ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 126 ОТ 2 ЮНИ 2007 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА СРЕДСТВАТА ЗА ИЗМЕРВАНЕ, КОИТО ПОДЛЕЖАТ НА МЕТРОЛОГИЧЕН КОНТРОЛ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 239 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2003 Г. (ОБН., ДВ, БР. 98 ОТ 2003 Г.)

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 126 ОТ 2 ЮНИ 2007 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА СРЕДСТВАТА ЗА ИЗМЕРВАНЕ, КОИТО ПОДЛЕЖАТ НА МЕТРОЛОГИЧЕН КОНТРОЛ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 239 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2003 Г. (ОБН., ДВ, БР. 98 ОТ 2003 Г.)

В сила от 12.06.2007 г.
Обн. ДВ. бр. от 12 Юни 2007г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В думите "по-голяма от" се заменят с "по-голяма или равна на".
§ 2. В думите "най-малко равна на" се заменят с "която не превишава".
§ 3. В глава втора раздел IV се изменя така:
"Раздел IV
Теглилки
Чл. 85
(2) Изискванията на този раздел се прилагат за:
1. теглилки от висок клас на точност с номинална стойност, по-голяма или равна на 1 mg и по-малка или равна на 50 kg, с изключение на използваните за измерване на метрични карати или други специфични предназначения;
2. теглилки от среден клас на точност, използвани с везни с неавтоматично действие при пряка продажба, клас на точност III.
(3) Теглилките среден клас на точност се делят на:
1. правоъгълни с ръкохватка и номинална стойност на масата 5, 10, 20 или 50 kg, като ръкохватката може да е от безшевна стоманена тръба със стандартен диаметър или от сив чугун, отлята заедно с тялото на теглилката;
2. цилиндрични с номинална стойност на масата 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 или 500 g и 1, 2, 5 или 10 kg.
(4) Номиналната стойност на теглилките трябва да бъде равна на 1 x 10 kg или на 2 x 10 kg, или на 5 x 10 kg, където n е или нула, или положително, или отрицателно цяло число.
Чл. 86
(2) Форма на теглилките от един грам и теглилки, които са кратни на грам:
1. теглилките клас М1 трябва да имат формата на теглилките от среден клас на точност;
2. теглилките от другите класове на точност могат да имат външните размери на теглилките от среден клас на точност; теглилките от 10 kg до 1 g могат също да бъдат цилиндрични или във формата на слабо пресечен конус с топчеста дръжка отгоре;
3. височината на тялото трябва да е приблизително равно на средния диаметър, като допустимата разлика между средния диаметър и височината е между 3/4 и 5/4 от този диаметър;
4. височината на топчестата дръжка за всички теглилки трябва да е между средния диаметър и средния полудиаметър на тялото;
5. теглилките класове Е1, Е2 и F1 не трябва да имат топчеста дръжка и могат да се състоят от единично цилиндрично тяло;
6. теглилките от класове Е1 и Е2 трябва да бъдат отлети цели; другите теглилки могат да имат жустировъчна камера, затворена посредством тапа или друго подходящо устройство; обемът на жустировъчната камера не трябва да надвишава 1/5 от общия обем на теглилките.
(3) Теглилките от един грам и дробни на един грам теглилки трябва да бъдат многоъгълни ламинирани ленти или тел, подходящо оформени, за да позволяват лесно захващане. Формите на теглилките трябва да дават информация за тяхната номинална стойност:
1. многоъгълни ламинирани ленти, форми и стойности:
триъгълник за 1 - 10 - 100 - 1000 mg
четириъгълник за 2 - 20 - 200 mg
петоъгълник за 5 - 50 - 500 mg;
2. многоъгълна тел сегменти и техните стойности:
1 сегмент за 1 - 10 - 100 - 1000 mg
2 сегмента за 2 - 20 - 200 mg
5 сегмента за 5 - 50 - 500 mg.
Когато две или три теглилки в комплекта са еднакви, те трябва да се разпознават съответно чрез една или две звездички или точки в случаите на ламинирани ленти и чрез една или две кукички в случаите на телове.
(4) Теглилките от 20 и 50 kg, различни от клас М1, могат да имат форма, съобразена с метода на използване.
Чл. 86а
Чл. 87
1. плътността на теглилките от висок клас на точност трябва да е такава, че отклонение от 10 % от плътността на въздуха по отношение на определената (1,2 kg/m) би довело до грешка не по-голяма от 1/4 от максимално допустимата грешка;
2. металът или сплавта за теглилки от класове Е1, Е2 и F1 трябва да са фактически немагнитни.
(2) Устойчивостта на корозия и лющене на метала или сплавта за изработване на теглилките от 5 до 50 kg клас М1 с паралелепипедна форма трябва да е най-малко равна на тази на сивия чугун.
(3) Клас М1 теглилки с цилиндрична форма с номинални стойности, по-малки или равни на 10 kg, трябва да се изработват от месинг или от материал, най-малко равен по качество на месинга.
(4) Качеството, определено в ал. 2 и 3, може да бъде осигурено чрез подходящо третиране на повърхността на теглилките.
Чл. 87а
(2) За изработване на теглилките среден клас на точност може да се използва всякакъв материал с плътност от 7 g/cm до 9,75 g/cm, с твърдост, най-малко равна на тази на летия месинг, със същата устойчивост на корозия и здравина на сивия чугун, с повърхност, подобна на повърхността на отливка от сив чугун във форма от фин пясък, с изключение на теглилките с номинална стойност под 100 g, които не могат да се изработват от сив чугун.
