Повечето от министрите са съгласни заплатите им да бъдат намалени с 10 на сто насред финансовата криза. Това показа анкета на вестник "Стандарт".
В неделния ден към 11,30 часа на "Дондуков" 2 се събраха членовете на кабинета и синдикалисти, за да обсъждат мерките срещу кризата. В събота министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов обясни, че може министерските заплати да се намалят с 10 на сто.
Повечето от министрите пристигнаха на работното заседание на правителството със служебните си мерцедеси. Един от първите беше министърът на културата Вежди Рашидов.
Въпрос на колективно умуване е дали да ни се намаляват заплатите. Трябва да се сплотим около идеята да се излезе от кризата, защото всичко останало води до по-голяма криза. Кризата не е българска, това трябва да го разберат всички. И ние сме на един ръб. И за да не пропаднем, трябва тази година да вземем наистина да се сплотим около тази криза, за да не продължи тя и за в бъдеще. Да не забравим Южна Корея. Там, когато имаха криза, всички работници дори златните пръстени си сваляха, за да помогнат, спомни си известният скулптор.
Съгласен съм да ми намалят заплатата дори и с повече, отсече министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов. Според него трудностите ще продължат само няколко месеца. Той се надява в края на годината да започнем да се измъкваме от кризата.
Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов и колегата му по транспорта Александър Цветков се въздържаха да коментират дали са съгласни заплатите им да се орежат с 10 процента, докато Министерският съвет не вземе решение.
Екоминистърът Нона Караджова пък без колебание заяви, че може да се раздели с процент от месечната си надница.
Колегата й Росен Плевнелиев обаче не беше съгласен: Аз лично не считам, че на полицаите трябва да се дава каквото и да било. Защото, ако има един нереформиран сектор, техният е този, един от многото. Крайно време е да си дадем сметка, че трябват реформи.