Гръцкият премиер Алексис Ципрас ще търси решение за гръцкия дълг на среща с немския канцлер Ангела Меркел в Берлин. Двамата ще обсъдят готвените от Атина реформи, които трябва да бъдат одобрени от европейските партньори, за да бъдат размразени средствата по програмата за финансова помощ за страната.
След срещата с Еврогрупата в Брюксел през миналата седмица, Ципрас обяви, че съвсем скоро кабинетът му ще представи пълния списък с готвените реформи. От южната ни съседка са готови да предприемат необходимите промени, защото ако не получат финансова помощ, ще бъдат изправени пред опасността от фалит.
От своя страна Ангела Меркел затвърди позицията на Германия, че Атина няма да получи нито едно евро докато не започне да "изпълнява поетите ангажименти към международните кредитори".
"Този списък с реформи трябва да отиде по-далеч от направените предишни предложения и да покаже, че Гърция планира да постигне целите заложени в настоящата спасителна програма. Надяваме се, че списъкът с реформи ще бъде представен скоро", коментира тя по отношение на обещанията на Ципрас за пълния списък с реформи.
Остава въпросът дали по време на срещата си с Меркел Ципрас ще повдигне темата за исканите от Атина репарации. Преди време той обяви, че немците имат да изплащат на страната му средства, заради нанесени щети по време на нацистката окупация в рамките на Втората световна война.
Според немското издание Sueddeutsche Zeitung гръцкият външен министър Никос Коциас дори предлага сформирането на съвместна комисия с гръцки и германски експерти, които да намерят решение на въпроса с репарациите.
Междувременно според информация на "Файненшъл таймс" министър-председателят на южната ни съседка е изпратил писмо до немският канцлер на 15 март. В него той съобщава, че страната му няма да може да изплати задълженията си към Международния валутен фонд (МВФ), ако не получи достъп до средствата по програмата за финансова помощ възможно най-скоро.
В него Ципрас посочва още, че Гърция ще има сериозни затруднения при осигураването на достатъчно пари за изплащането на пенсии и заплати към администрацията в края на март. Според писмото правителството ще бъде изправено пред решението да се изплати към МВФ или да продължи да осъществява социалните разходи.