(3) Когато е необходимо, повърхността на теглилките среден клас на точност трябва да е защитена от корозия и други външни въздействия с подходящи покрития или чрез полиране.
Чл. 88
(2) Повърхността на теглилките клас М1 с цилиндрична форма от 10 kg до 1 kg трябва да е полирана и да няма шупли при визуален преглед. Състоянието на повърхността на клас М1 теглилки с паралелепипедна форма 50, 20, 10 и 5 kg трябва да е сравнимо с това на сив чугун, отлят внимателно във форма от фин пясък.
(3) Повърхността на теглилките от класове Е1, Е2, F1 и F2, от един грам и кратните на грама може да бъде защитена с метално покритие.
(4) Повърхността на клас М1 теглилки от един грам и кратни на грама може да бъде защитена с подходящо покритие.
Чл. 89
(2) Теглилките клас М1 могат да се настройват с олово.
Чл. 89а
(2) Жустировъчната кухина е вътрешна камера, разположена по вертикалната ос при цилиндрични теглилки или в ръкохватката при правоъгълни теглилки.
(3) Обемът на жустировъчната кухина не трябва да е по-голям от 1/4 от обема на теглилката и след настройване 2/3 от общия обем на жустировъчната камера да остава свободен.
(4) Жустировъчната кухина трябва да се затваря с тапа с резба, изработена от лят месинг, или с месингов гладък диск. Тапата с резба трябва да има шлиц за отвертка, а гладкият диск трябва да има централен отвор за улесняване изваждането на тапата. Върху тапата може да се постави оловна пломба или капачка.
(5) Материалът, с който се запълва жустировъчната кухина, трябва е същият като този, от който е изработена теглилката.
Чл. 90
(2) Теглилки с номинални стойности, равни на или по-големи от един грам:
1. от класове Е1 и Е2 не трябва да имат означена номинална стойност;
2. от клас F1 трябва да имат само означение за номинална стойност, както е предвидено в ал. 3, като този надпис трябва да е полиран или гравиран;
3. от клас F2 трябва да имат надписите за клас F1, придружени с буквата F;
4. от клас М1 трябва да имат номиналната стойност, означена в цифри, последвани от символ на съответната единица, релефно вдълбани или щамповани върху горното лице на тялото или дръжката на теглилката; цилиндричните теглилки трябва да са означени с буквата М релефно вдълбана или щампована; паралелепипедните теглилки трябва да са означени с буквата М, която не е необходимо да е вдълбана или щампована.
(3) Номиналните стойности на теглилките трябва да са означени във:
1. килограми за теглилки от 1 kg или повече;
2. грамове за теглилки от 1 g до 500 g.
(4) Теглилките, съдържащи се два или три пъти в поредиците, трябва да се различават чрез една или две звездички или чрез една или две точки.
Чл. 91
(2) За клас М1:
1. единичните теглилки или сериите теглилки до стойност 500 g трябва да се съхраняват в кутии;
2. теглилки с номинална стойност, по-голяма от 500 g, могат да се съхраняват в кутии, подредени в поставки или представени отделно без защита.
(3) На капаците на кутиите трябва да е означен класът теглилки, който те съдържат: Е1; Е2; F1; F2; М1.
Чл. 91a
(2) Номиналната стойност на теглилки от 500 g до 10 kg може да е означена върху тялото на теглилките.
(3) Означенията на номиналната маса на теглилките с правоъгълна форма се нанасят във вида: 5 kg, 10 kg, 20 kg или 50 kg.
(4) Означенията на номиналната маса на цилиндричните теглилки се нанася във вида: 1 g, 2 g, 5 g, 10 g, 20 g, 50 g, 100 g, 200 g, 500 g, 1 kg, 2 kg, 5 kg или 10 kg.
Чл. 92
Чл. 93
(2) Първоначалната проверка включва:
1. проверка за наличие на надписи и означения;
2. външен оглед на повърхността на теглилката;
3. проверка на формата и размерите на теглилките за съответствие с изискванията на чл. 86;
4. измерване на масата на теглилката и определяне на отклонението от номиналната й стойност;
5. проверка на максимално допустимата грешка за дадена номинална стойност.
Чл. 94
(2) Кутиите, съдържащи теглилки класове Е1, Е2 и F1, и всички кутии, съдържащи грам и дробни на грама, трябва да носят знак за първоначална проверка.
(3) За теглилки клас F2 знакът за първоначална проверка трябва да се поставя на капака на жустировъчната кухина, а където няма такава - на основата на теглилката. За теглилки клас М1 от 1 g до 50 kg знакът за първоначална проверка трябва да се поставя върху оловото, запечатващо отвора на жустировъчната камера, или върху основата на теглилки, които нямат камера.
(4) За теглилки среден клас на точност знакът за първоначална проверка се нанася върху оловната пломба на жустировъчната кухина, а на теглилките без жустировъчната кухина - върху тялото на теглилката."
§ 4. В думата "най-малко" се заменя с "не повече от".
§ 5. В се правят следните изменения:
1. В т. 1 пред числото "0,1" се поставя знакът "±".
