ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 243 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 19 ДЕКЕМВРИ 1995 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 276 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1992 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА НАЦИОНАЛНИ СЧЕТОВОДНИ СТАНДАРТИ

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 243 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 19 ДЕКЕМВРИ 1995 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 276 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1992 Г. ЗА ПРИЕМАНЕ НА НАЦИОНАЛНИ СЧЕТОВОДНИ СТАНДАРТИ

Обн. ДВ. бр. от 22 Декември 1995г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
Чл. 1. Отменя Национален счетоводен стандарт 16 - Отчитане на банковите операции.
Чл. 2. Приема Национален счетоводен стандарт 16 - Счетоводни отчети на банки и на небанкови финансови институции.
§ 1. Това постановление се издава на основание чл. 6, ал. 1 от Закона за счетоводството (обн., ДВ, бр. 4 от 1991 г.; изм. и доп., бр. 26 от 1992 г. и бр. 55 от 1993 г.).
§ 2. Национален счетоводен стандарт 16 - Отчитане на банковите операции, се прилага до 31 декември 1995 г. включително.
§ 3. Национален счетоводен стандарт 16 - Счетоводни отчети на банки и на небанкови финансови институции, се прилага от 1 януари 1996 г.
§ 4. Изпълнението на постановлението се осъществява от министъра на финансите и от управителя на Българската народна банка.

НАЦИОНАЛЕН СЧЕТОВОДЕН СТАНДАРТ 16 - СЧЕТОВОДНИ ОТЧЕТИ НА БАНКИ И НА НЕБАНКОВИ ФИНАНСОВИ ИНСТИТУЦИИ

НАЦИОНАЛЕН СЧЕТОВОДЕН СТАНДАРТ 16 - СЧЕТОВОДНИ ОТЧЕТИ НА БАНКИ И НА НЕБАНКОВИ ФИНАНСОВИ ИНСТИТУЦИИ
Общи положения
1. Национален счетоводен стандарт 16 - Счетоводни отчети на банки и на небанкови финансови институции, регламентира специфичните изисквания към счетоводното отчитане на банкови операции във финансовите институции, както и изискванията за съставяне и представяне на счетоводните отчети.
2. Разпоредбите на стандарта се прилагат по отношение на:
а) местни банки и небанкови финансови институции, както и на клоновете на чуждестранните банки и на небанкови финансови институции, осъществяващи дейност на територията на Република България, въз основа на получен лиценз от Българската народна банка;
б) клоновете на местни банкови и небанкови финансови институции в чужбина, осъществяващи дейност въз основа на съответни разрешения от Българската народна банка и от Министерството на финансите;
в) банки, създадени с отделен закон по смисъла на Закона за банките и кредитното дело;
г) институциите, чиято дейност не е подчинена на Закона за банките и кредитното дело, но които извършват банкови сделки по занятие съгласно този закон.
3. Финансови институции, които не осъществяват все още банкови операции и сделки, могат да не прилагат правилата и изискванията на този стандарт до края на отчетния месец, през който те започват да извършват банкови сделки.
4. За отчитане на сделки и операции, което не е уредено в този стандарт, се прилагат правилата на другите национални счетоводни стандарти, доколкото не му противоречат. Българската народна банка съгласувано с Министерството на финансите определя Правила за текущото счетоводно отчитане на банковите операции.
5. Финансовите институции, извършващи банкови операции на територията на страната, организират счетоводството си в съответствие с изискванията на Закона за счетоводството, Националния сметкоплан, отрасловия сметко-план на финансовите институции, националните счетоводни стандарти и Закона за банките и кредитното дело.
Определения
Финансова институция - всяка банка или друго лице, получили разрешение (лицензия) за извършване на банкови сделки или на част от тях на територията на страната по реда на Закона за банките и кредитното дело или по друг нормативен акт.
Банкови сделки - вид търговски сделки, определени като банкови в чл. 1, ал. 2, т. 1 - 11 от Закона за банките и кредитното дело.
Банкови операции - стопански операции, свързани с банковите сделки, които предизвикват изменения на активите, пасивите или на собствения капитал на финансовите институции.
Единичен отчетен обект - всеки определим и отграничим по вид, предназначение, срок, местонахождение или по други белези актив, пасив, елемент на собствения капитал на финансовата институция, приход и разход, условно вземане и задължение.
Счетоводна дата - датата на работния ден, в рамките на който се осъществяват банкови операции. В отделни случаи през един работен ден финансовите институции могат да работят едновременно с две счетоводни дати.
Чуждестранна валута - банкноти, монети и други финансови инструменти, които са законно платежно средство на съответната страна в чужбина.
Вальор - дата и час, към които една операция се приема за осъществена независимо от датата на фактическото осчетоводяване и от които започва да се начислява лихва по съответните банкови сметки.
Особености на счетоводната политика
6. Финансовите институции разработват и оповестяват счетоводната си политика в съответствие с Национален счетоводен стандарт 1 - Счетоводна политика, Националния сметко-план, отрасловия сметкоплан на финансовите институции и изискванията на този счетоводен стандарт относно:
а) методите за оценяване на финансови активи и пасиви, включително на деноминираните в чуждестранна валута и на ценните книжа в инвестиционен и в оборотен портфейл;
б) признаване на основните видове финансови приходи и разходи, включително допуснатите отклонения - причини, съдържание и размер;
в) критериите за разграничаване на сделките и другите операции, водещи до признаването на нови реални активи и пасиви в баланса от онези сделки и други операции, които водят до условни вземания, задължения и рискове;
г) класификационните критерии и групи на задбалансовите активи и пасиви;
д) критериите за определяне на провизиите и реално включените провизии в отчета за приходите и разходите;
е) критериите и размера на отписаните несъбираеми кредитни и депозитни вземания;
ж) критериите и условията за формиране на разходите и приходите за бъдещи периоди;
з) критериите за определяне на матуритетната структура на вземанията и задълженията, въз основа на които е съставен годишният счетоводен отчет, и на специфичните отчети и приложенията, изисквани от Българската народна банка.
Специфични правила за отчитане на банкови операции
7. Всяко счетоводно записване се осъществява въз основа на счетоводни документи, съдържащи точно описание на извършената стопанска операция. Те се подписват най-малко от две лица, които в съответствие с действащото законодателство и с вътрешните правила на финансовата институция са имали правото да решат извършването на тази операция или са действали по пълномощие на орган, който е имал правото да разреши осъществяването на операцията.
8. Документите, въз основа на които се извършват счетоводни записвания, задължително се идентифицират с уникален номер, като се регистрират в последователността на съставянето на документите в отделните служби на банката. Документите, които отразяват операции с активи или пасиви - обект на ежедневна счетоводна преоценка, се регистрират и с точния час, в който са били съставени. Същият принцип се прилага и за документите, които по естеството на отразяваната операция изискват недвусмислено установяване на времето, в което са били съставени, съответно представени на банките (например платежните документи).
Всички счетоводни записвания се контролират и се одобряват от упълномощен за това служител на финансовата институция, различен от лицето, извършило счетоводното записване.
Критериите и подходите за номериране и групиране на първичните документи следва да осигуряват възможности за текущ и последващ контрол върху счетоводните записвания и върху данните и показателите на всеки етап от счетоводното сводиране - регистри, оборотни ведомости и счетоводни отчети.
9. Финансовите институции използват счетоводни регистри съобразно изискванията на Закона за счетоводството, Националния сметкоплан, отрасловия сметкоплан на финансовите институции и националните счетоводни стандарти, както и регистри, чието съдържание е определено от Българската народна банка.
10. Коригиране на допуснати грешки, в т.ч. и за лихвите, се извършва с вальора на погрешното записване, ако се отнася за текущия отчетен период. Със същия вальор се извършва и вярното счетоводно записване, като в счетоводния документ се посочват основанието за операцията и видът на допуснатата грешка.
За изправяне на счетоводни грешки от минали отчетни периоди се прилага Национален счетоводен стандарт 7 - Отчитане на извънредни операции.
Коригиращите счетоводни статии се съставят по реда на чл. 16 от Закона за счетоводството.
11. Финансовите институции отчитат валутните си активи и пасиви във валутата, в която са деноминирани, като посочват и тяхната равностойност в левове, установена по централния курс на Българската народна банка, валиден за деня на възникването на съответните активи или пасиви.
Финансовите институции извършват всекидневна преоценка на всички валутни активи и пасиви по счетоводния баланс. Разликите се отчитат като финансови приходи или финансови разходи.
12. Преоценка на задбалансовите валутни позиции се извършва ежедневно или към датата на съставяне на месечните счетоводни баланси и на месечната периодична отчетност на финансовите институции.
13. Финансовите институции отчитат приходите и разходите, настъпили в резултат на сделки и събития в момента на осъществяването им, освен ако съществуват причини за отлагане на признаването им.
Получените суми до 15 февруари на следващата година по начисления до 31 декември на текущата година се отчитат като приходи за текущата година.
Не се начисляват лихви върху лихви, освен ако това изрично е предвидено с нормативен акт.
14. Банките водят отчетност за сигурността, съответно степента на риск, на своите вземания, които се групират по критерии, определени с отделна наредба на Българската народна банка.
15. Лицензираните за операции в чужбина финансови институции осигуряват информация за дейността си по страни, по видове валути и по статии на платежния и разчетните баланси.
16. Министерството на финансите и Българската народна банка определят изискванията към банките за получаване на разрешение да извършват и да отчитат операциите по изпълнението на републиканския и местните бюджети и операциите със средства по извънбюджетните сметки на разпоредителите с бюджетни средства.
Аналитичните признаци за отчитане операциите на бюджетната система се установяват с Единната класификация на бюджетните приходи и разходи.
Периодично отчитане. Счетоводни отчети
17. Към последния работен ден от месеца финансовите институции извършват междинно приключване на операциите си за месеца и с натрупване от началото на отчетния период (годината), установяват финансовото си състояние, финансовия резултат, необходимите си законови провизии и финансовите си задължения и съставят счетоводен баланс според изискванията на този стандарт, който представят на Българската народна банка като част от периодичната си месечна отчетност. След междинното приключване в края на месеца финансовите институции продължават своите операции със салдата по сметките, установени към приключването.
Финансовите институции съставят ежеседмично счетоводни баланси според изискванията на този стандарт.
18. Финансовите институции отразяват в периодичните си отчети, представяни в Българската народна банка, и резултатите от операциите, извършени в клоновете им. За дейността на своите клонове извън страната финансовите институции представят и допълнителна информация по ред и структура, определени от Българската народна банка.
Финансовите институции съставят ежемесечно счетоводни отчети по форма и съдържание, определени от Българската народна банка.
19. Финансовите институции изготвят годишен счетоводен отчет за своята дейност, а в случаите по чл. 42, ал. 3 от Закона за счетоводството - и консолидиран отчет, съгласно изискванията на Национален счетоводен стандарт 17 - Консолидиране на счетоводните отчети.
20. В края на годината финансовите институции уточняват със своите контрагенти заключителните салда по счетоводните сметки, които отразяват вземанията или задълженията от и към тях.
21. Активите в счетоводния баланс се подреждат по степента на тяхната ликвидност, като по отношение на вземанията се прилага оригиналният (договореният) срок. Пасивите в счетоводния баланс се подреждат по степента на тяхната изискуемост, като по отношение на задълженията се прилага оригиналният (договореният) срок.
При липса на договорен срок следва да се приеме датата, на която вземанията, съответно задълженията, се очаква да бъдат реализирани.
22. Финансовите институции отразяват задбалансово условните вземания и задължения, приетите чужди активи и документи под особена отчетност и други обекти съгласно изисквания на Българската народна банка.
23. Балансът на финансовите институции включва следните елементи:
Актив
А. Финансови активи
I. Краткотрайни финансови активи:
1. Парични средства.
2. Ценни книжа и други движими ценности в оборотен портфейл.
3. Краткосрочни вземания от банки и от други финансови институции.
4. Краткосрочни вземания от нефинансови институции и от други клиенти.
5. Други активи.
II. Дълготрайни финансови активи:
1. Съучастия и дялове.
2. Ценни книжа в инвестиционен портфейл.
3. Дългосрочни вземания от банки и от други финансови институции.
4. Дългосрочни вземания от нефинансови институции и от други клиенти.
Б. Нефинансови активи
I. Краткотрайни нефинансови активи:
1. Материални запаси.
2. Други активи.
II. Дълготрайни нефинансови активи:
1. Нематериални дълготрайни активи.
2. Материални дълготрайни активи.
3. Разходи за придобиване на материални дълготрайни активи.
В. Разходи за бъдещи периоди
Г. Вземания по записани дялови вноски
Д. Загуби:
1. Загуби от минали години.
2. Загуба от текущата година.
Е. Задбалансови активи
Пасив
А. Привлечен капитал
I. Краткосрочно привлечен капитал:
1. Привлечен капитал от банки и от други финансови институции.
2. Привлечен капитал от нефинансови институции и от други клиенти.
3. Други заеми и дългове.
II. Дългосрочно привлечен капитал:
1. Привлечен капитал от банки и от други финансови институции.
2. Привлечен капитал от нефинансови институции и от други клиенти.
3. Облигационни заеми.
4. Други заеми и дългове.
Б. Собствен капитал
I. Печалби:
1. Неразпределени печалби от минали години.
2. Печалба от текущата година.
II. Резерви.
III. Капитал:
1. Основен капитал.
2. Допълнителен капитал.
В. Провизии
Г. Приходи за бъдещи периоди
Д. Задбалансови пасиви
24. Задбалансовите активи и пасиви на финансовите институции се посочват в приложение към годишния счетоводен отчет без салдата на общите кореспондиращи задбалансови сметки.
25. Отчетът за приходите и разходите на финансовите институции включва следните елементи:
А. Разходи
I. Финансови разходи:
1. Лихви по левови операции.
2. Лихви по валутни операции.
3. Разходи по операции с движими ценности.
4. Разходи по валутни операции.
5. Комисиони и такси.
6. Други финансови разходи.
II. Разходи по икономически елементи:
1. Материали.
2. Външни услуги.
3. Заплати и други възнаграждения.
4. Социални осигуровки и надбавки.
5. Амортизации.
6. Други разходи.
III. Разходи по нефинансови операции:
1. Намаление на разходите за бъдещи периоди.
2 . Други разходи по нефинансови операции.
IV. Извънредни разходи.
V. Законови провизии.
VI. Данъци.
VII. Резултат за отчетния период - печалба.
Б. Приходи
I. Финансови приходи:
1. Лихви от левови операции.
2. Лихви от валутни операции.
3. Приходи от съучастия и дялове.
4. Приходи от операции с движими ценности.
5. Приходи от валутни операции.
6. Комисиони и такси.
7. Други финансови приходи.
II. Приходи от нефинансови операции:
1. Увеличение на разходите за бъдещи периоди.
2. Други приходи от нефинансови операции.
III. Извънредни приходи:
1. Постъпления от реинтегрирани законови провизии.
2. Други извънредни приходи.
IV. Резултат от отчетния период - загуба.
26. Законовите провизии (задължителните специални резерви) се заделят от печалбата преди данъчното облагане.
Размерът на законовите провизии не може да бъде по-малък от изчислените суми за несъбираеми (безнадеждни) вземания.
27. Съдържанието на приложението към годишния счетоводен отчет се определя по реда на чл. 41 от Закона за счетоводството.
28. Българската народна банка определя съдържанието на отделни показатели от баланса и отчета за приходите и разходите, изготвяни и представяни месечно от финансовите институции.
29. Финансовите институции допълнително оповестяват в отделни приложения и:
а) случаите, при които балансовата оценка на отчетни обекти, особено на ценните книжа, е различна от текущата оценка, включително и количествения ефект от различията;
б) значителните концентрации на балансови и на задбалансови активи и пасиви в различните географски райони и региони, отрасли, клиенти и други критерии за концентрация на риск;
в) размера на валутната позиция и количествените ефекти от промените във валутните курсове, произтичащи от нея;
г) поетите условни ангажименти и предоставените като гаранции активи.
30. Българската народна банка съгласувано с Министерството на финансите утвърждава задължителен отраслов сметкоплан за финансовите институции със структура, идентична с тази на Националния сметкоплан.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив