Кабинетът реши да се прилага механизмът за обратно начисляване на Данък добавена стойност (ДДС) при доставки на зърнени и на технически култури. Това информира правителствената пресслужба.
По време на днешното заседание на Министерския съвет (МС) с правителствено решение беше одобрена частична отмяна в закона (дерогация) за общата система на ДДС. Тя се отнася само за търговията с двата типа земеделски култури.
Оказва се, че при доставките в този търговски сегмент се извършват най-много данъчни измами. Целта на обратното начисляване на данъка е злоупотребите да се предотвратят.
Предлаганата мярка ще касае само доставки, чието място на изпълнение в рамките на страната, независимо дали доставчикът е данъчно задължено или не- лице. За продавача е задължително да бъде регистриран по Закона за ДДС (ЗДДС).
Така купувачът ще има право на приспадане на данъка за закупените стоки, ако има законовата обосновка за това.
От пресслужбата на Кабинета подчертават, че новият принцип за данъчно облагане е съобразен с принципа за пропорционалност, макар да е изключение от общия ред за начисляване на ДДС. Обосновката е, че той засяга само тези категории стоки, които най-често са използвани в схеми за данъчни измами и носят икономически загуби за страната.
Освен това няма да бъдат засегнати икономическите субекти от другите страни-членки на Европейския съюз (ЕС), освен ако те не са регистрирани лица по ЗДДС в България.
Обратното начисляване ще заобиколи и лицата, които прилагат специалния режим за малките предприятия в страната.
Министърът на финансите Симеон Дянков, обясни, че тази мярка ще предотврати фиктивното начисляване на ДДС от страна на зърнопроизводителите, предаде БНР.
Той добави, че ще са нужни от три до шест месеца, за да стане промяната факт. "Това е дерогация, която трябва един вид като нотификация към ЕК, което трябва време, за да се приеме, от 3 до 6 месеца. Ние сега я приемаме, за да може за есенния сезон тази дерогация да бъде приета", коментира Дянков.