2. В т. 4 думите "температурна константа 2 °С" се заменят с "температура, поддържана в границите на ± 2 °С".
§ 6. В пред числото "0,05" се поставя знакът "±".
§ 7. В думата "всеки" се заличава.
§ 8. Създава се :
"Чл. 172а. (1) Срокът на валидност на последващата проверка на партида топломери, използвани за комунални цели, може да бъде удължен, ако са налице условията за прилагане на метода за статистически контрол и при проверка на извадка от партидата са постигнати критериите съгласно приложение № 15а.
(2) Методът за статистически контрол може да бъде приложен, ако срокът на валидност на предходната проверка на топломерите не е изтекъл и са налице условията за групиране на топломерите в партида.
(3) Топломерите могат да бъдат групирани в партида, когато:
1. имат едни и същи: производител, тип или модификация или допълнение на типа, означение на типа съгласно удостоверението за одобрен тип и знак за одобрен тип;
2. годината на производство на средствата за измерване не се различава с повече от една година;
3. имат едни и същи: номинален разход и гранични стойности на разхода;
4. се използват при еднакви работни условия и условия на околната среда, включително преобразувателите на разход на топломерите да работят с вода с идентично или сравнимо качество;
5. датата на предходната проверка за всички средства за измерване се различава най-много с една година.
(4) При демонтажа и транспортирането на топломерите от извадката трябва да бъдат взети подходящи организационни и технически мерки, които да възпрепятстват всяка намеса, водеща до промяна на техните технически и метрологични характеристики. Независимо от големината на извадката периодът на демонтаж и транспортиране трябва да е възможно най-кратък и общо да не надвишава един месец.
(5) Входът и изходът на преобразувателя за разход на всеки топломер от извадката трябва да се запечатат непосредствено след демонтажа му."
§ 9. Създава се :
"Чл. 273а. (1) Срокът на валидност на последващата проверка на партида водомери, използвани за комунални цели, може да бъде удължен, ако са налице условията за прилагане на метода за статистически контрол и при проверка на извадка от партидата са постигнати критериите съгласно приложение № 15а.
(2) Методът за статистически контрол може да бъде приложен, ако срокът на валидност на предходната проверка на водомерите не е изтекъл и са налице условията за групиране на водомерите в партида.
(3) Водомерите могат да бъдат групирани в партида, когато:
1. имат едни и същи: производител, тип или модификация или допълнение на типа, означение на типа съгласно удостоверението за одобрен тип и знак за одобрен тип;
2. годината на производство на средствата за измерване не се различава с повече от една година;
3. имат едни и същи: номинален разход и клас на точност;
4. се използват при еднакви работни условия и условия на околната среда, включително водомерите да работят с вода с идентично или сравнимо качество;
5. датата на предходната проверка за всички средства за измерване се различава най-много с една година.
(4) При демонтажа и транспортирането на водомерите от извадката трябва да бъдат взети подходящи организационни и технически мерки, които да възпрепятстват всяка намеса, водеща до промяна на техните технически и метрологични характеристики. Независимо от големината на извадката периодът на демонтаж и транспортиране трябва да е възможно най-кратък и общо да не надвишава един месец.
(5) Входът и изходът на водомерите от извадката трябва да се запечатат непосредствено след демонтажа им."
§ 10. В думите "Максимално допустимата грешка за минималното доставено количество" се заменя с "Максимално допустимата грешка за максималното доставено количество".
§ 11. В след думата "нивото" се добавя "поне".
§ 12. В думите "два пъти нарастването" се заменят с "два пъти намаляването".
§ 13. Създава се :
"Чл. 495а. (1) Срокът на валидност на последващата проверка на партида разходомери за газ, използвани за комунални цели, може да бъде удължен, ако са налице условията за прилагане на метода за статистически контрол и при проверка на извадка от партидата са постигнати критериите съгласно приложение № 15а.
(2) Методът за статистически контрол може да бъде приложен, ако срокът на валидност на предходната проверка на разходомери за газ не е изтекъл и са налице условията за групиране на разходомери за газ в партида.
(3) Разходомерите за газ могат да бъдат групирани в партида, когато:
1. имат едни и същи: производител, тип или модификация или допълнение на типа, означение на типа съгласно удостоверението за одобрен тип и знак за одобрен тип;
2. годината на производство на средствата за измерване не се различава с повече от една година;
3. имат едни и същи: означение, материал на мембраната, тип на коректора на температура (ако има такъв) и тип на коректора на налягане (ако има такъв);
4. се използват при еднакви работни условия и условия на околната среда;
5. датата на предходната проверка за всички средства за измерване се различава най-много с една година.
(4) При демонтажа и транспортирането на разходомерите за газ от извадката трябва да бъдат взети подходящи организационни и технически мерки, които да възпрепятстват всяка намеса, водеща до промяна на техните технически и метрологични характеристики. Независимо от големината на извадката периодът на демонтаж и транспортиране трябва да е възможно най-кратък и общо да не надвишава един месец.
(5) Разходомерите за газ от извадката се продухват с въздух или с инертен газ и входът и изходът им трябва да се запечатат непосредствено след демонтажа им."
§ 14. Създава се :
"Чл. 675а. (1) Срокът на валидност на последващата проверка на партида електромери, използвани за комунални цели, може да бъде удължен, ако са налице условията за прилагане на метода за статистически контрол и при проверка на извадка от партидата са постигнати критериите съгласно приложение № 15а.
