ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 199 ОТ 5 СЕПТЕМВРИ 2003 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 199 ОТ 5 СЕПТЕМВРИ 2003 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

Обн. ДВ. бр. от 16 Септември 2003г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В от Постановление № 233 на Министерския съвет от 2000 г. за външнотърговския режим на Република България (обн., ДВ, бр. 93 от 2000 г.; изм. и доп., бр. 58 и 112 от 2001 г., бр. 28, 86 и 110 от 2002 г. и бр. 52 от 2003 г.) се създава т. 6:
"6. при въвеждане, износ и реекспорт на необработени диаманти - при спазване изискванията на Наредбата за добиване, преработване и сделки с благородни метали и скъпоценни камъни, приета с Постановление № 250 на Министерския съвет от 1999 г. (ДВ, бр. 2 от 2000 г.), разрешението се издава от Министерството на финансите."
§ 2. В Наредбата за добиване, преработване и сделки с благородни метали и скъпоценни камъни, приета с Постановление № 250 на Министерския съвет от 1999 г. (ДВ, бр. 2 от 2000 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. В думите "в 14-дневен срок от започване на дейността" се заменят с "в 14-дневен срок преди започване на дейността".
2. В:
а) в ал. 1 накрая се добавя "и скъпоценни камъни";
б) създава се нова ал. 2:
"(2) Преработката на необработени естествени диаманти се извършва от юридически лица и еднолични търговци, регистрирани в Министерството на финансите.";
в) досегашните ал. 2, 3 и 4 стават съответно ал. 3, 4 и 5.
3. В
а) досегашният текст става ал. 1;
б) създава се ал. 2:
"(2) Всички търговци, осъществяващи дейности по внос, обработка и износ на обработени и необработени скъпоценни камъни, са длъжни да водят отчет за количеството на вноса, износа, обработката, покупко-продажбата им, като водят регистър за това."
4. Създава се глава трета А "Въвеждане, износ, транзит и реекспорт на необработени диаманти":
"Глава трета А
ВЪВЕЖДАНЕ, ИЗНОС, ТРАНЗИТ И РЕЕКСПОРТ НА НЕОБРАБОТЕНИ ДИАМАНТИ
Чл. 24а.
(2) Въвеждането на необработени диаманти се разрешава от специализираните контролни органи към министъра на финансите чрез издаване на потвърждение за внос при наличието на съответен сертификат, издаден от орган на страна - участничка в Кимбърлийския процес, който по ясен начин идентифицира доставката.
(3) От момента на въвеждане на необработените диаманти на територията на Република България до издаването на потвърждение за внос от страна на специализираните контролни органи към министъра на финансите необработените диаманти се оформят под режим митническо складиране.
(4) В 5-дневен срок от получаване на заявлението на заинтересуваното лице за издаване на потвърждение за внос се насрочва преглед за установяване съответствието на необработените диаманти с посоченото в сертификата и идентифициране на партидите необработени диаманти.
(5) Въз основа на протокола от прегледа специализираните контролни органи към министъра на финансите в 3-дневен срок издават потвърждение за внос.
(6) Не се издава потвърждение за внос на необработени диаманти при установени несъответствия между посоченото в сертификата и доставката, които не са отстранени в указан от специализираните контролни органи към министъра на финансите срок.
(7) Отказът за издаване на потвърждение за внос се съобщава на заявителя в 10-дневен срок от датата на издаването му по реда на Закона за административното производство.
(8) Отказът за издаване на потвърждение за внос подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.
(9) Специализираните контролни органи към министъра на финансите изпращат писмено уведомление до компетентния орган на страната по износа, издал сертификата, относно потвърждаването на вноса, номера на сертификата, броя на контейнерите или пликовете, теглото в карати и информация за износителя и за вносителя.
Чл. 24б
(2) Министърът на финансите чрез своите специализирани контролни органи издава по искане на заинтересуваните лица сертификат за износ "Сертификат по Кимбърлийския процес" по образец съгласно приложение № 3. Сертификатът по Кимбърлийския процес е ценна книга с пореден уникален номер, която има защита от подправяне.
(3) Сертификатът за износ се издава в 5-дневен срок от подаването на заявление, придружено със следните документи:
1. попълнен сертификат по образец;
2. удостоверение за съдебна и данъчна регистрация, код БУЛСТАТ;
3. документи, потвърждаващи верността на данните в сертификата, като договор, проформа фактура или поръчка;
4. експертен сертификат, издаден по реда на чл. 63.
(4) В случай на непълнота на документите на износителя се дава 5-дневен срок от датата на съобщението за отстраняването й.
