ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 21 НА МС ОТ 28 ЯНУАРИ 1998 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 87 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1996 Г. ЗА КОНТРОЛА ВЪРХУ ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ОБЕКТИ НА АВТОРСКОТО ПРАВО И СРОДНИТЕ МУ ПРАВА

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 21 НА МС ОТ 28 ЯНУАРИ 1998 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 87 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1996 Г. ЗА КОНТРОЛА ВЪРХУ ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ОБЕКТИ НА АВТОРСКОТО ПРАВО И СРОДНИТЕ МУ ПРАВА

Обн. ДВ. бр. от 4 Февруари 1998г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. Наименованието на постановлението се изменя така:
"Постановление за контрола върху използването на обекти на авторското право и сродните му права и лицензиране на производителите на компактдискове".
§ 2. Създава се глава първа "Общи положения".
§ 3. Член 1 се изменя така:
"Чл. 1. С това постановление се определят:
1. условията и редът за осъществяване на контрол върху правата за възпроизвеждане и разпространение на звуко- и видеозаписи;
2. условията и редът за лицензиране на производителите на компактдискове."
§ 4. Член 2 се изменя така:
"Чл. 2. (1) Контролът върху използването на обекти на авторското право и сродните му права се осъществява чрез регистрация по реда на постановлението.
(2) На регистрация подлежат:
1. правата за възпроизвеждане и разпространение на звуко- и видеозаписи;
2. всички сделки за производство на компактдискове със запис и други звуко- и видеоносители, съдържащи обекти на авторското право и сродните му права;
3. производителите на звуко- и видеоносители, съдържащи обекти на авторското право и сродните му права, с изключение на тези по чл. 3а, ал. 1.
(3) Регистрите по ал. 2 се водят в Министерството на културата."
§ 5. В чл. 3 изразът "да бъде изпълнено изискването" се заменя с "да бъдат изпълнени изискванията".
§ 6. Създава се чл. 3а:
"Чл. 3а. (1)На лицензиране по реда на постановлението подлежат производителите на компактдискове.
(2) Компактдискове не могат да бъдат произвеждани, преди да бъде изпълнено изискването по ал. 1.
(3) Регистърът по ал. 1 се води в Министерството на промишлеността."
§ 7. Създава се глава втора "Условия за регистриране".
§ 8. В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) За регистриране на правата по чл. 2, ал. 2, т. 1 физическите или юридическите лица, както и едноличните търговци подават заявление до министъра на културата."
2. Създава се нова ал. 2:
"(2) Към заявлението се прилагат:
1. договорите, с които се придобиват правата по чл. 2, ал. 2, т. 1;
2. декларация по образец (приложение № 1);
3. документ заплатена такса за регистрация."
3. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и се изменя така:
"(3) Заявлението по ал. 1 се подава в 7-дневен срок след придобиване на правата по чл. 2, ал. 2, т. 1."
4. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и се изменя така:
"(4) Въз основа на подаденото заявление Министерството на културата издава удостоверение, в което се вписват обстоятелствата по ал. 2."
§ 9. В чл. 5 се правят следните изменения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) На всяко лице, подало заявление, се открива отделна партида в регистъра, в която се отбелязват обстоятелствата по чл. 4, ал. 1 и 2 и всички последващи промени в тях. При производство на дадено заглавие (приложение № 1) след осъществен износ фирмата износителка в 7-дневен срок от датата на износа представя в Министерството на културата копие от митническата декларация."
2. Алинея 3 се отменя.
§ 10. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) За всяка сделка за производство по чл. 2, ал. 2, т. 2 производителят подава в Министерството на културата:
1. заявление по образец (приложение № 2) за проверка на нейната законност;
2. договор за поръчка;
3. копие от лиценза за производство;
4. по два екземпляра от произведените компактдискове със запис и от други звуко- и видеоносители;
5. документ за платена такса за регистрация."
2. Създава се ал. 4:
"(4) За всяко издадено разрешение по ал. 1, т. 3 Министерството на културата уведомява съответното районно полицейско управление (РПУ) на Министерството на вътрешните работи."
§ 11. Член 8 се отменя.
§ 12. Досегашният чл. 9 става чл. 8 и в него се правят следните изменения:
1. В ал. 1 думите "съответните" се заменят с "компетентните".
2. В ал. 3 накрая се добавя "и уведомява съответното РПУ на Министерството на вътрешните работи."
§ 13. Досегашният чл. 10 става чл. 9 и в него се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Производителите по чл. 2, ал. 2, т. 3 подават в Министерството на културата:
1. заявление по образец (приложение № 3);
2. документ за платена такса."
2. В ал. 2 думите "в 7-дневен срок от" се заменят с "преди".
§ 14. В чл. 11 се правят следните изменения:
1. Алинея 1 се отменя.
2. Досегашната ал. 2 става чл. 10 и в него думите "чийто номер" се заменят със "за регистрационен номер, който", а думите "с изключение на случаите по чл. 13" се заличават.
§ 15. Досегашният чл. 12 става чл. 11 и се изменя така:
"Чл. 11. Собствениците и наемателите на помещения, в които е инсталирано оборудване по чл. 9, ал. 2, в предвидения там срок уведомяват писмено Министерството на културата и съответното РПУ на Министерството на вътрешните работи за обстоятелствата по чл. 9, ал. 1, т. 1."
§ 16. Създава се глава трета "Условия и ред за лицензиране на производителите на компактдискове":
"Глава трета
УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ЛИЦЕНЗИРАНЕ НА ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ НА КОМПАКТДИСКОВЕ
Чл. 12. (1) За издавано на лиценз на производителите на компактдискове се подава заявление до министъра на промишлеността.
(2) Към заявлението по ал. 1 се прилагат следните документи:
1. удостоверение за актуална съдебна регистрация на производителя;
2. документи, удостоверяващи правото на собственост върху инсталирани мощности за производство на компактдискове; в случай че производителят не е собственик на производствените мощности, той открива банкова гаранция в размер на стойността на производствените мощности в полза на Министерството на промишлеността и представя договор, уреждащ правото на ползване върху тях;
3. справка за производствените мощности по т. 2 (приложение № 4); при промяна, включително и инсталиране на допълнителни устройства, производителят е длъжен преди въвеждането им в експлоатация да представи актуализирана справка;
4. свидетелство за съдимост на физическото лице (лица), представляващо съответния производител, съгласно съдебната регистрация;
5. копие от удостоверението за данъчна регистрация и удостоверение от данъчната служба по място на данъчната регистрация за платени данъци и други задължения към държавата към датата на подавано на заявлението;
6. удостоверение за регистрация на код за идентификация на източника (810 - код или друг идентификационен код);
7. копие от карта за идентификация по регистър "БУЛСТАТ";
8. документи за платени такси.
(3) При подавано на заявление за лиценз за производство на компактдискове без запис (СДР) не се представят документите по т. 6.
(4) Собствениците и наемателите на помещения, в които са инсталирани производствени мощности по чл. 12, ал. 1, т. 2, преди въвеждането им в експлоатация писмено уведомяват Министерството на промишлеността и съответното РПУ на Министерството на вътрешните работи.
(5) При непълноти в представените документи по указание на Министерството на промишлеността производителят е длъжен да ги отстрани в 14-дневен срок от уведомлението за това.
(6) При неизпълнение на задължението по ал. 4 заявлението на съответния производител не се разглежда.
Чл. 13. Всеки производител на компактдискове със запис задължително инсталира в своето оборудване код по чл. 2, ал. 2, т. 6. Кодът се вгражда в оборудването по начин, по който не може да бъде променен, и се поставя върху всеки произведен компактдиск.
Чл. 14. (1) Всеки производител на компактдискове със запис по смисъла на постановлението е длъжен да води регистър, съдържащ заглавията, обема, внесените количества суровина за производство и данни за реализация (приложение № 5), прошнурован и подпечатан в Министерството на промишлеността. Всеки 3 месеца производителят е длъжен да представя регистъра за проверка в Министерството на промишлеността.
(2) Всеки производител на компактдискове без запис (СДР) по смисъла на постановлението е длъжен всеки 3 месеца да представя справка за произведените количества (приложение № 6) в Министерството на промишлеността.
Чл. 15. (1) Лицензът за производство на компактдискове е отделен документ със срок на действие една година, издаден на основание на заповед на министъра на промишлеността.
(2) Лицензът съдържа: наименованието (фирмата), седалището, адреса на управление на производителя, идентификационния код по чл. 12. Когато производителят кандидатства за лиценз за производство на компактдискове със запис и/или лиценз за производство на компактдискове без запис, това се отбелязва в лиценза.
(3) За получаването на лиценз се заплащат такси, определени в Тарифата за таксите, които се събират от Министерството на промишлеността по Закона за държавните такси, одобрена с Постановление № 118 на Министерския съвет от 1995 г. (обн., ДВ, бр. 55 от 1995 г.; изм. и доп., бр. 30 и 59 от 1996 г.).