(2) Методът за статистически контрол може да бъде приложен, ако срокът на валидност на предходната проверка на електромери не е изтекъл и са налице условията за групиране на електромерите в партида.
(3) Електромерите могат да бъдат групирани в партида, когато:
1. имат едни и същи: производител, тип или модификация или допълнение на типа, означение на типа съгласно удостоверението за одобрен тип и знак за одобрен тип;
2. годината на производство на средствата за измерване не се различава с повече от една година;
3. имат едни и същи: основен ток, максимален ток, предписано напрежение и клас на точност;
4. се използват при еднакви работни условия и условия на околната среда;
5. датата на предходната проверка за всички средства за измерване се различава най-много с една година.
(4) При демонтажа и транспортирането на електромерите от извадката трябва да бъдат взети подходящи организационни и технически мерки, които да възпрепятстват всяка намеса, водеща до промяна на техните технически и метрологични характеристики. Независимо от големината на извадката периодът на демонтаж и транспортиране трябва да е възможно най-кратък и общо да не надвишава два месеца."
§ 15. В думите "и подлежат на последващи проверки" се заличават.
§ 16. В думите "предна аксиларна линия" се заменят със "средна аксиларна линия".
§ 17. В означението "" се заменя с "".
§ 18. В частицата "не" се заличава.
§ 19. В глава втора се създава раздел ХL:
"Раздел ХL
Резервоари на плавателни съдове
Чл. 807а
Чл. 807б
Чл. 807в
1. ± 3/1000 от отчетения обем;
2. в случай на резервоари с много сложна форма, които не могат да бъдат проверени чрез прехвърляне: ± 5/1000 от отчетения обем.
Чл. 807г
(2) Резултатите от проверката показват обема течност, изразен в литри или в кубически дециметри, или в кубически метри, който е в резервоара, когато нивото на свободната повърхност на течността е на определена височина, изразена в сантиметри или в дециметри, на вертикалата на мярката за дължина.
(3) Таблиците за сантиметри и дециметри могат да бъдат допълнени с интерполационна таблица в милиметри.
Чл. 807д
Чл. 807е
1. номера на резервоара;
2. обща референтна височина H;
3. номера на свидетелството за проверка.
Чл. 807ж
Чл. 807з
(2) В случай че това условие не е спазено поради конструктивни характеристики на резервоара, в свидетелството за проверка се посочва, че нивото на течността в резервоара може да бъде определено само когато плавателният съд има нулев надлъжен и напречен наклон.
(3) Оста на управляващия уред определя вертикалната позиция на мярката.
(4) Управляващият уред трябва да гарантира правилното позициониране на еталонната мярка и не трябва да има системни грешки при измерванията в резултат от конструкцията му.
(5) Хоризонталната равнина през горния ръб на управляващия уред е референтната отправна точка.
(6) Разстоянието от тази равнина до хоризонтала и неподвижната контактна равнина, разположена вертикално под отправната точка, се нарича "обща референтна височина H" и се означава в началото на всяка табела.
(7) Трябва да се вземат всички предпазни мерки, за да се гарантира, че позицията на референтната отправна точка по отношение на резервоара и общата референтна височина H не се променят. Метална пломба или марка за залепване се поставя на отправната точка.
Чл. 807и
Чл. 807к
(2) В случай по чл. 807в, т. 2 относителната грешка не трябва да надвишава ± 8/1000 от обема, определен в таблицата.
Чл. 807л
Чл. 807м
(2) Последните месец и година от съответния 12-годишен период на валидност се определя в горната част на сертификата и на всяка таблица.
(3) Сертификатите и таблиците се подновяват след последваща проверка."
§ 20. В се правят следните изменения:
1. В т. 1 думите "признаване на" се заменят с "ЕИО".
2. В т. 2 накрая се поставя запетая и се добавя "включително на ЕИО първоначална проверка на средства за измерване".
§ 21. В думите "от Изпълнителна агенция "Българска служба за акредитация" се заличават.
§ 22. В думите "и на лицето, което е заявило одобряването на типа, ако са различни" се заличават.
§ 23. В се правят следните изменения:
1. Алинеи 1 - 3 се изменят така:
"(1) Заявлението за ЕИО одобряване на типа на средството за измерване се подава от производителя или негов представител, установен в Общността в ГД "МИУ".
(2) В заявлението за ЕИО одобряване на типа се посочват:
1. името и адресът на производителя или фирмата или на негов или неин упълномощен представител;
2. наименованието и типът на средството за измерване, компонентите, спомагателното оборудване или допълнителните устройства;
3. предназначението на средството за измерване;
4. техническите и метрологичните характеристики на типа средства за измерване;
5. търговското обозначение, ако има такова.
(3) Към заявлението се прилага техническото досие на типа средство за измерване в два екземпляра, със съдържание съгласно приложение № 47, на български език, а за тези от внос - и в оригинал."
2. Създава се ал. 4:
"(4) Заявителят изпраща едновременно до всички държави - членки на Европейския съюз, копие на своето заявление."
§ 24. се отменя.
§ 25. се отменя.
§ 26. В думите "признаване на одобрения" и "признаването на" се заменят съответно с "ЕИО одобрен" и "ЕИО".
§ 27. се изменя така:
"Чл. 828. (1) Удостоверението за ЕИО одобрен тип средства за измерване съдържа:
1. наименованието и типа на средството за измерване;
2. името и адреса на производителя на средството за измерване;
3. номера на ЕИО удостоверението за одобрен тип и поредния номер от регистъра на одобрените за използване типове средства за измерване, под който се вписва типът;
4. датата на издаване на ЕИО удостоверението за одобрен тип средство за измерване;
5. срока на валидност на ЕИО одобряването на типа;
6. изображение на знака за ЕИО одобрен тип.
(2) Към удостоверението за ЕИО одобрен тип се прилагат:
1. описание на типа, което включва предназначението, принципа на действие и техническите и метрологичните характеристики на средството за измерване или на средствата за измерване, включени в гамата, и схеми и чертежи, необходими за идентификация на типа;
2. описание, чертеж или снимка на местата за поставяне на знаците, удостоверяващи резултатите от контрола, и на местата на запечатване (пломбиране) на средството за измерване.
(3) В ЕИО удостоверението за одобрен тип компоненти, спомагателно оборудване и допълнителни устройства към средствата за измерване допълнително се посочват:
1. типовете средства за измерване, в които могат да бъдат вградени или към които могат да бъдат свързани;
2. условията за цялостно функциониране на средствата за измерване, за които те се одобряват."
§ 28. Създава се :
"Чл. 835а. (1) Срокът на валидност на първоначалната проверка по чл. 39, ал. 2 от Закона за измерванията се отнася за средства за измерване, които не са пуснати в действие.
(2) Когато средствата за измерване са пуснати в действие до края на календарната година, следваща годината на извършване на първоначалната проверка, срокът на валидност на първоначалната проверка се приравнява на срока на валидност на последващата проверка.
(3) Когато средствата за измерване не са пуснати в действие до края на календарната година, следваща годината на извършване на първоначалната проверка, те се заявяват и представят отново за извършване на първоначална проверка преди пускането им за първи път в действие от лицата, които ще ги използват."
§ 29. В се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "и публикувани в официалния бюлетин на БИМ" се заличават.
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Методиките за първоначална проверка могат да се използват от оправомощени лица."
§ 30. В се изменя така:
"(3) Към заявлението се прилага копие от ЕИО удостоверение за одобрен тип, придружено от превод на български език."
§ 31. Създава се :
"Чл. 842а. (1) Заявленията за удължаване срока на валидност на последващата проверка на електромери, водомери, топломери или разходомери на газ, използвани за комунални цели, се подават в Главна дирекция "Мерки и измервателни уреди".
(2) Заявлението по ал. 1 се съставя по образец, утвърден от главния директор на ГД "МИУ", в който се посочват:
1. името и адресът на заявителя;
2. наименованието, типът и производителят на средствата за измерване;
3. данни за техническите и метрологичните характеристики на средствата за измерване:
а) за електромерите: основният ток, максималният ток, предписаното напрежение и класът на точност;
б) за водомерите: номиналният разход и класът на точност;
в) за топломерите: номиналният разход и граничните стойности на разхода;
г) за разходомерите за газ: означението, материалът на мембраната, типът на коректора на температура (ако има такъв) и типът на коректора на налягане (ако има такъв);
4. данни за извършената предходна проверка: вид на проверката, дата на извършване и срок на валидност на проверката, информация за това, удължаван ли е срокът на валидност на проверката, име на лицето, извършило проверката;
5. данни за партидата средства за измерване: размерът на партидата, идентификационните номера, местонахождението, работните условия и условията на употреба на средствата за измерване;
6. избраният от заявителя статистически метод за контрол: с едностепенна или двустепенна извадка съгласно метода по приложение № 15а;
7. избраното от заявителя лице, оправомощено за проверката на съответните средства за измерване;
8. информация за периода, в който средствата за измерване от извадката могат да бъдат демонтирани и представени за проверка.
(3) Към заявлението се прилага разработена от заявителя процедура за вземане на образци от извадката средства за измерване, която да включва мерки, предотвратяващи преднамереното манипулиране или влошаването на техническите и метрологичните характеристики на средствата за измерване в периода от техния демонтаж до представянето им при лицето, което ще извърши проверката.
(4) В едномесечен срок от получаване на заявлението главният директор на ГД "МИУ" след преглед на заявлението изпраща на заявителя писмено становище за приложимостта на метода по приложение № 15а, в което посочва индивидуалните номера на средствата за измерване от извадката, които да бъдат демонтирани и проверени, и съгласува процедурата за вземане на образци.
(5) Главна дирекция "МИУ" изпраща на лицето по ал. 2, т. 7 окончателния списък на одобрените индивидуални номера на средствата за измерване от извадката.
(6) Проверката на средствата за измерване от извадката се извършва в присъствие на определени от главния директор служители на ГД "МИУ".
(7) В двуседмичен срок след получаване на резултатите от проверката служителите на ГД "МИУ" прилагат статистическия метод за контрол по приложение № 15а и съставят протокол, който се изготвя в два екземпляра и съдържа:
1. данни за заявителя;
2. описание на партидата средства за измерване;
3. описание на извадката;
4. данни за резултатите от проверка на средствата за измерване от извадката;
5. извадковия план;
6. резултатите от прилагането на статистическия метод за контрол;
7. заключение относно удължаването на срока на валидност на последващата проверка на средствата за измерване в партидата.
(8) Когато резултатите от статистическия контрол удовлетворяват критериите на метода по приложение № 15а, срокът на валидност на последващата проверка на средствата за измерване в партидата се удължава с 50 % от определения със заповед на председателя на ДАМТН срок.
(9) Когато резултатите от статистическия контрол не удовлетворяват критериите на метода по приложение № 15а, заявителят представя средствата за измерване в партидата за последваща проверка преди изтичане срока на валидност на предходната или ги заменя с други средства за измерване с валиден срок на проверката.
(10) Заявителят получава екземпляр от протокола по ал. 6 срещу документ за платена държавна такса. Информация за удължаването на срока на валидност на последващата проверка на партидата средства за измерване се публикува в Официалния бюлетин на БИМ."
§ 32. В се правят следните допълнения:
1. Създава се т. 1а:
"1а. знак за ЕИО одобрен тип (приложение № 48а);".
2. Създава се т. 2а:
"2а. знак за ЕИО ограничено одобряване на тип (приложение № 49а);".
3. Създава се т. 4а:
"4а. знаци за ЕИО първоначална проверка (приложение № 51а)."
§ 33. В се създава ал. 4:
"(4) Буквените и цифровите означения в знаците за ЕИО одобряване на типа и ЕИО първоначална проверка трябва да съответстват на приложение № 54."
§ 34. В се създават ал. 4, 5 и 6:
"(4) Когато съгласно глава трета средството за измерване не подлежи на ЕИО одобряване на типа, се поставя знак съгласно приложение № 55а, а в случаите, когато не подлежи на ЕИО първоначална проверка - знак съгласно приложение № 56а.
(5) Когато ЕИО първоначалната проверка е едноетапна, се поставят двата знака от приложение № 51а.
(6) Когато ЕИО първоначалната проверка е многоетапна, на всеки етап, предхождащ последния, се поставя знак за частична проверка, посочен в част "А" от приложение № 51а, а на последния етап се поставят двата знака от същото приложение."
§ 35. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се отменя.
2. Досегашната ал. 3 става ал. 2.
§ 36. В думите "към чл. 87" се заменят с "към чл. 86а".
§ 37. В думите "към чл. 87" се заменят с "към чл. 86а".
§ 38. се изменя така:
"Приложение № 14 към чл. 92
Максимално допустими грешки за теглилки от висок клас на точност, положителни или отрицателни, в милиграми
Номинална Клас Клас Клас Клас Клас
стойност E1 E2 F1 F2 M1
1 2 3 4 5 6
50 kg 25 75 250 750 2 500
20 kg 10 30 100 300 1 000
10 kg 5,0 15 50 150 500
5 kg 2,5 7,5 25 75 250
2 kg 1,0 3,0 10 30 100
1 kg 0,50 1,5 5 15 50
500 g 0,25 0,75 2,5 7,5 25
200 g 0,10 0,30 1,0 3,0 10
100 g 0,05 0,15 0,5 1,5 5,0
50 g 0,030 0,10 0,30 1,0 3,0
20 g 0,025 0,080 0,25 0,8 2,5
10 g 0,020 0,060 0,20 0,6 2,0
5 g 0,015 0,050 0,15 0,5 1,5
2 g 0,012 0,040 0,12 0,4 1,2
1 g 0,010 0,030 0,10 0,3 1,0
500 mg 0,008 0,025 0,08 0,25 0,8
200 mg 0,006 0,020 0,06 0,20 0,6
100 mg 0,005 0,015 0,05 0,15 0,5
50 mg 0,004 0,012 0,04 0,12 0,4
20 mg 0,003 0,010 0,03 0,10 0,3
10 mg 0,002 0,008 0,025 0,08 0,25
5 mg 0,002 0,006 0,020 0,06 0,20
2 mg 0,002 0,006 0,020 0,06 0,20
1 mg 0,002 0,006 0,020 0,06 0,20
           
Максимално допустими грешки за теглилки среден клас на точност с правоъгълна форма, в милиграми
Номинална        
стойност 5 kg 10 kg 20 kg 50 kg
Максимално + 800 + 1600 + 3200 + 8000
допустима - 0 - 0 - 0 - 0
грешка в mg        
         
Максимално допустими грешки за теглилки среден клас на точност с цилиндрична форма, в милиграми
Номинална Максимално допустима
стойност грешка в mg
1 g + 5
  - 0
2 g + 5
  - 0
5 g + 10
  - 0
10 g + 20
  - 0
20 g + 20
  - 0
50 g + 30
  - 0
100 g + 30
  - 0
200 g + 50
  - 0
500 g + 100
  - 0
1 kg + 200
  - 0
2 kg + 400
  - 0
5 kg + 800
  - 0
10 kg + 1600
  - 0
   
"
§ 39. Създава се ново :
"Приложение № 15а към чл. 172а, чл. 273а, чл. 495а, чл. 675а и чл. 842а
Статистически метод за първоначална проверка и удължаване срока на валидност на предходната проверка на средства за измерване, използвани за комунални цели
За размер на партидата се приема броят на заявените и подлежащи на първоначална проверка и последваща проверка средство за измерване, като максималният размер на партидата е 35 000 средства за измерване.
От партидата се съставя извадка на средства за измерване, подбрани по случаен признак така, че вероятността за всяко средство за измерване от партидата да попадне или не в извадката да е една и съща. Броят на средствата за измерване в извадката определя големината на извадката.
Когато извадката съдържа средства за измерване:
а) които са видимо неизправни;
б) чийто защитен знак (пломба) е повреден, или
в) които не са намерени на указаното място на монтаж или данните за тях са некоректно записани, се допуска, преди проверката на средствата за измерване в извадката да е започнала, те да бъдат заменени с невключени в извадката средства за измерване.
Допустимият брой средства за измерване, които могат да се заменят, се определя в зависимост от големината на извадката.
Големина на Брой средства
извадката средства за измерване,
за измерване които могат да
  бъдат заменени
50 3
80 5
125 8
200 12
   
Замяната се извършва еднократно непосредствено след външния оглед. Изборът на средства за измерване за замяна се извършва по методите, по които е направена базовата извадка. Средствата за измерване, извадени от извадката, се изключват от партидата. Когато след замяна на допустимия брой средства за измерване не може да се състави извадка на средствата за измерване, в която на външен оглед да удовлетворяват изискванията, прилагането на метода се преустановява.
Проверката на всяко средство за измерване от извадката се извършва при спазване изискванията на методите за последваща проверка на съответното средство за измерване.
Статистическият контрол по признаци е проверка, при която средствата за измерване от извадката се класифицират като дефектни и недефектни в съответствие с описания метод.
Приемателно число е най-големият брой дефектни средства за измерване, намерени в проверяваната извадка, при който, ако бъде достигнат, изследваната партида все още може да бъде приета.
Число на отхвърляне е най-малкият брой дефектни средства за измерване, намерени в проверяваната извадка, който, ако бъде достигнат, води до отхвърляне на изследваната партида.
Броят на проверяваните средства за измерване трябва да бъде равен на големината на извадката, както е определена в извадковия план.
Ако броят на недефектните средства за измерване в извадката е по-малък или равен на приемателното число, партидата трябва да бъде приета и срокът на валидност на последващата проверка на средствата за измерване в партидата може да бъде удължен с 50 % от определения със заповед на председателя на ДАМТН срок.
Ако броят на дефектните средства за измерване е по-голям или равен на числото на отхвърляне, партидата трябва да бъде отхвърлена и всяко средство за измерване в партидата трябва да бъде представено за последваща проверка.
Може да бъде приложена една от описаните по-долу инспекционни процедури: с едностепенна извадка, наричана метод "А", и с многостепенна извадка, наричана метод "Б", при които проверката се състои в преброяване на броя на дефектните средства за измерване в извадката. Не се допуска замяна на избрания метод при вече започнал статистически контрол.
Метод "А":
Единичен извадков план при гранично ниво на качеството, равно на 8 %
Array
Метод "Б":
Двустепенен извадков план
Array
Забележки:
1. Във всеки ред, озаглавен "Втора извадка", броят на дефектните средства за измерване се отнася до общия брой средства за измерване от извадката.
2. Втората извадка е със същата големина като първата и се избира от партидата по случаен признак, ако в първата извадка се съдържа посоченият в колоната брой дефектни средства за измерване."
§ 40. В таблицата на , в колона "Обхват" означението "Q" се заменя с "Q".
§ 41. Създава се :
"Приложение № 46а към чл. 807г, ал. 1
1. Съдържание на свидетелство за проверка:
а) наименованието и адресът на органа, който издава свидетелството за проверка;
б) името и номерът на лицето, извършило проверката;
в) серийният номер на свидетелството за проверка, който се отбелязва и на всички други документи, и на информационните табели;
г) датата на издаване на свидетелството за проверка и адресът по месторабота на лицето, извършило проверката;
д) датата на изтичане на свидетелството за проверка;
е) идентификация на плавателния съд - име, регистрационен номер, име и адрес на притежателя и година на производство;
ж) списък и естество на приложените документи;
з) групите резервоари, за които може да се използва същата таблица;
и) индикация за резервоарите, в които има дренажна инсталация или нагреватели;
к) общият обем;
л) точност на резултатите, дадени в таблиците;
м) точност при употребата на свидетелството за проверка за определяне на обемите течност, съдържащи се в резервоарите;
н) минималната измерима височина.
2. Диаграма № 1 показва позицията на резервоара в плавателния съд и за всеки резервоар - общата референтна височина H, позиционирането на мярката и позицията на последната спрямо предната преграда на резервоара и спрямо надлъжната средна преграда или равнина.
3. Диаграма № 2 е напречен разрез на резервоарите, показващ радиуса на дъното, изпъкналостта, височината на гърловината и метода на конструиране на управляващото устройство.
4. За плавателен съд, който има нагреватели или дренажни водоочиствателни инсталации вътре в резервоарите, диаграма № 3 дава обема, заеман от тези нагреватели или водоочиствателни инсталации, и обема течност, който може да се побере в последния, от шлюзна клапа до шлюзна клапа.
5. За всеки резервоар или група от подобни резервоари - сантиметрова или дециметрова таблица с обеми, съдържаща индикация за общата референтна височина H и за датата на изтичане на срока, и когато е дадена милиметрова интерполационна таблица."
§ 42. Създава се :
"Приложение № 46б към чл. 807г, ал. 1
СВИДЕТЕЛСТВО ЗА ПРОВЕРКА
Орган, извършил проверката:_______________________________________________________________________________________________________________
Държава: ________________________ Дата на валидност на проверката: ..............................................................................................................................
СВИДЕТЕЛСТВО ЗА ПРОВЕРКА № _________________ ,
'__________________________________________________'
(Тип на плавателния съд (например помощен кораб, кораб, баржа) и име на плавателния съд)
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(фамилия, име и номер на лицето, извършило проверката)
удостоверява, че на _____________________ е извършил
по молба на _____________________________________________________________________________________________________________________________
проверката на резервоарите на ________________________________________________________________________________________________________________
регистриран под № ________ - собственост на __________________________________________________________________________________________________
________________ , и построен в _____________________.
Диаграма № 1 дава съответните позиции на резервоарите, тяхната номерация, позиционирането на мерките и за всеки резервоар - общата референтна височина H на референтната отправна точка, формирана от горния ръб на водача над горната повърхност на контактната плоча на дъното на резервоара.
Диаграма № 2 е диаграмен напречен разрез на резервоара през вертикалата на мярката за дължина.
Диаграма № 3 дава разположението и обема на водоочиствателните инсталации и нагревателите в резервоарите.
Когато се използват приложените сантиметрови таблици, височините на течността трябва да бъдат определени на вертикалните повърхности на мярката за дължина, както е показано в диаграма № 1.
Същата таблица може да бъде използвана за следните резервоари: ______________________________________________
Максималната относителна грешка на резервоарите е:
± 3/1000 (± 3‰) от отбелязания обем в случай на резервоари с № ________________ ,
± 5/1000 (± 5‰) от отбелязания обем в случай на резервоари с № ________________ .
Максималната относителна грешка при използването на резервоарите за определяне на количеството течност, която съдържат, е:
± 5/1000 (± 5‰) от отбелязания обем в случай на резервоари с № ________________ ,
± 8/1000 (± 8‰) от отбелязания обем в случай на резервоари с № ________________ ,
при условие че плавателният съд не се клати и че нивата течност са правилно определени чрез регулиране на измервателните уреди.
Общ обем _________________________________________________________________________________________________________________________________
Минимална измерима височина = 500 mm
(печат и подпис на лицето, извършило проверката).
Съставено в ____________________ на ____________ "
§ 43. Създава се :
"Приложение № 46в към чл. 807г, ал. 1
Array
Вид на таблица с двойно четене"
§ 44. Създава се :
"Приложение № 48а към чл. 846, т. 1а
Знак за ЕИО одобрен тип
§ 45. Създава се :
"Приложение № 49а към чл. 846, т. 2а
Знак за ЕИО ограничено одобряване на типа
§ 46. Създава се а:
"Приложение № 51а към чл. 846, т. 4а
Знак за ЕИО първоначална проверка
§ 47. се изменя така:
"Приложение № 54 към чл. 847, ал. 3 и 4
Буквени и цифрови означения в знаците за одобряване на типа и първоначална проверка
Забележка. Размерите са дадени в части от единицата, като за единица се приема един от следните размери: 12,5 mm, 6,3 mm, 3,2 mm, 1,6 mm."
§ 48. Създава се :
"Приложение № 55а към чл. 848, ал. 4
Знак, който удостоверява, че средството за измерване не подлежи на ЕИО одобряване на типа
§ 49. Създава се :
"Приложение № 56а към чл. 848, ал. 4
Знак, който удостоверява, че средството за измерване не подлежи на ЕИО първоначална проверка
§ 50. В допълнителната разпоредба се правят следните изменения:
1. В думата "ограничени" се заменя с "органични".
2. Създават се т. 3 - 9:
"3. "Комплект теглилки" са серия от теглилки, обикновено представени в кутия, в такава комбинация, която позволява претеглянето на всички товари от най-малкото номинално тегло до сумата от всички теглилки от набора, и в последователност, в която теглилката с най-малкия номинал в набора е единица. Последователността в комплекта от теглилки обикновено е следната:
(1; 1; 2; 5) x 10 kg
(1; 1; 1; 2; 5) x 10 kg
(1; 2; 2; 5) x 10 kg
(1; 1; 2; 2; 5) x 10 kg
В тези изрази n е или нула, или положително, или отрицателно цяло число.
4. "Еталонни теглилки" са теглилки, използвани при проверката на везни и теглилки.
5. "Конвенционална маса" за теглилка, измервана при 20°С, е масата на еталонна теглилка с плътност от 8000 kg/m, която се уравновесява във въздух с плътност от 1,2 kg/m.
6. "Електромер, използван за комунални цели" е електромер за измерване на активна електрическа енергия на обект на потребител, на който присъединената мощност съгласно Наредба № 6 от 2004 г. за присъединяване на производители и потребители на електрическа енергия към преносната и разпределителните електрически мрежи е до 100 kW.
7. "Топломер, използван за комунални цели" е топломер за измерване на топлинна енергия с топлоносител гореща вода с разход q до 1,5 m/h, при който топломерът работи непрекъснато в границите на максимално допустимата грешка.
8. "Водомер, използван за комунални цели" е водомер за непрекъснато измерване на обема вода, която преминава през него, с номинален разход до 2,5 m/h.
9. "Разходомер за газ, използван за комунални цели" е разходомер за непрекъснато измерване на обема газ, който преминава през него, с максимален разход до 6 m/h."
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив