ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 185 ОТ 15 СЕПТЕМВРИ 1999 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА СОБСТВЕНОСТТА ВЪРХУ ГОРИТЕ И ЗЕМИТЕ ОТ ГОРСКИЯ ФОНД, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 55 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1998 Г.
Обн. ДВ. бр. от 21 Септември 1999г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 4 се изменя така:
"(4) Правото на собственост върху горите и земите от горския фонд на бившите член-кооператори, съдружници и акционери или на техните наследници в заличените от регистрите след 9 септември 1944 г. горовладелски и/или всестранни кооперации и на други юридически лица се възстановява в съсобственост като идеална част от площта на ревира."
2. Създава се нова ал. 5:
"(5) Когато юридическите лица по ал. 4.са преобразувани към 9 септември 1944 г., правото на собственост се възстановява на член-кооператорите, съдружниците или акционерите в юридическото лице към датата на преобразуването или на техните наследници в съсобственост като идеална част от площта на ревира към датата на преобразуването."
3. Досегашната ал. 5 става ал. 6.
§ 2. В думите "равни по площ, вид и произход" се заменят с "равни по площ, а при възможност - и по вид - гори и земи" и думите "в рамките на общината" се заменят с "в границите на общината".
§ 3. В след думите "Закона за горите" се добавя "Закона за защитените територии".
§ 4. В , изречение първо след думите "1 януари 1990 г." се добавя "или в които е осъществено ползване на дървесина от горското стопанство в нарушение на чл. 19, ал. 1 от Закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд след 28 ноември 1997 г.".
§ 5. В се правят следните изменения:
1. В ал. 5 думите "до 1 година от влизането в сила на ЗВСГЗГФ" се заменят с "до 30 юни 1999 г.".
2. Алинея 6 се изменя така:
"(6) Заявленията по чл. 14, ал. 1 ЗВСГЗГФ се подават до 31 октомври 1999 г., без да е задължително към тях да се прилагат писмените доказателства по ал. 3, с изключение на документите по т. 2 и 3."
§ 6. В се правят следните изменения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа предоставя на поземлената комисия цифров модел на наличната графична и атрибутна (текстова) база от данни на действащия лесоустройствен проект."
2. Алинея 4 се отменя.
3. Досегашната ал. 5 става ал. 4 и се изменя така:
"(4) Държавните лесничейства съвместно с Централния държавен архив и съответните държавни архиви в двумесечен срок предоставят на поземлените комисии постановленията по чл. 20 от Закона за горите от 1925 г., по чл. 22 от Закона за горите от 1922 г., по чл. 12 от Закона за горите от 1904 г., протоколи по чл. 3 от Закона за горите от 1904 г. или други налични документи и/или картен материал."
§ 7. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея т. 3 се отменя.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Границите на землището на населеното място, строителните граници на населените места и границите на земеделските имоти се установяват от картата на землището, изработена при възстановяването на правата върху земеделските земи по реда на Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи и на Правилника за прилагане на Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи, приет с Постановление № 74 на Министерския съвет от 1991 г. (обн., ДВ, бр. 31 от 1991 г.; изм. и доп., бр. 60 и 80 от 1991 г., бр. 34 от 1992 г., бр. 8, 72 и 87 от 1993 г., бр. 2 и 100 от 1994 г.; попр., бр. 103 от 1994 г.; изм. и доп., бр. 5, 48 и 95 от 1995 г., бр. 28 от 1997 г.; попр., бр. 43 от 1997 г.; изм. и доп., бр. 57, 61, 112 и 122 от 1997 г. и бр. 18 от 1998 г.)."
§ 8. се изменя така:
"Чл. 17. (1) Поземлените комисии съвместно с държавните лесничейства уточняват и определят териториите, в които ще се възстановява собствеността върху горите и земите от горския фонд, като нанасят върху изходната картна основа от лесоустройствения проект в мащаб не по-малък от 1:10 000 границите на горите и земите по чл. 14, ал. 5, по чл. 6 и по чл. 7, ал. 4 ЗВСГЗГФ.
(2) Поземлената комисия съвместно с държавното лесничейство съставя списък на окрупнените местности, включени в териториите, в които ще се възстановява правото на собственост върху гори и земи от горския фонд, като неразделна част от картата по ал. 1.
(3) Копие на картата по ал. 1 след утвърждаването й от председателя на поземлената комисия и след съгласуване с държавното лесничейство се предоставя на изпълнителя на техническите дейности и се излага на видно място в поземлената комисия.
(4) Границите по ал. 1 се утвърждават с протокол на поземлената комисия и държавното лесничейство.
(5) Изпълнителят на техническите дейности съвместно с поземлената комисия и държавното лесничейство извършва анкетиране на терена на явилите се собственици и/или техните наследници срещу подпис и установява местоположението на:
1. съществуващите на терена стари реални граници;
2. новите граници, определени за възстановяване на собствеността на горите и земите от горския фонд.
(6) При анкетирането за определяне на новите реални граници по възможност да се извърши обединяване на имотите по подместности.
(7) Поземлената комисия на свое заседание се произнася с решение за признато право на собственост и протокол от това решение се предоставя на изпълнителя на техническите дейности.
(8) Площта на имотите, възстановени в старите реални граници, се приема за равна на измерената на терена по съществуващите описани граници.
(9) Министърът на земеделието, горите и аграрната реформа определя с наредба изискванията за техническите дейности за изработване на карта на землището с възстановена собственост."
§ 9. се изменя така:
"Чл. 18. (1) Изпълнителят на техническите дейности изготвя карта и баланс на землището с възстановена собственост в старите реални граници, във възстановимите реални граници и/или в новите реални граници и ги предоставя на поземлената комисия за назначаване на приемателна комисия.
(2) Приемателната комисия, назначена от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа или от упълномощено от него длъжностно лице, има следния състав: председател -лицензиран специалист по реда на Наредба № КО-02-56 на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа за лицензиране на изпълнители при прилагане на Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи и на Закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд (обн., ДВ, бр. 123 от 1997 г.; изм., бр. 50 от 1998 г. и бр. 33 от 1999 г.), и членове: инженер-лесовъд -лесоустроител; инженер-лесовъд от Националното управление по горите, от районното управление по горите или от държавното лесничейство; председателят на поземлената комисия, представител на поземлената комисия, представител на Главно управление "Поземлена реформа" на Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа и представител на общинската служба по териториално и селищно устройство.
(3) Планът за възстановяване на правото на собственост върху гори и земи от горския фонд, въз основа на който се издават решенията на поземлената комисия по чл. 13, ал. 5 ЗВСГЗГФ, се обявява в "Държавен вестник".
(4) Въводът във владение на гори и земи от горския фонд, правото на собственост върху които е възстановено, се извършва от длъжностно лице на поземлената комисия в присъствието на представител на държавното лесничейство, на собственика или на упълномощено от него лице. Въводът във владение се извършва въз основа на влязло в сила решение за възстановяване правото на собственост и на заверена скица от поземлената комисия. За извършения въвод се съставя протокол.
(5) Собствениците, чието право на собственост върху гори и земи от горския фонд е възстановено, регистрират своята собственост по реда на чл. 18 ЗВСГЗГФ.
(6) Когато въводът във владение е след изтичането на срока по чл. 13, ал. 11 ЗВСГЗГФ по вина на собственика, се събира такса в размер, определен с Тарифата за таксите, събирани от органите по поземлена собственост (обн., ДВ, бр. 57 от 1997 г.; изм. и доп., бр. 20 от 1998 г. и бр. 3 от 1999 г.).
(7) Срокът по чл. 16, ал. 2 ЗВСГЗГФ за освобождаване от държавни нотариални такси и от местни данъци и такси започва да тече от датата на влизане в сила на решението за възстановяване правото на собственост върху гори и земи от горския фонд."
§ 10. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 след думите "във възстановими" се добавя "и нови реални".
2. Алинея 3 се отменя.
3. Досегашната ал. 4 става ал. 3.
§ 11. В след думите "чл. 11" се добавя "и чл. 12".
§ 12. се изменя така:
"Чл. 21. (1) Поземлената комисия предоставя служебно заявленията на собственици по чл. 14, ал. 1 ЗВСГЗГФ на областната комисия по чл. 14, ал. 3 ЗВСГЗГФ.
(2) Областната комисия по чл. 14, ал. 3 ЗВСГЗГФ служебно изисква от кметството, от Централния държавен архив и от съдебния архив писмено уверение за изгубени или унищожени документи, доказващи собствеността на гори и земи от горския фонд за съответното землище.
(3) Областната комисия съставя протокола по чл. 14, ал. 4 ЗВСГЗГФ и го предоставя на поземлената комисия за издаване на решения за признато право на собственост по чл. 14, ал. 6 ЗВСГЗГФ."
§ 13. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думите "прилежащата до 1 дка площ по реда на чл. 26 и 27" се заменят с "нормативно определената прилежаща площ".
2. Създават се ал. 3, 4, 5, 6, 7 и 8:
"(3) Гражданите по чл. 7, ал. 9 ЗВСГЗГФ представят необходимите документи по ал. 2 в поземлената комисия, която в 7-дневен срок изпраща служебно преписката по ал. 1 в общината. Ако подадените документи не отговарят на изискванията на ал. 2, заявителят се уведомява да отстрани нередовностите. При неотстраняване на нередовностите в определения срок поземлената комисия в същия срок изпраща преписката в общината.
(4) Общината в 3-месечен срок се произнася относно нормативно определената прилежаща площ, съставя се протокол и се извършва оценка на имота.
(5) Оценката по ал. 4 се извършва при условията и по реда на Наредба № 32 на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа за оценка на горите и на земите от горския фонд (ДВ, бр. 3 от 1999 г.).
(6) Въз основа на протокола по ал. 4 поземлената комисия в едномесечен срок постановява решение за правото на лицата да придобият собственост върху нормативно определената им прилежаща площ. В решението се посочва оценката на прилежащата площ.
(7) Решенията по ал. 6 се съобщават на лицата по чл. 7, ал. 9 ЗВСГЗГФ по реда на Гражданския процесуален кодекс и могат да се обжалват по реда на чл. 13, ал. 6 ЗВСГЗГФ.
(8) Собствениците по чл. 7, ал. 9 ЗВСГЗГФ могат да придобият собственост върху нормативно определената прилежаща площ по реда на чл. 27."
§ 14. В думите "инженер-лесовъд" се заменят с "инженер по горско стопанство" или техник по специалността "Горско и ловно стопанство".