(4) Лицензът се получава от производителя или от нотариално упълномощен негов представител.
(5) Справка за издадените лицензи се дава по служебен ред на Министерството на културата и на Министерството на вътрешните работи.
Чл. 16. (1) Лицензите не могат да бъдат продължавани. Най-малко 3 месеца преди изтичане на техния срок лицензираните производители подават предвидените в чл. 12, ал. 1 и 2 заявления и приложените документи за издаване на нов лиценз.
(2) Издаденият лиценз не може да се прехвърля и преотстъпва на физически и юридически лица.
(3) В случай на отнемане на лиценз наличните количества компактдискове се унищожават със заповед на министъра на промишлеността.
Чл. 17. (1) Заявленията по чл. 12, ал. 1 с приложените към тях документи се разглеждат от междуведомствена комисия, назначена със заповед на министъра на промишлеността, в срок 1 месец от изтичането на срока по чл. 12, ал. 5. В състава на комисията се включват по равен брой представители на Министерството на промишлеността, Министерството на културата и Министерството на вътрешните работи, определени със заповед на съответния министър.
(2) След разглеждане на представените документи комисията изготвя мотивирано предложение до министъра на промишлеността за издаване на лиценз или за отказ за издаване на лиценз.
Чл. 18. Министърът на промишлеността въз основа на решението на комисията по чл. 17 издава заповед, с която:
1. издава лиценз;
2. отказва издаването на лиценз.
Чл. 19. (1) Министърът на промишлеността отказва издаването на лиценз винаги когато:
1. заявлението за получаване на лиценз е подадено преди изтичането на 12 месеца от отказа на министъра на промишлеността за издаване на лиценз, освен ако отказът е бил отменен от съда като незаконосъобразен;
2. не са представени съответните документи в сроковете по §4 от преходните и заключителните разпоредби;
3. е отнет лиценз по реда на чл. 22, освен ако:
а) заповедта за отнемане на лиценза е била отменена от съда като незаконосъобразна;
б) е изтекъл 5-годишен срок от отнемането на лиценза.
(2) Заповедта на министъра на промишлеността за отказ за издаване на лиценз е мотивирана и заявителят се уведомява писмено в 15-дневен срок от издаването й.
(3) Заповедта на министъра на промишлеността за отказ за издаване на лиценз подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство."
§ 17. Създава се глава четвърта "Контрол":
"Глава четвърта
КОНТРОЛ
Чл. 20. (1) Контролни органи по постановлението са:
1. специализираните служби на Министерството на вътрешните работи;
2. длъжностни лица, определени от министъра на културата;
3. длъжностни лица, определени от министъра на промишлеността.
(2) При сигнал за нарушение органите по ал. 1 са длъжни незабавно да извършат проверка. Проверките могат да бъдат съвместни или самостоятелни.
(3) Контролните органи по ал. 1 извършват периодични проверки на лицата, регистрирани и/или лицензирани по глави втора и трета на постановлението, които са задължени да им осигуряват достъп до местата, където осъществяват дейността си, и до цялата им необходима документация.
Чл. 21. При констатирани нарушения от контролните органи те правят предложения пред съответния министър по реда на чл. 22 от постановлението за налагане на санкциите по чл. 23 и изпращат материалите от проверката на органите по чл. 172 от Наказателно-процесуалния кодекс по компетентност.
Чл. 22. (1) При констатирани нарушения от контролните органи по реда на глава трета те уведомяват комисията по чл. 17, която може да направи предложение пред министъра на промишлеността за отнемане на лиценза.
(2) Издаденият лиценз се отнема в следните случаи:
1. при неспазване на изискванията по чл. 10 и/или по чл. 14 за идентификационен код на източника върху произведената продукция, продукция с код, различен от регистрирания, или без код;
2. при производство, неотговарящо на изискванията по глава втора;
3. липса на регистър по чл. 14;
4. вписване на неверни данни в регистъра.
(3) Министърът на промишлеността отнема лиценза със заповед, с която постановява и прекратяване на производствената дейност, както и запечатване на производствените мощности при съдействие на органите по чл. 20, ал. 1, т. 1, като взема мерки за изпълнението и по административен ред.
(4) Заповедта на министъра на промишлеността за отнемане на лиценза подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство.
(5) В заповедта по ал. 4 се включва разпореждане за предварителното и изпълнение при наличие на условията по чл. 16 от Закона за административното производство.
(6) Производител, на който е отнет лицензът, не може да кандидатства за получаване на нов лиценз до 5 години от отнемането, освен ако заповедта за отнемане е била отменена от съда като незаконосъобразна.
(7) При установяване производство на компактдискове без лиценз контролните органи съставят констативен акт за извършеното нарушение и правят предложение пред съответния министър за издаване на наказателно постановление за налагане на санкции по реда на глава пета, с което се постановява и прекратяване на производствената дейност, както и запечатване на производствените мощности при съдействие на службите по чл. 20, ал. 1, т. 1. В постановлението се включва и разпореждане за предварително изпълнение при наличието на условията по чл. 16 от Закона за административното производство.
(8) Заповедта на министъра на промишлеността за отнемане на лиценза и материалите във връзка с отнемането служебно се изпращат на органите по чл. 172 от Наказателно-процесуалния кодекс по компетентност."
§ 18. Член 13 се отменя.
§ 19. Създава се глава пета "Административнонаказателни разпоредби".
§ 20. Досегашният чл. 14 става чл. 23 и се изменя така:
"Чл. 23. (1) При нарушения на изискванията, предвидени в постановлението, на виновните лица се налагат:
1. административно наказание съгласно чл. 32, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН);
2. имуществена санкция съгласно чл. 83 ЗАНН в размер от 30 000 000 до 50 000 000 лв. или до размера на банковата гаранция, а в маловажни случаи - от 10 000 000 до 30 000 000 лв.
(2) Глобите и/или имуществените санкции на лицензираните производители се налагат заедно с отнемането на лиценза, когато са налице предвидените в чл. 22 основания.
(3) За нарушения, предвидени в специални закони, се налагат предвидените в тях санкции."
§ 21. Досегашният чл. 15 става чл. 24 и в него се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думата "УЗАПСП" се заменя с "контролните органи по чл. 20".
2. В ал. 2 след думите "наказателните постановления" се добавя "за нарушения по глава втора".
3. Създава се нова ал. 3:
"(3) Наказателните постановления за нарушения по глава трета се издават от министъра на промишлеността."
4. Досегашната ал. 3 става ал. 4.
§ 22. В допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст на § 1 става ал. 1 и в нея думата "СД-РOM" се заменя с "компактдискове със запис", а накрая се поставя тире и се добавя "аудиокасети, видеокасети, компактдискове, СД-РОМ и други".
2. Създава се ал. 2:
"(2) По смисъла на постановлението компактдискове без запис са СДР."
3. В § 2 думата "думите" се заменя с "думата", думите "и лазерни дискове" се заличават, а думата "включват" се заменя с "включва".
4. В § 2а, ал. 2 думите "звуко- и видеоносители и СД-РОМ" се заменят с "компактдискове със запис и други звуко- и видеоносители".
§ 23. В преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
1. В § 4:
а) досегашният текст става ал. 1 и в нея думите "Мощностите по чл. 10, ал. 1, които са в експлоатация, се декларират" се заменят със "Заявлението за регистрация по чл. 9 се подава";
б) създават се ал. 2 и 3:
"(2) Заявлението за издаване на лиценз по чл. 12 се подава в Министерството на промишлеността в срока по ал. 1.
(3) За внесените допълнителни устройства без инсталиран код за идентификация на източника се подава заявление по чл. 12 в 7-дневен срок от влизането в сила на постановлението."
2. В § 6 накрая се поставя запетая и се добавя "министъра на промишлеността и министъра на вътрешните работи."
Приложение № 1 към чл. 4, ал. 2, т. 2
Array
Приложение № 2 към чл. 7, ал. 1, т. 1
Array
Приложение № 3 към чл. 9, ал. 1, т. 1
Array
Приложение № 4 към чл. 12, ал. 2, т. 3
СПРАВКА за инсталирани/наети производствени мощности
В тази справка заявителят представя данни за:
1. технологичната схема на производството;
2. наименованието, фабричния номер, годината на производство, годината на пускане в експлоатация, фирмата - производителка на производствените линии (описват се всички машини и устройства);
3. номера на договора за покупка (копие от договора за наем);
4. техническите данни за оборудването, включително капацитет/производителност, разходни норми, данни за технологичния брак по техническа документация и по действително отчетени стойности.
Приложение № 5 към чл. 14, ал. 1
Array
Забележка. Когато производителят на компактдискове със запис е и производител на компактдискове без запис, в графа 5 се записват номерът и датата на митническата декларация и количествата на внесената първична суровина.
(дата) (длъжност) (име, фамилия) (подпис, печат)
Приложение № 6 към чл. 14, ал. 2
Array
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив