Част от гражданските договори да бъдат приравнени на трудови, планират от Министерство на финансите.
За част от гражданските договори ще бъдат плащани данъци и осигуровки като при работа на трудов договор. Това е част от дългосрочни мерки на Министерство на финансите (МФ) за намаляване на сивата икономика. Няколко такива мерки са посочени в актуализираната бюджетна прогноза на МФ до 2028 г., но те няма да влязат в сила през настоящата 2025 г.
Предстои разширяване на определението за “трудови правоотношения”, с което да се постигне по-голяма прозрачност относно доходите и дължимите данъци и осигуровки с оглед равнопоставеност на работещите по трудово правоотношение. Проблемът е, че сега често наемат хора на граждански договор, за да плащат по-малко налози, въпреки че характерът на работата изисква трудов договор. За доходи по гражданските договори хората имат 25% нормативно признати разходи, върху които не дължат данък. При гражданския договор не се внасят осигуровки за трудова злополука, професионална болест, безработица, общо заболяване и майчинство. Ако възнаграждението по граждански договор след приспадане на нормативно признатите разходи е по-малко от минималната заплата и човекът не е осигурен на друго основание, осигуровки въобще не се дължат.
Друга подготвяна промяна е стартиране на възможност НАП да получава данни от камерите за платени тол такси и кантарите по пътищата на Агенция “Пътна инфраструктура”. Така данъчните ще могат да следят движението на камиони с рискови за бюджета стоки. Планира се въвеждане и на стандартен одитен файл, който фирмите всеки месец да подават в НАП, но и това няма да стане през настоящата година.