ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 148 ОТ 5 ЮЛИ 1999 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА ИЗНОС И ВНОС НА ВАЛУТНИ ЦЕННОСТИ, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 4 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1994 Г.
В СИЛА ОТ 12.08.1999 Г.
Обн. ДВ. бр. от 13 Юли 1999г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. Заглавието "Глава втора - Износ и внос на български банкноти и монети в обращение" се заличава.
§ 2. се отменя.
§ 3. Досегашната глава трета става глава втора и наименованието й се изменя така:
"Износ и внос на чуждестранна конвертируема валута и български монети и банкноти в обращение".
§ 4. се изменя така:
"Чл. 3. (1) Местни и чуждестранни лица могат да изнасят чуждестранна конвертируема валута в наличност с равностойност в левове и български банкноти и монети в обращение общо в размер, както следва:
1. до 2000 лв. включително - свободно;
2. над 2000 до 20 000 лв. включително - след деклариране по реда на чл. 7;
3. над 20 000 лв. - с разрешение на Българската народна банка, издадено по образец съгласно приложението; разрешението важи за срок 90 дни от издаването му.
(2) Чуждестранни физически лица могат да изнасят чуждестранна конвертируема валута в наличност с равностойност над 20 000 лв. и без разрешение на Българската народна банка, ако изнасяната валута е в размери, които не надвишават размера на внесената и декларирана от тях валута. Митническата декларация е валидна за износ на валута до следващото излизане от страната.
(3) При споразумения на Българската народна банка с централни банки или с упълномощени за това банки на други държави български банкноти и монети в обращение над посочения в ал. 1, т. 1 размер могат да се изнасят и да се внасят при условията и по реда, определени в тези споразумения.
(4) Местни и чуждестранни лица могат да внасят неограничено количество чуждестранна конвертируема валута, която се декларира по реда на чл. 7.
(5) Местни и чуждестранни лица могат да внасят български банкноти и монети в обращение в размер до 20 000 лв. свободно, а над този размер - с разрешение на Българската народна банка.
(6) Юридически лица и еднолични търговци могат да извършват преводи и плащания към местни и чуждестранни лица в чужбина само по банков път.
(7) Равностойността на чуждестранната конвертируема валута в левове се изчислява по курса, ползван за митнически цели в деня на изнасянето, съответно на внасянето на валутата."
§ 5. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) текстът преди изброяването се изменя така:
"(1) Местни лица могат да изнасят чуждестранна конвертируема валута по банков път за извършване на преводи и плащания към чужбина до равностойността на 1000 лв., като декларират основанието за извършване на превода, а над този размер - срещу представяне на търговската банка на съответни документи, доказващи необходимостта от такива преводи и плащания, в следните случаи:";
б) точка 2 се изменя така:
"2. за транспортни, товарителни, застрахователни, складови и други подобни разходи, свързани с превоза на стоки и пътници, осъществявани от чуждестранни лица - срещу представяне на договор, фактура или друг документ, удостоверяващ основанието за плащане;";
в) точки 7 и 8 се изменят, както следва:
"7. за обучение и квалификация в чужбина - срещу представяне на документ за обучение за съответната учебна година, копие от студентска виза за страните, за които се изисква виза, и документ за разходите за издръжка, обявени във формуляри за обучение и пребиваване във връзка с обучение в чужбина, като преводите се извършват чрез една търговска банка за учебната година;
8. за лечение в чужбина и свързаната с това лечение издръжка - срещу представяне на документ от чуждестранно лечебно заведение за размера на дължимите такси и продължителността на престоя;";
г) точка 10 се изменя така:
"10. за административно-стопански разходи на физически и юридически лица в чужбина - срещу представяне на решение за откриване на представителство в чужбина и регистрация на представителството, ако такава е предвидена в страната на представителството, и план-сметка за тези разходи за съответната година;";
д) създават се т. 15, 16, 17, 18, 19 и 20:
"15. за туристически разходи на местни физически лица в чужбина - срещу представяне на документ, удостоверяващ задължението за плащане;
16. за абонаментни такси за чуждестранни публикации - срещу представяне на документ, удостоверяващ размера на таксата;
17. за консултантски и правни услуги в чужбина - срещу представяне на документ, удостоверяващ цената на услугата;
18. за изплащане на пенсии в чужбина - срещу представяне на документ, удостоверяващ пенсионното правоотношение;
19. за издръжка на съпрузи, низходящи, възходящи и братя и сестри в чужбина - срещу декларация за семейна връзка, в размер до равностойността на 20 000 лв. годишно, като преводите могат да бъдат извършвани само чрез една търговска банка по избор на лицето;
20. при превод на доходи от чуждестранни инвестиции в страната и на суми от прекратяване на преки инвестиции - срещу представяне на документи, удостоверяващи инвестицията и плащането на дължимите данъци."
2. В ал. 2 съюзът "и" се заменя със запетая, а след числото "14" се поставя запетая и се добавя "15, 16, 17 и 18".
3. Алинеи 4, 5 и 6 се отменят.
4. Досегашната ал. 7 става ал. 4 и в нея думите "ал. 5" се заменят с "чл. 3а1, ал. 2" и се добавя второ изречение: "В този случай срокът за произнасяне е 20 дни."
5. Създава се нова ал. 5:
"(5) Равностойността на чуждестранната конвертируема валута към лева се изчислява по курса на Българската народна банка към деня на превода."
§ 6. Създава се чл. 3а1:
"Чл. 3а1. (1) При плащания извън случаите по чл. 3а, ал. 1, както и при плащания по чл. 3а, ал. 1, т. 19, които надхвърлят установения размер, е необходимо разрешение от Българската народна банка. Българската народна банка се произнася по искането за издаване на разрешение в 15-дневен срок.
(2) В случаите на инвестиции в чужбина към искането за издаване на разрешение се прилагат декларация за характера на инвестицията и удостоверение от съответната данъчна служба за платени дължими данъци, а за търговците - удостоверение за актуално състояние на вписването в търговския регистър, документ за данъчна и митническа регистрация и идентификационен код по БУЛСТАТ."
§ 7. Досегашната глава четвърта става глава трета.
§ 8. се изменя така:
"Чл. 4. Местни и чуждестранни физически лица могат да изнасят и внасят свободно изделия от благородни метали, скъпоценни камъни и монети в размери, обичайни за лично и семейно ползване, до следните размери:
1. бижута и аксесоари от сплави на злато и платина - до 60 г без оглед на съдържанието на златото и платината;
2. бижута и аксесоари от сплави на сребро - до 300 г без оглед на съдържанието на среброто;
3. злато на слитъци и златни монети - до 37 г без оглед на съдържанието на златото, с изключение на тези по чл. 6;
4. скъпоценни камъни, вградени в бижутата и аксесоарите по т. 1 и 2."
§ 9. се изменя така:
"Чл. 5. Внасянето и изнасянето от местни и чуждестранни физически лица на изделия над размерите, посочени в чл. 4, се декларират по реда на чл. 7 и за целите на облагането и мерките на търговската политика тези изделия се третират като стоки, като за тях се прилагат разпоредбите на Закона за митниците и Правилника за прилагане на Закона за митниците."
§ 10. В се изменя така:
"(2) Предметите и монетите, които имат историческа, археологическа, художествена и нумизматична стойност, се определят от:
1. министъра на културата - за предметите;
2. Българската народна банка - за емитираните от нея монети;
3. министъра на културата и Българската народна банка - за монетите извън тези по т. 2."
§ 11. Досегашната глава пета става глава четвърта.
§ 12. се изменя така:
"Чл. 7. (1) При влизане и излизане от страната местните и чуждестранните лица задължително попълват декларация по образец, одобрен от министъра на финансите, когато се пренасят следните валутни ценности:
1. чуждестранна конвертируема валута в наличност с равностойност в български левове и български банкноти и монети в обращение, общо в размер над 2000 лв.;
2. издадени от местни лица в левове акции, облигации, записи на заповед, менителници, чекове и други ценни книжа в обращение, когато номиналната им стойност не надхвърля общо 20 000 лв. включително;
3. издадени от чуждестранни лица в чуждестранна конвертируема валута акции, облигации, съкровищни бонове, инвестиционни и депозитни сертификати, чекове, менителници, записи на заповед, кредитни писма и други подобни ценни книжа, когато номиналната им стойност е с равностойност общо до 20 000 лв. включително.
(2) Декларацията по ал. 1 се попълва в два екземпляра, когато:
1. размерът на средствата по ал. 1, т. 1 надхвърля общо равностойността на 20 000 лв.;
2. номиналната стойност на ценните книжа по ал. 1, т. 2 и 3 надхвърля общо 20 000 лв.;
3. се пренасят български монети с нумизматична стойност, монети, съдържащи благородни метали, описани по вид, тегло и стойност, и благородни метали и скъпоценни камъни, включително и изделия от тях, извън обичайните количества за лично и семейно ползване, описани по вид, тегло и стойност.
(3) Единият екземпляр от декларацията по ал. 2 остава у лицето, а другият се изпраща в Министерството на финансите - Главно управление "Данъчна администрация"."
§ 13. Досегашната глава шеста става глава пета.
§ 14. В думите "в обращение" се заличават.
§ 15. Досегашните глави седма и осма стават съответно глави шеста и седма.
§ 16. 5 от заключителните разпоредби се отменя.
Приложение към чл. 3, ал. 1, т. 3
Array
§ 17. Измененията и допълненията в Наредбата за износ и внос на валутни ценности (обн., ДВ, бр. 9 от 1994 г.; изм. и доп., бр. 24, 65 и 74 от 1996 г.) са приети от Управителния съвет на Българската народна банка с Решение № 187 от 19 ноември 1998 г.
§ 18. Постановлението влиза в сила 30 дни след обнародването му в "Държавен вестник".