(5) Когато допуснатите непълноти не бъдат отстранени в посочения срок, не се разрешава износ на необработени диаманти.
(6) Копие от издадения сертификат се съхранява от Министерството на финансите, а оригиналът се предоставя на заявителя.
Чл. 24в
(2) Отказът за издаване на сертификат подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.
Чл. 24г
(2) Ако в рамките на срока по ал. 1 не се реализира износ, лицето е длъжно да върне издадения му сертификат на издателя.
Чл. 24д
Чл. 24е.
Чл. 24ж
1. копие от издадените от него сертификати за износ;
2. копие от издадените от него потвърждения за внос.
(2) Търговците на необработени диаманти, включително вносителите и износителите на необработени диаманти, съхраняват в срок 5 години данни и счетоводни документи относно покупката, продажбата или износа на необработени диаманти, както и данни за своите клиенти, номера на техния лиценз, обема и стойността на необработените диаманти.
(3) Търговците са длъжни да предоставят при поискване от Министерството на финансите посочените данни и документи."
5. В накрая се поставя запетая и се добавя "съдържаща сребро и други благородни и неблагородни метали".
6. В:
а) досегашният текст става ал. 1, като в изречение второ думата "сертификат" се заменя със "свидетелство";
б) създава се ал. 2:
"(2) Лабораториите на Министерството на финансите по ал. 1 определят съдържанието на чисто злато и сребро в сплавите и изделията от благородни метали по следните химични методи за анализ:
1. за определяне съдържанието на чисто злато:
а) метод с еталони на камък;
б) купелация;
2. за определяне съдържанието на чисто сребро:
а) метод с еталони на камък;
б) утаечен обемен анализ (Фолхард)."
7. В:
а) досегашният текст става ал. 1;
б) създава се ал. 2:
"(2) Лабораториите, регистрирани по ал. 1, определят съдържанието на чисто злато и сребро в сплавите по съответните химични методи:
1. купелация за определяне съдържанието на чисто злато;
2. утаечен химичен анализ (Фолхард) за определяне съдържанието на чисто сребро."
8. В:
а) досегашният текст става ал. 1 и в нея накрая се поставя запетая и се добавя "разполагащи със съответните специалисти в тази област, които притежават свидетелство, диплом или друг документ, удостоверяващ професионалната им квалификация";
б) създава се ал. 2:
"(2) Лицата, притежаващи необходимата квалификация и експертен опит, регистрирани по реда на ал. 1 и определени със заповед на министъра на финансите, извършват идентифициране на партидите необработени диаманти по изискванията на Схемата за сертифициране на търговията с диаманти, приета в рамките на процеса Кимбърли."
9. от допълнителната разпоредба се изменя така:
"§ 1. По смисъла на наредбата:
1. "Скъпоценни камъни" са стойностни минерали с естествен произход в обработени и необработени форми, известни под следните наименования: диамант, в т.ч. обработен като брилянт; корунд (рубин, сапфир); берил (смарагд); хризоберил (александрит); черен благороден опал; топаз и шпинел.
2. "Диамант" е естествен минерал, състоящ се предимно от чист въглерод с изометрична кристална решетка, притежаващ твърдост 10-а степен по скалата на Моос, специфично тегло около 3,52 и коефициент на пречупване 2,42.
3. "Необработени диаманти" са диаманти, които не са шлифовани, рязани или обработвани и които попадат в тарифни кодове от Митническата тарифа № 7102 10; 7102 21; 7102 31.
4. "Кимбърлийският процес" е форумът, участниците в който определят международна Схема за сертифициране на търговията с необработени диаманти.
5. "Схема за сертифициране в рамките на Кимбърлийския процес" е международната Схема за сертифициране, договорена в рамките на Кимбърлийския процес на 5 ноември 2002 г."
10. В от преходните и заключителните разпоредби се създава изречение второ: "Маркираните с държавен знак златни изделия с проба 583 и сребърни изделия с проба 900 се продават в търговската мрежа до изчерпване на количествата."
11. Създава се
"Приложение № 3 към чл. 24б, ал. 2
Array
Забележки:
1. Сертификатът за износ се отпечатва в съответствие с посочения образец на хартия с воден знак - собственост на Министерството на финансите. Хартията тежи най-малко 90 грама на квадратен метър. Формулярът има размер 210 x 297 мм и се отпечатва в три цвята - фонова мрежа, рамка и текст.
2. Поставя се двойна номерация с един и същ номер за сертификата и за потвърждението за внос.
3. Данните в сертификата се попълват на пишеща машина или на ръка с печатни букви с мастило на английски език."
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив