Обща лицензия № 212 oт 29 юли 2004 г. за осъществяване на далекосъобщения чрез обособени далекосъобщителни мрежи от подвижна радиослужба (PMR)

КРС

Държавен вестник брой: 34

Година: 2006

Орган на издаване: КРС

Дата на обнародване: 11.07.2006

Раздел I
Общи положения

Предмет

Чл. 1. С тази обща лицензия, наричана по-нататък "лицензията", се определят условията за извършване на далекосъобщителна дейност - осъществяване на далекосъобщения чрез обособени далекосъобщителни мрежи от подвижна радиослужба (PMR), наричани по-нататък PMR мрежи, както и изискванията по отношение на лицата, които искат да я извършват.

Чл. 2. PMR мрежите се използват за осъществяване на двустранна радиовръзка на къси разстояния за собствени нужди.

Чл. 3. (Доп., ДВ, бр. 104 от 2005 г.) PMR мрежите ползват радиочестотни канали в радиочестотните обхвати 40 MHz, 80 MHz и 160 MHz, разпределени за граждански нужди, определени с Решение № 717 от 12 февруари 2004 г. на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) за определяне на радиочестотния спектър за общо ползване, изменено и допълнено с Решение № 255 от 10 февруари 2005 г. и достъпни за всички регистрирани по тази лицензия лица, без да им се гарантира във всеки един момент свободен радиоканал и ненамеса на други ползватели.

Действие по отношение на лицата

Чл. 4.
(1) Далекосъобщителна дейност - осъществяване на далекосъобщения чрез PMR мрежи по тази лицензия, може да извършва само лице, което е регистрирано по лицензията, наричано по-нататък "регистрирания".
(2) Регистрацията се осъществява при условия на равнопоставеност, публичност и прозрачност.
(3) Броят на регистрираните не се ограничава.
(4) Регистрацията не може да се прехвърля. Регистрираният няма право да прехвърля правата си по регистрацията на трети лица.

Действие във времето

Чл. 5. Срокът на действие на регистрацията не се ограничава.

Териториално действие

Чл. 6. Действието на лицензията се разпростира върху територията на Република България.

Регистър

Чл. 7. Комисията за регулиране на съобщенията поддържа публичен регистър на регистрираните по лицензията.

Раздел II
Права и задължения

Права

Чл. 8. Регистрираният има право да осъществява далекосъобщения чрез PMR мрежите съгласно изискванията на тази лицензия, Закона за далекосъобщенията (ЗД) и в радиочестотните канали съгласно приложението.

Задължения

Чл. 9. Регистрираният е длъжен:
1. да не осъществява чрез PMR мрежите далекосъобщения по търговски начин;
2. да не предава заблуждаващи сигнали за бедствие и/или други извънредни обстоятелства и сигнали, които могат да се оприличат на такива;
3. да използва в PMR мрежите радиостанции с мощност на изхода на предавателя не по-голяма от 5 W (изискването важи както за подвижните, така и за стационарните радиостанции);
4. да не включва допълнителни усилвателни устройства между изхода на радиостанцията и антената;
5. да използва антени, които нямат насочено действие в хоризонталната равнина;
6. да не осъществява радиовръзки чрез ретранслатори и/или повторители;
7. да не препредава чужди съобщения в реално време или на запис;
8. да използва в PMR мрежите стационарни радиостанции, разположени на надморска височина не по-голяма от 800 m извън населени места;
9. да използва в PMR мрежите не повече от 10 радиостанции;
10. да използва стационарни антени, монтирани на височина, не по-голяма от:
а) 6 m над сградите и дърветата;
б) 16 m над земната повърхност;
11. да не използва радиостанции от PMR мрежите на борда на кораб или въздухоплавателно средство.

Раздел III
Технически изисквания

Изисквания към използваните технически средства

Чл. 10. Регистрираният е длъжен:
1. да използва само радиостанции с оценено съответствие, които са пуснати на пазара съгласно действащите нормативни актове;
2. да използва радиостанциите само по предназначението и начина, определени от производителя;
3. да използва само технически изправни радиостанции;
4. да не изменя техническите характеристики на използваните радиостанции;
5. да изгражда, поддържа и използва всички технически системи по такъв начин, че и при нормална работа, и в условията на неизправност да са гарантирани защитата на околната среда, животът и здравето на хората в съответствие с действащите в Република България нормативни актове, стандарти и други технически спецификации;
6. да използва само предназначените за дейността радиочестотни канали;
7. да използва радиостанции с клас на излъчване F3E;
8. да използва радиостанции в симплексен режим на работа;
9. да използва радиостанции с широчина на радиоканала 12,5 kHz;
10. при възникване на проблеми, свързани с електромагнитната съвместимост, да направи за своя сметка съответните предписани от КРС промени в местоположението и параметрите на стационарните станции.

Изисквания за извършване на дейността

Чл. 11. Регистрираният е длъжен да осъществява далекосъобщения чрез PMR мрежите съгласно нормативните актове и приложимите технически спецификации, включително българските стандарти, отнасящи се до предмета на лицензията.

Чл. 12. Регистрираният не може да предявява претенции към други регистрирани по тази лицензия ползватели на същите честотни ленти относно възможните смущения и ограничаване на тяхната работа, в случай че те не нарушават нормите за електромагнитна съвместимост.

Чл. 12а. (Нов, ДВ, бр. 104 от 2005 г.) Съгласуването и одобряването на инвестиционни проекти и издаването на разрешение за строеж за обекти на далекосъобщителната инфраструктура се извършват при условията и по реда на Закона за устройство на територията.

Раздел IV
Предоставяне на информация

Чл. 13.
(1) Комисията за регулиране на съобщенията може да изисква и регистрираният е длъжен да й предостави информация, свързана с предмета на лицензията, в конкретно определени срокове.
(2) Комисията за регулиране на съобщенията е длъжна да не разпространява информацията по ал. 1, в случай че тя представлява лични данни или регистрираният я обяви за търговска тайна.

Раздел V
Осигуряване на далекосъобщения свързани с националната сигурност и отбраната на страната, както и при кризи, при въвеждане на режим "военно положение", режим "положение на война" или извънредно положение
(Загл. изм. и доп., ДВ, бр. 104 от 2005 г.)

Чл. 14. (Изм. и доп., ДВ, бр. 104 от 2005 г.) При необходимост, свързана с националната сигурност и отбраната на страната, както и кризи, при въвеждане на режим "военно положение", режим "положение на война" или извънредно положение по чл.60а от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България регистрираният е длъжен:
1. да оказва съдействие на компетентните органи за осигуряване на далекосъобщения чрез радиостанциите от PMR мрежата, която остава под контрола на регистрирания;
2. да изпълнява изискванията на компетентните органи за ограничаване използването на мрежата в определено от тях време;
3. безплатно да предоставя достъп до радиостанциите от PMR мрежата на компетентните органи за съобщения и повиквания.

Раздел VI
Такси

Чл. 15. Съгласно действащата Тарифа за таксите, които се събират от Комисията за регулиране на съобщенията по Закона за далекосъобщенията, регистрираните заплащат:
1. административна такса за услугата - разглеждане на заявление;
2. регистрационна такса - за административните разходи по регистрацията.

Раздел VII
Контрол и наказания
(Загл. изм., ДВ, бр. 104 от 2005 г.)

Констатиране на нарушения и налагане на наказания
(Загл. изм., ДВ, бр. 104 от 2005 г.)

Чл. 16. (Изм., ДВ, бр. 104 от 2005 г.)
(1) Контролът за спазването на условията и изискванията на тази лицензия се осъществява от оправомощени служители на КРС съгласно ЗД.
(2) Установяването на нарушения и налагането на наказания се извършват по реда на ЗД.

Съдействие на контролиращите органи

Чл. 17. За осъществяване на контрола регистрираният е длъжен да оказва съдействие на оправомощените служители на КРС при изпълнение на техните функции и дадени права съгласно ЗД.

Раздел VIII
Регистрация

Лица, които могат да бъдат регистрирани

Чл. 18. По лицензията се регистрира всяко лице, което отговаря на следните условия:
1. придобило е дееспособност;
2. подало е заявление и придружаващите го документи съгласно чл. 19 и е приело да спазва условията на лицензията.

Заявление

Чл. 19.
(1) За регистрация по лицензията заявителят подава до КРС заявление по образец, публикуван на Интернет страницата на КРС.
(2) Заявлението съдържа:
1. данни за индивидуализация на заявителя;
2. данни за подвижните радиостанции;
3. данни за стационарните радиостанции в обособената далекосъобщителна подвижна мрежа (включително географско местоположение).
(3) Към заявлението се прилагат:
1. заверено от заявителя копие на удостоверение за регистрация по БУЛСТАТ;
2. (отм., ДВ, бр. 34 от 2006 г.);
3. удостоверение за актуално състояние;
4. копие от документ за платени такси по чл. 15.
(4) Всички документи се представят на български език в два екземпляра.

Процедура по регистрация

Чл. 20. В 30-дневен срок от постъпване на заявлението и придружаващите го документи, ако са изпълнени изискванията по тази лицензия, КРС регистрира заявителя чрез вписване в регистъра, определя опознавателен знак на PMR мрежата и му издава удостоверение за регистрация.

Чл. 21.
(1) (Изм., ДВ, бр. 104 от 2005 г.) Правата и задълженията по изпълнението на дейността по лицензията възникват от датата на регистрация.
(2) Правата и задълженията по изпълнението на дейността по лицензията възникват и в случай, че лицето отговаря на условията и изискванията, предвидени в общата лицензия, но КРС не се е произнесла в 30-дневен срок от подаване на заявлението по чл. 19.

Чл. 22.
(1) В случаите, когато лицето не отговаря на условията и изискванията, предвидени в общата лицензия, КРС с мотивирано решение отказва регистрацията и уведомява писмено лицето в 7-дневен срок от приемане на решението.
(2) В случаите по ал. 1 таксата по чл. 15, т. 2 се връща на заявителя в срок до 10 дни от влизането в сила на решението на КРС, с което се отказва регистрацията.

Промени в регистрацията

Чл. 23.
(1) (Изм., ДВ, бр. 104 от 2005 г.) Когато настъпи промяна в данните по чл. 19, регистрираният в 30-дневен срок уведомява КРС.
(2) Комисията за регулиране на съобщенията в 30-дневен срок от подаване на уведомлението по ал. 1 отразява настъпилите промени в удостоверението за регистрация.
(3) (Нова, ДВ, бр. 104 от 2005 г.) При промяна на индивидуализацията на регистрирания срокът по ал. 1 започва да тече от датата на вписване. В този случай регистрираният предоставя и документ за извършената промяна.

Заличаване на регистрацията

Чл. 24.
(1) Комисията за регулиране на съобщенията може с мотивирано решение да заличи регистрацията по лицензията в следните случаи:
1. съществено или системно нарушение на ЗД или условията на лицензията;
2. действия на регистрирания, които застрашават националната сигурност или накърняват обществения интерес.
(2) В случаите по ал. 1 КРС заличава регистрацията, ако в 30-дневен срок след получаване на писмено предупреждение регистрираният не е прекратил нарушението и не е отстранил последиците от него.

Чл. 25. Регистрацията по лицензията се заличава при писмено искане на регистрирания.

Чл. 26.
(1) Регистрацията по лицензията се заличава при смърт на физическото лице или при заличаване на юридическото лице.
(2) Регистрацията може да не бъде заличена при смърт на регистрирания - физическо лице, в случай че наследниците в 3-месечен срок заявят искането си пред КРС за изпълнение на дейността, като до произнасянето на КРС продължават да извършват дейността.

Допълнителна разпоредба

§ 1. По смисъла на лицензията:
1. "Радиостанция" от обособена далекосъобщителна мрежа от подвижна радиослужба (PMR) е радиосъоръжение, отговарящо на изискванията на лицензията и служещо за осъществяване на радиовръзка на радиоканалите, дадени в таблици 1, 2 и 3 на приложението.
2. "Стационарна радиостанция" е радиостанция, която е инсталирана и работи от точно определено географско местоположение.
3. "Подвижна радиостанция" е радиостанция, която може да бъде премествана и да работи от точки с различно географско местоположение или в движение, като използва антена, вградена или монтирана в превозно средство.
4. "F3E" е излъчване на аналогова телефонна информация на един канал чрез честотна модулация на носещия сигнал.

Преходни и заключителни разпоредби

§ 2. Лицензията се издава на основание чл.27, т. 8 от Закона за далекосъобщенията и чл.5, т. 1 от Наредба № 13 от 2003 г. за определяне на далекосъобщителни дейности, подлежащи на индивидуално лицензиране и регистрация по обща лицензия (ДВ, бр. 2 от 2004 г.).

§ 3. Лицензията влиза в сила от датата на обнародването й в "Държавен вестник".

§ 4. Тази лицензия отменя Обща лицензия № 212 от 2001 г. за изграждане, поддържане и използване на обособени далекосъобщителни подвижни мрежи, приета от Държавната комисия по далекосъобщенията (ДВ, бр. 104 от 2001 г.).

§ 5. Издадените удостоверения по Обща лицензия № 212 от 2001 г. за изграждане, поддържане и използване на обособени далекосъобщителни подвижни мрежи запазват своето действие.

§ 6. Регистрираните лица по Обща лицензия № 212 от 2001 г. за изграждане, поддържане и използване на обособени далекосъобщителни подвижни мрежи са задължени да приведат дейността си в съответствие с тази лицензия в срок от три месеца от обнародването й в "Държавен вестник".

Приложение
към
чл. 8 и § 1, т. 1

Радиочестотни канали, предоставени за осъществяване на далекосъобщения чрез обособени далекосъобщителни мрежи от подвижна радиослужба (PMR) в обхват 40 MHz, 80 MHz и 160 MHz

Таблица 1

№ на
канала

Честота,
MHz

№ на
канала

Честота,
MHz

1 38,4500 6 38,5125
2 38,4625 7 38,5250
3 38,4750 8 38,5375
4 38,4875 9 38,5500
5 38,5000 10 38,5625

Таблица 2

№ на
канала

Честота,
MHz

№ на
канала

Честота,
MHz

1 77,7000 6 77,7625
2 77,7125 7 77,7750
3 77,7250 8 77,7875
4 77,7375 9 77,8000
5 77,7500 10 77,8125

Таблица 3

№ на
канала

Честота,
MHz

№ на
канала

Честота,
MHz

1 146,0125 6 146,0750
2 146,0250 7 146,0875
3 146,0375 8 146,1000
4 146,0500 9 146,1125
5 146,0625 10 146,1250
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив