването на споразумението за намаляване на добивите от страните-членки на ОПЕК и други държави извън картела, вкл. и Русия.
Според оценки на техническия комитет на ОПЕК, спазването на споразумението през февруари е достигнало нов рекорд. Участниците в споразумението за намаляване на добивите са спазвали задълженията си на 138 процента в с равнение със 133 процента през януари.
Въпреки това по-силния ръст на цените се задържа от постоянно нарастващите добиви на суров петрол в САЩ, като общият обем по данни на EIA през миналата седмица е достигнал 10,4 милиона барела в денонощие.