ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 249 ОТ 5 НОЕМВРИ 2003 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА СЪЩЕСТВЕНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ И ОЦЕНЯВАНЕ СЪОТВЕТСТВИЕТО НА АСАНСЬОРИТЕ И ТЕХНИТЕ ПРЕДПАЗНИ УСТРОЙСТВА, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 242 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2001 Г. (ОБН., ДВ, Б

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 249 ОТ 5 НОЕМВРИ 2003 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБАТА ЗА СЪЩЕСТВЕНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ И ОЦЕНЯВАНЕ СЪОТВЕТСТВИЕТО НА АСАНСЬОРИТЕ И ТЕХНИТЕ ПРЕДПАЗНИ УСТРОЙСТВА, ПРИЕТА С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 242 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2001 Г. (ОБН., ДВ, БР. 94 ОТ 2001 Г.; ИЗМ. И ДОП., БР. 87 И 115 ОТ 2002 Г.)

Обн. ДВ. бр. от 14 Ноември 2003г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В след думите "Лицата, които" думите "произвеждат или" се заличават.
§ 2. В думата "строителни" се заличава.
§ 3. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 1 след думите "въжени линии" се добавя "включително въжени железници (фуникуляри)," думата "транспортиране" се заменя с "превоз", а думата "сектор" се заменя с "транспорт".
2. В т. 3 думите "минни подемници" се заменят с "минни подемни съоръжения".
3. В т. 4 думите "сценични подемници" се заменят със "сценични повдигателни съоръжения".
4. В т. 5 думите "превозни средства" се заменят със "средства за транспорт".
5. В т. 8 след думите "повдигане на хора" се добавя "или на хора".
§ 4. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 и 2 след думите "пускат на пазара и" се добавя "се пускат".
2. В ал. 3 думата "строителни" се заличава.
3. В ал. 4 съюзът "и" се заменя с "или", а след думата "кабели" се добавя "или съединителните им елементи".
§ 5. В се изменя така:
"(2) Когато няма приети български стандарти, с които се въвеждат хармонизирани европейски стандарти, отнасящи се за асансьорите и предпазните устройства, могат да се използват съществуващи български стандарти, за които се счита, че са важни или подходящи за правилното прилагане на съществените изисквания по глава втора и чиито номера са публикувани в официалния бюлетин на Държавната агенция за метрология и технически надзор (ДАМТН)."
§ 6. В заглавието на глава втора думата "устройството" се заменя с "проектирането и изработването".
§ 7. Създава се :
"Чл. 9а. Асансьорът или предпазното устройство трябва да се проектира и изработи така, че да могат да се изпълнят във възможно най-висока степен съществените изисквания, отнасящи се до здравето и безопасността, когато равнището на техниката не дава възможност целите, които са заложени в съществените изисквания, определени в наредбата, да се постигнат напълно."
§ 8. В накрая се създава изречение второ:
"Съществените изисквания по чл. 8 от Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на машините се прилагат във всеки един случай."
§ 9. В думата "проектната" се заменя с "номиналната".
§ 10. В след думите "за окачване" се добавя "и/или поддържане", а след думите "трябва да се" се добавя "подберат и".
§ 11. В се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 думата "изработена" се заменя с "монтирана".
2. В ал. 3 след думите "на пътници" предлогът "в" се заличава и се добавя "между кабината и".
§ 12. В думата "производителя" се заменя с "лицето, което монтира асансьори".
§ 13. се изменя така:
"Чл. 27. Вратите на шахтите, които трябва да допринесат за противопожарната защита на сградата, включително вратите със стъклени части, трябва да са с подходяща пожароустойчивост по отношение на тяхната цялост и техните характеристики, свързани с изолиране (ограничаване разпространението на пламъци) и пренасяне на топлина (топлинно излъчване)."
§ 14. В думата "производителя" се заменя с "лицето, което монтира асансьори".
§ 15. В след думите "Кабините трябва" се добавя "да са проектирани и конструирани така, че".
§ 16. В след думата "движение" съюзът "и" се заменя с "или".
§ 17. В след думите "възможност за" се добавя "нормално извършване на процедурата за".
§ 18. В думите "всеки етаж" се заменят с "определени нива" и думите "спасителната служба" се заменят със "спасителните екипи".
§ 19. В думата "четлива" се заменя с "лесна за виждане".
§ 20. се изменя така:
"Чл. 39. (1) Съответствието на предпазните устройства със съществените изисквания към тях се оценява преди пускането им на пазара. Производителят на предпазни устройства или неговият упълномощен представител трябва:
1. да предостави образец от предпазното устройство за изпълнение на процедурата "Изследване на типа" съгласно приложение № 2 и да приложи процедурата "Съответствие с типа" съгласно приложение № 8, или
2. да предостави образец от предпазното устройство за изпълнение на процедурата "Изследване на типа" съгласно приложение № 2 и да приложи процедурата "Осигуряване качеството на продукта" за проверка на продукцията съгласно приложение № 5, или
3. да приложи процедурата "Пълно осигуряване на качеството" съгласно приложение № 6.
(2) Производителят на предпазни устройства или неговият упълномощен представител трябва да нанесе маркировката за съответствие и да състави декларация за съответствие съгласно приложение № 12, раздел "А".
(3) Производителят на предпазни устройства или неговият упълномощен представител е длъжен да съхранява копие от декларацията в продължение на 10 години от датата на производство на последното произведено предпазно устройство."
§ 21. В след думите "за период" се добавя предлогът "от" и в края на изречението думите "в действие" се заменят с "на пазара."
§ 22. В думите "или вносителят" се заличават, а след думата "устройства" се добавя "или неговият упълномощен представител".
§ 23. В след съюзите "и/или" се добавя "ги пуска".
§ 24. се изменя така:
"Чл. 44. Лицето, което кандидатства за получаване на разрешение за оценяване съответствието на асансьори и/или предпазни устройства, трябва да отговаря на критериите по чл. 10, ал. 1 ЗТИП и на изискванията на БДС ЕN 45011, БДС ЕN 45012, БДС ЕN 45004 и БДС ЕN ISO/IEC 17025 в зависимост от процедурите и продуктите, за които кандидатства, и:
1. да може да изпълнява една или повече процедури за оценяване съответствието на асансьори и/или предпазни устройства;
2. да има методики и инструкции за изпитване на асансьори и/или предпазни устройства, когато не се прилагат стандартите по чл. 6, ал. 1;
3. да има най-малко един сертифициран одитор, който да отговаря на изискванията на БДС EN ISO 30011 "Критерии за квалификацията на одиторите" и да има опит в оценяването на технологията за производство на асансьорите при извършване на оценката на внедрената система по качеството, когато това се изисква от процедурата за оценяване на съответствието, за която кандидатства;
4. да има наръчник на системата по качеството."
§ 25. се изменя така:
"Чл. 45. (1) Лицето по чл. 44 подава до председателя на ДАМТН:
1. заявление, в което се посочват продуктите и процедурите, за които лицето желае да получи разрешение;
2. удостоверение за актуално съдебно състояние, когато е регистрирано по Търговския закон, или копие от акта за създаване, когато е създадено с акт на Министерския съвет;
3. справка по чл. 10, ал. 1, т. 4 ЗТИП;
4. справка за обхвата на компетентност и за техническите средства, с които разполагат собствените му лаборатории за изпитване и/или лабораториите за изпитване, с които има сключени договори;
5. копие от сключените договори с подизпълнители;
6. копие от сертификатите за акредитация на лабораториите, когато има такива;
7. декларации на лицето и на наетия от него персонал за обстоятелствата по чл. 10, ал. 1, т. 3, 5 и 7 ЗТИП;
8. копие от договор за застраховка за вредите, които могат да настъпят вследствие на неизпълнение на задълженията му;
9. списък на стандартите по чл. 6, ал. 1, отнасящи се до продуктите, посочени в заявлението;
10. методики и инструкции за изпитване на асансьори и/или предпазни устройства, когато не се прилагат стандартите по чл. 6, ал. 1;
11. сертификат на одитор, който ще извършва оценяване на внедрената система по качеството, когато това се изисква от процедурата за оценяване на съответствието;
12. наръчник на системата по качеството.
(2) В случаите по чл. 11, ал. 2 ЗТИП лицето, което кандидатства за получаване на разрешение за оценяване на съответствието, подава до председателя на ДАМТН:
1. документите по ал. 1, т. 1, 2, 4, 8, 10, 11 и 12;
2. сертификат за акредитация, издаден от Изпълнителна агенция "Българска служба за акредитация" или от органи по чл. 11, ал. 3 ЗТИП в зависимост от продуктите и процедурите, за които кандидатства:
а) по стандарт БДС EN 45004 и/или БДС EN 45011 "Изследване на типа" по приложения № 2 и 3;
б) по стандарт БДС EN 45004 и/или БДС EN 45011 "Краен контрол" по приложение № 4;
в) по стандарт БДС EN 45012 "Осигуряване качеството на продукта" по приложения № 5 и 9;
г) по стандарт БДС EN 45012 "Пълно осигуряване на качеството" по приложения № 6 и 10;
д) по стандарт БДС EN 45004 и/или БДС EN 45011 "Проверка на единичен продукт" по приложение № 7;
е) по стандарт БДС EN 45004 и/или БДС EN 45011 "Съответствие с типа" по приложение № 8;
ж) по стандарт БДС EN 45012 "Осигуряване качеството на производството" по приложение № 11;
з) по стандарт БДС EN 45011 и/или БДС EN 45004 за изследване на конструкцията в случаите, когато не са приложени стандартите по чл. 6, ал. 1 или са приложени частично и се прилага процедурата "Пълно осигуряване на качеството" по приложение № 10."
§ 26. Създава се :
"Чл. 45а. (1) Оценяването на изпълнението на изискванията на чл. 44 се извършва по процедура, утвърдена от председателя на ДАМТН, която се предоставя на заявителя.
(2) В срок до 3 месеца от получаване на документите по чл. 45 председателят на ДАМТН издава разрешение за извършване на оценяване на съответствието на асансьорите и/или предпазните устройства със срок на валидност 3 години или отказва издаването му с мотивирано решение.
(3) Разрешението за оценяване на съответствието не може да се прехвърля или преотстъпва на други физически или юридически лица.
(4) Продължаването на срока или разширяването на обхвата на разрешенията се извършва по реда на тяхното издаване.
(5) Държавната агенция за метрология и технически надзор проверява периодично лицето, получило разрешение за оценяване на съответствието за спазване изискванията на чл. 10, ал. 1, т. 2 и 4 ЗТИП."
§ 27. В от допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 1 се изменя така:
"1. "Асансьор" е устройство, което обслужва определени нива на сгради и съоръжения чрез кабина, движеща се по твърди направляващи елементи, наклонени под ъгъл, по-голям от 15 градуса спрямо хоризонталата, и е предназначено за превоз:
а) на хора;
б) на хора и товари;
в) само на товари, при условие че кабината е лесно достъпна за хора и в нея или в обсега на намиращ се в нея човек има апарати за управление.
"Асансьор" е също и устройство, движещо се по определена траектория, дори когато не се движи по твърди направляващи елементи, като например ножични асансьори."
2. Точка 2 се изменя така:
"2. "Лице, което монтира асансьор" е всяко физическо или юридическо лице, което е отговорно за проектирането, изработването, монтирането и пускането в действие на асансьори и което нанася маркировка за съответствие и съставя декларация за съответствие."
3. В т. 4 накрая се добавя "и което нанася маркировка за съответствие и съставя декларация за съответствие".
§ 28. се изменя така:
"Приложение № 2 към чл. 39, ал. 1, т. 1 и 2 и чл. 45, ал. 2, т. 2, буква "а"
Процедура за оценяване съответствието на предпазни устройства "Изследване на типа"
1. "Изследване на типа" е процедура, при която лице, получило разрешение за оценяване на съответствието, установява и удостоверява, че един представителен образец на предпазно устройство при правилен монтаж осигурява съответствието на асансьора, в който е монтирано, със съществените изисквания на наредбата.
2. Заявлението за изследване на типа се подава от производителя на предпазното устройство или от неговия упълномощен представител до избрано от него лице по т. 1. Заявлението трябва да съдържа:
а) името и адреса на производителя на предпазното устройство или на неговия упълномощен представител, когато заявлението се подава от него, и мястото на производство на предпазното устройство;
б) писмена декларация, че не е подадено същото заявление до друго лице по т. 1;
в) техническо досие;
г) представителен образец на предпазното устройство или данни за мястото, където той може да се изследва; лицето по т. 1 може да направи мотивирано искане за предоставяне на повече образци.
3. Техническото досие трябва да позволява оценяване на съответствието и възможността на предпазното устройство да осигури съответствието на асансьора, в който е правилно монтирано, с изискванията на наредбата. За целите на оценяването на съответствието досието трябва да съдържа:
а) общо описание на предпазното устройство, включително областта на приложението му (по-специално възможните граници на скоростта, натоварването и мощността), както и условията за функциониране (по-специално взривоопасна среда и опасност от контакт с други елементи);
б) проектни и производствени чертежи или схеми;
в) взетите под внимание съществени изисквания и приетите начини за удовлетворяване на съответствието с тях, като например български стандарти, с които се въвеждат хармонизираните европейски стандарти;
г) резултатите от всички изпитвания или изчисления, извършени от производителя или възложени от него на подизпълнители;
д) копие от инструкциите за монтаж на предпазните устройства;
е) предприетите мерки при производството за осигуряване съответствието на серийно произведените предпазни устройства с изследваното предпазно устройство.
4. Лицето по т. 1:
а) изследва техническото досие, за да оцени доколко поставените цели са постигнати;
б) изследва предпазното устройство, за да провери неговото съответствие с техническото досие;
в) извършва или възлага извършването на проверки и изпитвания, за да провери дали решенията, възприети от производителя на предпазното устройство, съответстват на съществените изисквания на наредбата и дават възможност предпазното устройство да изпълнява функциите си, когато правилно е монтирано в асансьора.
5. Когато представителният образец на предпазното устройство съответства на съществените изисквания, лицето по т. 1 издава на заявителя сертификат за изследване на типа. Той съдържа името и адреса на производителя на предпазното устройство, заключенията от проверката, условията за валидност на сертификата и данни, необходими за идентифициране на одобрения тип. Органите за надзор на пазара и другите лица по т. 1 могат да получат копие от сертификата и при мотивирано искане - копие от техническото досие и протоколите от извършените изследвания, изчисления и изпитвания.
6. Когато лицето по т. 1 откаже да издаде на производителя сертификат за изследване на типа, то посочва писмено подробни мотиви за отказа и процедура за възражение.
7. Производителят на предпазното устройство или неговият упълномощен представител е длъжен да информира лицето по т. 1 за всички изменения на одобрения тип предпазно устройство, дори минимални, които са направени или предстоят да се направят, включително нови разширения или варианти, които не са посочени в първоначалното описание по т. 3, буква "а". Лицето по т. 1 изследва измененията и информира заявителя дали сертификатът за изследване на типа остава валиден. Ако счете за необходимо, то може да издаде допълнения към сертификата по т. 5 за одобряване на измененията или да поиска от производителя или от неговия упълномощен представител да представи ново заявление за изследване на типа.
8. Лицето по т. 1 информира органите за надзор на пазара и другите лица по т. 1 за издадените и оттеглените сертификати за изследване на типа.
9. Сертификатът за изследване на типа, техническото досие и кореспонденцията, свързана с тази процедура, се съставят на български език.
10. Производителят на предпазното устройство или неговият упълномощен представител трябва да съхранява техническата документация и копие от сертификатите за изследване на типа и техните допълнения в продължение на 10 години след произвеждането на последното предпазно устройство.
11. Когато производителят на предпазните устройства не извършва стопанска дейност на територията на Република България и няма упълномощен представител по чл. 4, ал. 3 ЗТИП, задължението да съхранява техническата документация е на лицето, което пуска предпазното устройство на пазара."
§ 29. се изменя така:
"Приложение № 3 към чл. 40, ал. 1, т. 1 и 2 и чл. 45, ал. 2, т. 2, буква "а"
Процедура за оценяване съответствието на асансьори "Изследване на типа"
1. "Изследване на типа" е процедура, при която лице, получило разрешение за оценяване на съответствието, установява и удостоверява, че асансьорът-модел или асансьорът, за който не са предвидени разширения или варианти, съответства на съществените изисквания на наредбата.
2. Заявлението за изследване на типа се подава от лицето, което е монтирало асансьора, до избрано от него лице по т. 1. Заявлението съдържа:
а) името и адреса на лицето, което е монтирало асансьора;
б) писмена декларация, че същото заявление не е подадено до друго лице по т. 1;
в) техническо досие;
г) данни за мястото, където може да се изследва асансьорът-модел.
Асансьорът-модел, който е представен за изследване, трябва да включва площадките за товарене и разтоварване и да е в състояние да обслужва най-малко три нива - горно, средно и долно.
3. Техническото досие трябва да позволява оценяване съответствието на асансьора със съществените изисквания на наредбата и да пояснява проекта и функционирането на асансьора. В случай че е необходимо за целите на оценяването на съответствието, досието трябва да съдържа следната информация:
а) общо описание на представителния модел на асансьора; досието трябва ясно да посочва всички възможни разширения на представителния модел на асансьора, който се изследва;
б) проектни и производствени чертежи или схеми;
в) взетите под внимание съществени изисквания и приетите начини за удовлетворяване на съответствието с тях, като например български стандарти, с които се въвеждат хармонизираните европейски стандарти;
г) копие от декларацията за съответствие на предпазните устройства, използвани при производството на асансьора;
д) резултатите от всички извършени изпитвания или изчисления, извършени от производителя или възложени от него на подизпълнители;
е) копие от наръчника с инструкция за монтаж и експлоатация на асансьора;
ж) предприетите мерки при монтирането за осигуряване съответствието на серийно произведените асансьори с изискванията на наредбата.
4. Лицето по т. 1:
а) изследва техническото досие, за да оцени доколко поставените цели са постигнати;
б) изследва представителния образец на асансьора, за да провери дали е произведен в съответствие с техническото досие;
в) извършва или възлага извършването на подходящи проверки и изпитвания, за да провери дали решенията, възприети от лицето, което е монтирало асансьора, съответстват на съществените изисквания на наредбата.
5. Когато асансьорът-модел съответства на съществените изисквания на наредбата, лицето по т. 1 издава на заявителя сертификат за изследване на типа. Той съдържа името и адреса на лицето, което е монтирало асансьора, заключенията от проверката, условията за валидност на сертификата и данни, необходими за идентифициране на одобрения тип. Органите за надзор на пазара и другите лица по т. 1 могат да получат копие от сертификата и при мотивирано искане - копие от техническото досие и протоколите от извършените изследвания, изчисления и изпитвания. Когато лицето по т. 1, извършило оценяване на съответствието, откаже да издаде сертификат за изследване на типа, то посочва писмено подробни мотиви за отказ и процедура за възражение.
6. Лицето, което е монтирало асансьора, трябва да информира лицето по т. 1, извършило оценяване на съответствието, за всички изменения на одобрения тип асансьор, дори минимални, които са направени или предстои да се направят, включително нови разширения или варианти, които не са посочени в първоначалното описание по т. 3, буква "а". Лицето изследва измененията и информира заявителя дали сертификатът за изследване на типа остава валиден. Ако счита за необходимо, то може да издаде допълнения към сертификата по т. 5 за одобряване на измененията или да поиска от лицето, което монтира асансьори, да представи ново заявление за изследване на типа.
7. Лицето по т. 1, извършило оценяването, информира органите за надзор на пазара и другите лица по т. 1 за издадените и оттеглените сертификати за изследване на типа.
8. Сертификатът за изследване на типа, техническото досие и кореспонденцията, свързана с тази процедура, се съставят на български език.
9. Лицето, което е монтирало асансьора, трябва да съхранява техническата документация и копие от сертификатите за изследване на типа и техните допълнения в продължение на 10 години след произвеждането на последния съответстващ на одобрения тип асансьор."
§ 30. се изменя така:
"Приложение № 4 към чл. 40, ал. 1, т. 1, буква "а", т. 2, буква "а" и т. 3, буква "а" и чл. 45, ал. 2, т. 2, буква "б"
Процедура за оценяване на съответствието "Краен контрол"
1. "Краен контрол" е процедура, при която лицето, което е монтирало асансьора и което изпълнява задълженията си по т. 2, осигурява и декларира, че асансьорът, който се пуска на пазара, удовлетворява изискванията на наредбата. Лицето, което е монтирало асансьора, поставя маркировка за съответствие в кабината на всеки асансьор и съставя декларация за съответствие.
2. Лицето, което е монтирало асансьора, трябва да предприеме всички необходими мерки за осигуряване съответствието на асансьора, който се пуска на пазара, с асансьора-модел, описан в сертификата за изследване на типа, и със съществените изисквания на наредбата.
3. Лицето, което е монтирало асансьора, съхранява копия от декларацията за съответствие и сертификата за крайния контрол по т. 6 десет години от датата на пускане на асансьора на пазара.
4. Лицето, получило разрешение за оценяване на съответствието и избрано от лицето, което е монтирало асансьора, извършва или възлага извършването на крайния контрол на асансьора, който ще бъде пуснат на пазара. Необходимите проверки и изпитвания, посочени в стандартите по чл. 6, ал. 1, или равностойни на тях изпитвания се извършват с цел да осигуряват съответствието на асансьора с изискванията на наредбата. Проверките и изпитванията обхващат:
а) изследване на документацията, за да се провери дали асансьорът съответства на одобрения представителен образец на асансьора-модел по процедурата по приложение № 3;
б) изпитвания без товар и с максимален товар, за да се установи правилното монтиране и работата на предпазните устройства (крайни изключватели, устройства за заключване на вратите и т.н.); изпитвания без товар и с максимален товар, за да се провери правилното функциониране на предпазните устройства при прекъсване на електрозахранването; изпитване с товар 1,25 пъти по-голям от номиналния. След проверките и изпитванията по т. 4, букви "а" и "б" лицето по т. 4 проверява дали не са настъпили деформации или износване, които могат да повлияят отрицателно на използването на асансьора.
5. Лицето по т. 4 трябва да получи следните документи:
а) монтажен чертеж на целия асансьор;
б) чертежи и схеми, необходими за крайния контрол, и по-специално схеми на веригите за управление;
в) копие от инструкцията за експлоатация; лицето по т. 4 може да не изисква подробни чертежи на съставни части и сглобени единици или точна информация, които не са необходими за проверката на съответствието на асансьора, който ще бъде пуснат на пазара, с асансьора-модел, описан в сертификата за изследване на типа.
6. Когато асансьорът съответства на съществените изисквания, лицето по т. 4, извършило оценяването, нанася или изисква да се нанесе неговият идентификационен номер до маркировката за съответствие, издава сертификат за краен контрол, в който посочва извършените проверки и изпитвания, и попълва съответните страници на дневника по чл. 38, т. 2. Когато лицето по т. 4 откаже да издаде сертификат за краен контрол, то трябва да посочи подробни мотиви за отказа и да препоръча мерки за отстраняване на причините, предизвикали отказа.
7. Когато заявителят желае повторно да приложи процедурата "Краен контрол", той трябва да се обърне към същото лице по т. 4, до което е подал първото заявление.
8. Сертификатът за крайния контрол, досиетата и кореспонденцията относно процедурата по т. 6 се съставят на български език."
§ 31. се изменя така:
"Приложение № 5 към чл. 39, ал. 1, т. 2 и чл. 45, ал. 2, т. 2, буква "в"
Процедура за оценяване съответствието на предпазните устройства "Осигуряване качеството на продукта"
1. "Осигуряване качеството на продукта" е процедура, при която производителят на предпазните устройства, който изпълнява задълженията си по т. 2, осигурява и декларира, че предпазните устройства съответстват на типа, описан в сертификата за изследване на типа, и удовлетворяват приложимите съществени изисквания на наредбата и осигурява и декларира, че предпазните устройства при правилен монтаж осигуряват съответствието на асансьора, в който са монтирани, със съществените изисквания. Производителят на предпазното устройство или неговият упълномощен представител нанася маркировка за съответствие на всяко предпазно устройство и съставя декларация за съответствие. До маркировката за съответствие се нанася идентификационният номер на лице, получило разрешение за оценяване на съответствието, което ще осъществява надзора по т. 9 - 12.
2. Производителят трябва да прилага одобрена система по качеството при крайния контрол на предпазните устройства и изпитванията по т. 4 и подлежи на надзор съгласно т. 9 - 12.
3. Производителят на предпазни устройства подава заявление за оценяване на неговата система по качеството за съответните предпазни устройства до избрано от него лице по т. 1. Заявлението съдържа:
а) цялата необходима информация за предвижданите предпазни устройства;
б) документацията на системата по качеството;
в) техническата документация на одобрените типове предпазни устройства и копия от сертификатите за изследване на типа.
4. В рамките на системата по качеството всяко предпазно устройство трябва да бъде изследвано и подложено на изпитванията, предвидени в стандартите по чл. 6, ал. 1, или на равностойни изпитвания, за да се осигури съответствието с изискванията на наредбата. Всички елементи, изисквания и предписания, приети от производителя на предпазни устройства, трябва да са документирани в систематичен и хронологичен ред във формата на писмени мерки, процедури и инструкции. Документацията на системата по качеството трябва да осигурява еднозначно разбиране на програмите по качеството, плановете, наръчниците и записите. Тя трябва да съдържа и пълно описание на:
а) целите по качеството;
б) организационната структура, отговорностите и компетенциите на ръководството по отношение на качеството на предпазните устройства;
в) изследванията и изпитванията, които ще се извършат след производството;
г) начините за проверка на ефективното функциониране на системата по качеството;
д) записите по качеството, като протоколи от проверки, данни от изпитвания, данни от калибриране, документи за квалификация на съответния персонал и др.
5. Лицето по т. 1 оценява системата по качеството, за да определи дали тя отговаря на изискванията по т. 4. То приема, че системата по качеството отговаря на изискванията, ако тя прилага съответния хармонизиран стандарт, допълнен, когато е необходимо, за да се отчетат спецификите на предпазните устройства.
6. В екипа одитори трябва да участва поне един одитор с опит в оценяването на технологията за производство на асансьори. Процедурата за оценяване трябва да включва проверка в производствените помещения на производителя на предпазни устройства.
7. Решението се обявява на производителя на предпазни устройства. То трябва да съдържа заключенията от изследването и мотивираното решение от оценяването.
8. Производителят на предпазни устройства трябва да изпълнява задълженията, произтичащи от одобрената система по качеството, и да осигури поддържането й по подходящ и ефективен начин. Производителят на предпазни устройства или неговият упълномощен представител трябва да информира лицето по т. 1, което е одобрило системата по качеството, за всички предстоящи изменения на системата. Лицето по т. 1 оценява предлаганите изменения и решава дали изменената система по качеството все още удовлетворява изискванията по т. 4, или се изисква ново оценяване. То съобщава своето решение на производителя. Съобщението съдържа заключенията от изследването и мотивирано решение от оценяването.
9. Надзорът по т. 2 има за цел да осигури точното изпълнение на задълженията на производителя на предпазни устройства, произтичащи от одобрената система по качеството.
10. За целите на надзора производителят разрешава на лицето по т. 1, оценило системата по качеството, достъп до всички помещения, предназначени за контрол, изпитване и складиране, предоставя му цялата необходима информация и по-специално:
а) документацията на системата по качеството;
б) техническата документация;
в) записите по качеството, като протоколи от проверки, данни от изпитвания, данни от калибриране, документи за квалификация на съответния персонал и др.
11. Лицето по т. 1, оценило системата по качеството, извършва периодични одити, за да се увери, че производителят на предпазни устройства поддържа и прилага системата по качеството. То представя доклад от одита на производителя на предпазни устройства.
12. Лицето по т. 1, оценило системата по качеството, може да извършва внезапни проверки на производителя на предпазни устройства. По време на проверките лицето може да извърши или да изисква извършването на изпитвания, за да провери правилното функциониране на системата по качеството, когато е необходимо. Протоколите от проверките се предават на производителя, а ако е извършено изпитване - и протокол от изпитването.
13. Производителят е длъжен да съхранява в продължение на 10 години след производството на последното предпазно устройство и да предоставя на органите за надзор на пазара:
а) документацията по т. 3, буква "в";
б) документите за извършените изменения по т. 8;
в) решенията и протоколите по т. 8, 11 и 12.
14. Лицето по т. 1 е длъжно да информира другите лица по т. 1, извършващи оценяване на съответствието, за издадените и оттеглените одобрения на системи по качеството."
§ 32. се изменя така:
"Приложение № 6 към чл. 39, ал. 1, т. 3 и чл. 45, ал. 2, т. 2, буква "г"
Процедура за оценяване съответствието на предпазните устройства "Пълно осигуряване на качеството"
1. "Пълно осигуряване на качеството" е процедура, при която производителят на предпазни устройства, който изпълнява задълженията си по т. 2, осигурява и декларира, че предпазните устройства удовлетворяват приложимите съществени изисквания на наредбата и осигуряват съответствието на асансьора, в който са правилно монтирани, със съществените изисквания на наредбата. Производителят на предпазните устройства или неговият упълномощен представител нанася маркировка за съответствие на всяко предпазно устройство и съставя декларация за съответствие. До маркировката за съответствие се нанася идентификационният номер на лицето, получило разрешение за оценяване на съответствието, което ще осъществява надзора по т. 9 - 12.
2. Производителят трябва да прилага одобрена система по качеството при проектирането, производството и крайния контрол на предпазните устройства и изпитванията по т. 4 и подлежи на надзор съгласно т. 9 - 12.
3. Производителят на предпазни устройства трябва да подаде заявление за оценяване на неговата система по качеството до избрано от него лице, получило разрешение за оценяване на съответствието. Заявлението съдържа:
а) цялата необходима информация за предпазните устройства;
б) документацията на системата по качеството.
4. Системата по качеството трябва да осигурява съответствие на предпазните устройства и на асансьорите, в които те са правилно монтирани, със съществените изисквания. Всички елементи, изисквания и предписания, приети от производителя, трябва да са документирани в систематичен и хронологичен ред във формата на писмени мерки, процедури и инструкции. Документацията на системата по качеството трябва осигурява еднозначно разбиране на политиката и процедурите по качеството, като програмите по качеството, плановете, наръчниците и записите. Тя трябва да съдържа по-специално пълно описание на:
а) целите по качеството и организационната структура, отговорностите и компетенциите на ръководството по отношение на проекта и качеството на предпазните устройства;
б) стандартите по чл. 6, ал. 1, които ще се прилагат, а когато те няма да бъдат приложени изцяло - мерките, които ще се прилагат за осигуряване съответствието на предпазните устройства със съществените изисквания;
в) средствата и методите за управление и проверка на проекта, процедурите и систематичните мерки, които ще се прилагат при проектирането на предпазните устройства;
г) съответните средства и методи за производство, контрол и осигуряване на качеството, процесите и съответните систематични мерки, които ще се прилагат;
д) изследванията и изпитванията, които ще се извършат преди, по време и след производството, и периодичността им;
е) записите по качеството, като протоколи от проверки, данни от изпитвания, данни от калибриране, документи за квалификация на съответния персонал и др.;
ж) средствата за непрекъснато наблюдение за постигане на изискващото се качество на проекта и продукта и ефективното функциониране на системата по качеството.
5. Лицето по т. 3 оценява системата по качеството, за да определи дали тя отговаря на изискванията по т. 4. То приема, че системата по качеството отговаря на изискванията, ако тя прилага съответния хармонизиран стандарт, допълнен, когато е необходимо, за да се отчетат спецификите на предпазните устройства.
6. В екипа одитори трябва да участва поне един одитор с опит в оценяването на технологията за производство на асансьори. Процедурата за оценяване трябва да включва проверка в производствените помещения.
7. Решението се обявява на производителя на предпазни устройства. Съобщението трябва да съдържа заключенията от изследването и мотивираното решение от оценяването.
8. Производителят на предпазни устройства трябва да изпълнява задълженията, произтичащи от одобрената система по качеството, и да осигури поддържането й по подходящ и ефикасен начин. Производителят или неговият упълномощен представител трябва да информира лицето по т. 3, което е одобрило системата по качеството, за всички предстоящи изменения на системата. Лицето по т. 3 оценява предлаганите изменения и решава дали изменената система по качеството все още удовлетворява изискванията по т. 4, или се изисква ново оценяване. То съобщава на производителя своето решение. Съобщението съдържа заключенията от изследването и мотивирано решение от оценяването.
9. Надзорът по т. 2 има за цел да осигури точното изпълнение на задълженията на производителя на предпазни устройства, произтичащи от одобрената система по качеството.
10. За целите на надзора производителят трябва да осигури на лицето по т. 3, оценило системата по качеството, достъп до всички помещения, предназначени за проектиране, производство, контрол, изпитване и складиране, предоставя му цялата необходима информация и по-специално:
а) документацията на системата по качеството;
б) записите по качеството, посочени в проектната част на системата по качеството - резултати от анализи, изчисления, изпитвания и др.;
в) записите по качеството, посочени в производствената част на системата по качеството, като протоколи от контрола по качеството, данни от изпитвания, данни от калибриране, документи за квалификация на съответния персонал и др.
11. Лицето по т. 3, оценило системата по качеството, извършва периодични одити, за да се увери, че производителят на предпазни устройства поддържа и прилага системата по качеството и представя доклад от одита на производителя на предпазни устройства.
12. Лицето по т. 3, оценило системата по качеството, може да извършва внезапни проверки на производителя на предпазни устройства, по време на които може да извършва или да изисква извършването на изпитвания, за да провери правилното функциониране на системата по качеството, когато е необходимо. То трябва да предаде на производителя протокол от проверката, а ако са извършени изпитвания - и протокол от изпитванията.
13. Производителят на предпазни устройства или неговият упълномощен представител е длъжен да съхранява в продължение на 10 години след производството на последното предпазно устройство и да предоставя при поискване на органите за надзор на пазара:
а) документацията по т. 3, буква "б";
б) документацията за извършените изменения по т. 8;
в) решенията и протоколите по т. 8, 11 и 12.
14. Когато производителят на предпазните устройства не извършва стопанска дейност на територията на Република България и няма упълномощен представител по чл. 4, ал. 3 ЗТИП, задължението да съхранява техническата документация по т. 13 е на лицето, което пуска предпазното устройство на пазара.
15. Лицето по т. 3 е длъжно да информира другите лица, извършващи оценяване на съответствието, за издадените и оттеглените одобрения на системи по качеството.
16. Досиетата и кореспонденцията относно процедурата за пълно осигуряване на качеството се съставят на български език."
§ 33. се изменя така:
"Приложение № 7 към чл. 40, ал. 1, т. 4 и чл. 45, ал. 2, т. 2, буква "д"
Процедура за оценяване на съответствието "Проверка на единичен продукт"
1. "Проверка на единичен продукт" е процедура, при която лицето, което е монтирало асансьора, осигурява и декларира, че пуснат на пазара асансьор, на който е издаден сертификат за съответствие по т. 4, съответства на съществените изисквания на наредбата. Лицето, което е монтирало асансьора, нанася маркировка за съответствие в кабината на асансьора и съставя декларация за съответствие.
2. Лицето, което е монтирало асансьора, подава до избрано от него лице, получило разрешение за оценяване на съответствието, заявление за проверка на единичен продукт. Заявлението съдържа:
а) името и адреса на лицето, което е монтирало асансьора, и мястото, където асансьорът е монтиран;
б) писмена декларация, че не е подадено същото заявление до друго лице, получило разрешение за оценяване на съответствието;
в) техническото досие на асансьора.
3. Техническото досие трябва да позволява оценяване съответствието на асансьора със съществените изисквания на наредбата и да пояснява проекта, монтирането и функционирането на асансьора. Доколкото е необходимо за оценяване на съответствието, то трябва да съдържа следната информация:
а) общо описание на асансьора;
б) проектни и производствени чертежи и схеми;
в) съществените изисквания и предприетите мерки за осигуряване на съответствие с тях, като например български стандарти, с които се въвеждат хармонизираните европейски стандарти;
г) резултатите от всички изпитвания или изчисления, извършени от лицето, което е монтирало асансьора, или възложени от него на подизпълнители;
д) копие от инструкцията за експлоатация на асансьора;
е) копие от сертификатите за изследване типа на използваните предпазни устройства.
4. Лицето по т. 2 изследва техническото досие и асансьора и извършва необходимите изпитвания, посочени в стандартите по чл. 6, ал. 1, или равностойни на тях изпитвания, за да осигури съответствието на асансьора със съществените изисквания на наредбата. Когато асансьорът съответства на съществените изисквания, лицето по т. 2 нанася или изисква да се нанесе неговият идентификационен номер до маркировката за съответствие, издава сертификат за съответствие относно проведените изпитвания и попълва съответните страници от дневника по чл. 38, т. 2. Когато лицето откаже да издаде сертификат за съответствие, то трябва да посочи подробни мотиви за отказа и по какъв начин съответствието може да бъде постигнато.
5. Когато лицето, което монтира асансьори, желае повторно да приложи процедурата "Проверка на единичен продукт", то трябва да се обърне към същото лице по т. 2, до което е подало първото заявление.
6. Сертификатът за съответствие, техническото досие и кореспонденцията относно тази процедура се съставят на български език.
7. Лицето, което е монтирало асансьора, трябва да съхранява с техническото досие и копие от сертификата за съответствие в продължение на 10 години след датата на пускане на асансьора на пазара."
§ 34. се изменя така:
"Приложение № 8 към чл. 39, ал. 1, т. 1 и чл. 45, ал. 2, т. 2, буква "е"
Процедура за оценяване на съответствието "Съответствие с типа"
1. "Съответствие с типа" е процедура, при която производителят на предпазни устройства или неговият упълномощен представител осигурява и декларира, че предпазните устройства съответстват на типа, описан в сертификата за изследване на типа, и на съществените изисквания и осигуряват съответствие на всеки асансьор, в който те са правилно монтирани, със съществените изисквания на наредбата. Производителят на предпазните устройства или неговият упълномощен представител нанася маркировка за съответствие на всяко предпазно устройство и съставя декларация за съответствие.
2. Производителят на предпазни устройства трябва да вземе всички мерки, така че производственият процес да осигурява съответствие на произвежданите предпазни устройства с типа, описан в сертификата за изследване на типа, и със съществените изисквания на наредбата.
3. Производителят на предпазни устройства или неговият упълномощен представител трябва да съхранява копие от декларацията за съответствие в продължение на 10 години след производството на последното предпазно устройство. Когато производителят на предпазните устройства не извършва стопанска дейност на територията на Република България и няма упълномощен представител по чл. 4, ал. 3 ЗТИП, задължението да съхранява техническата документация е на лицето, което пуска предпазните устройства на пазара.
4. Лицето, получило разрешение за оценяване на съответствието и избрано от производителя, извършва или възлага извършването на случайни проверки на предпазните устройства. Лицето извършва изследвания и изпитвания съгласно стандартите по чл. 6, ал. 1 или равностойни на тях изпитвания на случайно избран образец от готовите предпазни устройства, за да провери съответствието на продукцията със съществените изисквания на наредбата. Когато едно или няколко от проверените предпазни устройства не съответстват на съществените изисквания, лицето трябва да вземе подходящи мерки. Начините за извършване на тези проверки се определят по общо споразумение от всички лица, получили разрешение за оценяване на съответствието, които изпълняват процедурата, като се вземат предвид съществените характеристики на предпазните устройства.
5. По време на производствения процес производителят нанася върху продукцията си идентификационния номер на лицето по т. 4, извършило проверката по т. 4, на негова отговорност.
6. Досиетата и кореспонденцията относно проверките по т. 4 се съставят на български език."
§ 35. се изменя така:
"Приложение № 9 към чл. 40, ал. 1, т. 1, буква "б", т. 2, буква "б" и т. 3, буква "б" и чл. 45, ал. 2, т. 2, буква "в"
Процедура за оценяване съответствието на асансьори "Осигуряване качеството на продукта"
1. "Осигуряване качеството на продукта" е процедура, при която лицето, което е монтирало асансьора и което изпълнява изискванията по т. 2, осигурява и декларира, че монтираният асансьор е в съответствие с типа, описан в сертификата за изследване на типа, и удовлетворява приложимите съществени изисквания. То нанася маркировка за съответствие на всеки асансьор и съставя декларация за съответствие. До маркировката за съответствие се нанася идентификационният номер на лицето, получило разрешение за оценяване на съответствието, което ще осъществява надзора по т. 9 - 12.
2. Лицето, което монтира асансьори, прилага одобрена система по качеството при крайния контрол на асансьорите и изпитванията по т. 4 и подлежи на надзор съгласно т. 9 - 12.
3. Лицето, което монтира асансьори, подава заявление за оценяване на неговата система по качеството до избрано от него лице по т. 1. Заявлението съдържа:
а) цялата необходима информация за предвижданите асансьори;
б) документацията на системата по качеството;
в) техническата документация на одобрените типове асансьори и копия от сертификатите за изследване на типа.
4. В рамките на системата по качеството всеки асансьор трябва да бъде изследван и подложен на изпитванията, предвидени в стандартите по чл. 6, ал. 1, или на равностойни на тях, за да се осигури съответствието му със съществените изисквания. Всички елементи, изисквания и предписания, приети от лицето, което монтира асансьори, трябва да са документирани в систематичен и хронологичен ред във формата на писмени мерки, процедури и инструкции. Документацията на системата по качеството трябва да осигурява еднозначно разбиране на програмите по качеството, плановете, наръчниците и записите по качеството. То трябва да съдържа пълно описание на:
а) целите по качеството;
б) организационната структура, отговорностите и компетенциите на ръководството по отношение на качеството на асансьорите;
в) изследванията и изпитванията, които трябва да се извършат преди пускането на асансьора на пазара, като задължително се извършват посочените в т. 4 на процедурата, описана в приложение № 4;
г) начините за проверка на ефективното функциониране на системата по качеството;
д) записите по качеството, като протоколи от проверки, данни от изпитвания, данни от калибриране, документи за квалификацията на съответния персонал и др.
5. Лицето по т. 1 оценява системата по качеството, за да определи дали тя отговаря на изискванията по т. 4. То приема, че системата по качеството отговаря на изискванията, ако тя прилага съответния хармонизиран стандарт, допълнен, когато е необходимо, за да се отчетат спецификите на асансьорите.
6. В екипа одитори трябва да участва поне един одитор с опит в оценяването на технологията за производство на асансьори. Процедурата за оценяване трябва да включва посещение в помещенията на лицето, което монтира асансьори, и посещение на местата, където се монтират асансьори.
7. Решението се обявява на лицето, което монтира асансьори, и трябва да съдържа заключенията от изследването и мотивираното решение от оценяването.
8. Лицето, което монтира асансьори, трябва да изпълнява задълженията, произтичащи от одобрената система по качеството, и да осигури поддържането й по подходящ и ефективен начин. То трябва да информира лицето по т. 1, което е одобрило системата по качеството, за всички предстоящи изменения на системата. Лицето по т. 1 оценява предлаганите изменения и решава дали изменената система по качеството все още удовлетворява изискванията по т. 4, или се изисква ново оценяване. То съобщава своето решение на лицето, което е монтирало асансьора. Съобщението съдържа заключенията от изследването и мотивираното решение от оценяването.
9. Надзорът по т. 2 има за цел да осигури точното изпълнение на задълженията на лицето, което монтира асансьори, произтичащи от одобрената система по качеството.
10. За целите на надзора лицето, което монтира асансьори, разрешава на лицето по т. 1, оценило системата по качеството, достъп до всички помещения, предназначени за контрол и изпитване, предоставя му цялата необходима информация и по-специално:
а) документацията на системата по качеството;
б) техническата документация;
в) записите по качеството, като протоколи от контрола, данни от изпитвания, данни от калибриране, документи за квалификацията на съответния персонал и др.
11. Лицето по т. 1, оценило системата по качеството, извършва периодични одити, за да се увери, че лицето, което монтира асансьори, поддържа и прилага системата по качеството, и представя доклад от одита на лицето, което монтира асансьори.
12. Лицето по т. 1, оценило системата по качеството, може да извършва внезапни проверки на местата, където се монтират асансьори, по време на които може да извършва или да изисква извършването на изпитвания, за да провери правилното функциониране на системата по качеството и на асансьора. То предава на лицето, което монтира асансьори, протокол от проверката, а ако са проведени изпитвания - и протокол от изпитванията.
13. Лицето, което е монтирало асансьора, е длъжно да съхранява в продължение на 10 години след производството на асансьора и да предоставя при поискване на органите за надзор на пазара:
а) документите по т. 3, буква "б";
б) документите за извършените изменения по т. 8;
в) решенията и протоколите по т. 8, 11 и 12.
14. Лицето по т. 1 е длъжно да информира другите лица по т. 1, извършващи оценяване на съответствието, за издадените и оттеглените одобрения на системи за осигуряване на качеството."
§ 36. се изменя така:
"Приложение № 10 към чл. 40, ал. 1, т. 5 и чл. 45, ал. 2, т. 2, буква "г"
Процедура за оценяване съответствието на асансьори "Пълно осигуряване на качеството"
1. "Пълно осигуряване на качеството" е процедура, при която лицето, което монтира асансьори и което изпълнява задълженията по т. 2, осигурява и декларира, че асансьорите съответстват на съществените изисквания. Лицето, което монтира асансьори, нанася маркировка за съответствие на всеки асансьор и съставя декларация за съответствие. До маркировката за съответствие се нанася идентификационният номер на лицето, получило разрешение за оценяване на съответствието, което ще осъществява надзора по т. 10 - 13.
2. Лицето, което монтира асансьори, прилага одобрена система по качеството при проектирането, производството, сглобяването, монтирането, крайния контрол на асансьорите и изпитванията по т. 4 и подлежи на надзор съгласно т. 10 - 13.
3. Лицето, което монтира асансьори, подава заявление за оценяване на неговата система по качеството до избрано от него лице, получило разрешение за оценяване на съответствието. Заявлението съдържа:
а) цялата информация за асансьора, включително информация, която пояснява връзката между проекта и функционирането на асансьора и която позволява да се оцени съответствието му със съществените изисквания;
б) документацията на системата по качеството.
4. Системата по качеството трябва да осигурява съответствие на асансьорите със съществените изисквания. Всички елементи, изисквания и предписания, приети от лицето, което монтира асансьори, трябва да са документирани в систематичен и хронологичен ред във формата на писмени мерки, процедури и инструкции. Документацията на системата по качеството трябва да осигурява еднозначно разбиране на програмите по качеството, плановете, наръчниците и записите по качеството и да съдържа пълно описание на:
а) целите по качеството и организационната структура, отговорностите и компетенциите на ръководството по отношение на проекта и качеството на асансьорите;
б) стандартите по чл. 6, ал. 1, които ще се прилагат, а когато тези стандарти няма да бъдат приложени изцяло - мерките, които ще се прилагат за осигуряване съответствието на асансьорите със съществените изисквания;
в) средствата и методите за управление и проверка на проекта, процедурите и систематичните мерки, които ще се прилагат при проектирането на асансьорите;
г) изследванията и изпитванията, които ще се извършват при приемане на доставяните материали, компоненти и сглобени единици;
д) съответните средства и методи, процедурите и систематичните мерки, които ще се прилагат при сглобяването, монтирането и контрола на качеството;
е) изследванията и изпитванията, които ще се извършат преди монтирането - проверка на условията за монтиране: шахта, машинно помещение и др., както и тези, които ще се извършват по време на монтирането и след това, като задължително трябва да се извършат посочените в т. 4 на процедурата, описана в приложение № 4;
ж) записите по качеството, като протоколи от проверки, данни от изпитвания, данни от калибриране, документи за квалификация на съответния персонал и др.;
з) средствата за непрекъснато наблюдение за постигане на изискващото се качество на проекта и монтирането и на ефикасното функциониране на системата по качеството.
5. Когато проектът не е изцяло в съответствие с изискванията на стандартите по чл. 6, ал. 1, лицето по т. 3 установява дали проектът съответства на съществените изисквания. Когато проектът съответства на съществените изисквания, лицето издава сертификат за изследване на проекта, който съдържа условията за валидността му и данните, необходими за идентифициране на одобрения проект.
6. Лицето по т. 3 оценява системата по качеството, за да определи дали тя отговаря на изискванията по т. 4. То приема, че системата по качеството отговаря на изискванията, ако тя прилага съответния хармонизиран стандарт, допълнен, когато е необходимо, за да се отчетат специфичните особености на асансьорите.
7. В екипа одитори трябва да участва поне един одитор с опит в оценяването на технологията за производство на асансьори. Процедурата за оценяване трябва да включва посещение в помещенията на лицето, което монтира асансьори, и посещение на местата, където се монтират асансьори.
8. Решението се обявява на лицето, което монтира асансьори, и трябва да съдържа заключенията от изследването и мотивираното решение от оценяването.
9. Лицето, което монтира асансьори, трябва да изпълнява задълженията, произтичащи от одобрената система по качеството, и да осигури поддържането й по подходящ и ефикасен начин. То трябва да информира лицето по т. 3, което е оценило системата по качеството, за всички предстоящи изменения на системата. Лицето по т. 3 оценява предлаганите изменения и решава дали изменената система по качеството отговаря на изискванията по т. 4, или се налага ново оценяване. То съобщава на лицето, което монтира асансьори, своето мотивирано решение от оценяването, придружено със заключенията от изследването.
10. Надзорът по т. 2 има за цел да осигури точното изпълнение на задълженията на лицето, което монтира асансьори, произтичащи от одобрената система по качеството.
11. За целите на надзора лицето, което монтира асансьори, разрешава на лицето по т. 3, оценило системата по качеството, достъп до всички помещения, предназначени за проектиране, производство, сглобяване, монтиране, контрол, изпитване и складиране, предоставя му цялата необходима информация и по-специално:
а) документацията на системата по качеството;
б) записите по качеството, посочени в проектната част на системата по качеството, като резултати от анализи, изчисления, изпитвания и др.;
в) записите по качеството, посочени в частта на системата по качеството относно приемането на доставки и монтирането на асансьори, като протоколи от проверки, данни от изпитвания, данни от калибриране, документи за квалификацията на съответния персонал и др.
12. Лицето по т. 3, оценило системата по качеството, извършва периодични одити, за да се увери, че лицето, което монтира асансьори, поддържа и прилага системата по качеството, и му предава доклад от одита.
13. Лицето по т. 3, оценило системата по качеството, може да извършва внезапни проверки на производствените помещения или местата, където се сглобяват асансьорите, по време на които може да извършва или да изисква извършването на изпитвания, за да провери правилното функциониране на системата по качеството. То предава на лицето, което монтира асансьори, протокол от проверката, а ако са проведени изпитвания - и протокол от изпитванията.
14. Лицето, което монтира асансьори, е длъжно да съхранява в продължение на 10 години след пускането на асансьора на пазара и да предоставя при поискване на органите за надзор на пазара:
а) документацията по т. 3, буква "б";
б) документацията за извършените изменения по т. 9;
в) решенията и протоколите по т. 9, 12 и 13.
15. Лицето по т. 3 е длъжно да информира другите лица по т. 3, извършващи оценяване на съответствието, за издадените и оттеглените одобрения на системи за осигуряване на качеството.
16. Досиетата и кореспонденцията относно процедурата за пълно осигуряване на качеството се съставят на български език.
17. Когато лицето, което монтира асансьори, не извършва стопанска дейност на територията на Република България, задължението по т. 14 е на лицето, получило разрешение за оценяване на съответствието."
§ 37. се изменя така:
"Приложение № 11 към чл. 40, ал. 1, т. 1, буква "в", т. 2, буква "в" и т. 3, буква "в" и чл. 45, ал. 2, т. 2, буква "ж"
Процедура за оценяване на съответствието "Осигуряване качеството на производството"
1. "Осигуряване качеството на производството" е процедура, при която лицето, което монтира асансьори и което изпълнява задълженията си по т. 2, осигурява и декларира, че асансьорите съответстват на приложимите съществени изисквания. Лицето, което монтира асансьори, нанася маркировка за съответствие на всеки асансьор и съставя декларация за съответствие. До маркировката за съответствие се нанася идентификационният номер на лицето, получило разрешение за оценяване на съответствието, което ще осъществява надзора по т. 9 - 12.
2. Лицето, което монтира асансьори, прилага одобрена система по качеството при производството, монтирането, крайния контрол на асансьорите и изпитванията по т. 4 и подлежи на надзор съгласно т. 9 - 12.
3. Лицето, което монтира асансьори, подава заявление за оценяване на неговата система по качеството до избрано от него лице, получило разрешение за оценяване на съответствието. Заявлението съдържа:
а) цялата необходима информация за асансьорите;
б) документацията на системата по качеството;
в) техническата документация на одобрения тип и копие от сертификата за изследване на типа.
4. Системата по качеството трябва да осигурява съответствие на асансьорите със съществените изисквания. Всички елементи, изисквания и предписания, приети от лицето, което монтира асансьори, трябва да са документирани в систематичен и хронологичен ред във формата на писмени мерки, процедури и инструкции. Документацията на системата по качеството трябва да позволява еднозначно тълкуване на програмите по качеството, плановете, наръчниците и записите по качеството и да съдържа пълно описание на:
а) целите по качеството и организационната структура, отговорностите и компетенциите на ръководството по отношение на качеството на асансьорите;
б) средствата и методите за производство, контрол и осигуряване на качеството, процесите и съответните систематични мерки, които ще се прилагат;
в) изследванията и изпитванията, които ще се извършат преди, по време и след монтирането, като задължително трябва да се извършат посочените в т. 4 на процедурата, описана в приложение № 4;
г) записите по качеството, като протоколи от проверки, данни от изпитвания, данни от калибриране, документи за квалификация на съответния персонал и др.;
д) средствата за непрекъснато наблюдение за постигане на изискващото се качество на асансьора и за ефикасното функциониране на системата по качеството.
5. Лицето по т. 3 оценява системата по качеството, за да определи дали тя отговаря на изискванията по т. 4. То приема, че системата по качеството отговаря на изискванията, ако тя прилага съответния хармонизиран стандарт, допълнен, когато е необходимо, за да се отчетат специфичните особености на асансьорите.
6. В екипа одитори трябва да участва поне един одитор с опит в оценяването на технологията за производство на асансьори. Процедурата за оценяване трябва да включва проверка на помещенията на лицето, което монтира асансьори.
7. Решението се обявява на лицето, което монтира асансьори, и трябва да съдържа заключенията от изследването и мотивираното решение от оценяването.
8. Лицето, което монтира асансьори, трябва да изпълнява задълженията, произтичащи от одобрената система по качеството, и да осигури поддържането й по подходящ и ефикасен начин. То трябва да информира лицето по т. 3, което е оценило системата по качеството, за всички предстоящи изменения на системата. Лицето по т. 3 оценява предлаганите изменения и решава дали изменената система по качеството все още удовлетворява изискванията по т. 4, или се изисква ново оценяване. То съобщава своето решение на лицето, което монтира асансьори. Съобщението съдържа заключението от изследването и мотивираното решение от оценяването.
9. Надзорът по т. 2 има за цел да осигури точното изпълнение на задълженията на лицето, което монтира асансьори, произтичащи от одобрената система по качеството.
10. За целите на надзора лицето, което монтира асансьори, разрешава на лицето по т. 3, оценило системата по качеството, достъп до всички помещения, предназначени за производство, контрол, изпитване, сглобяване, монтиране и складиране, предоставя му цялата необходима информация и по-специално:
а) документацията на системата по качеството;
б) записите по качеството, като протоколи от проверки, данни от изпитвания, данни от калибриране, документи за квалификацията на съответния персонал и др.
11. Лицето по т. 3, оценило системата по качеството, извършва периодични одити, за да се увери, че лицето, което монтира асансьори, поддържа и прилага системата по качеството, и му предава доклад от одита.
12. Лицето по т. 3, оценило системата по качеството, може да извършва внезапни проверки на лицето, което монтира асансьори, по време на които може да извършва или да изисква извършването на изпитвания, за да провери правилното функциониране на системата по качеството, когато е необходимо. То предава на лицето, което монтира асансьори, протокол от проверката, а ако са извършени изпитвания - и протокол от изпитванията.
13. Лицето, което монтира асансьори, е длъжно да съхранява в продължение на 10 години след производството на последния асансьор и да предоставя при поискване на органите за надзор на пазара:
а) документацията по т. 3, буква "б";
б) документацията за измененията по т. 8;
в) решенията и протоколите по т. 8, 11 и 12.
14. Лицето по т. 3 е длъжно да информира другите лица по т. 3, извършващи оценяване на съответствието, за издадените и оттеглените одобрения на системи за осигуряване на качеството.
15. Досиетата и кореспонденцията относно тази процедура се съставят на български език."
§ 38. се изменя така:
"Приложение № 12 към чл. 39, ал. 2, чл. 40, ал. 4 и чл. 42
Изисквания към съдържанието на декларацията за съответствие
А. Съдържание на декларацията за съответствие на предпазни устройства
1. Декларацията за съответствие трябва да съдържа следната информация:
а) името и адреса на производителя на предпазни устройства и когато е необходимо, името и адреса на неговия упълномощен представител;
б) описание на предпазното устройство, данни за типа или серията и сериен номер, когато има такъв;
в) функциите по безопасност на предпазното устройство, ако не са очевидни от описанието;
г) годината на производство на предпазното устройство;
д) всички изисквания, на които предпазното устройство съответства;
е) приложените български стандарти, въвеждащи хармонизирани европейски стандарти, когато такива се прилагат;
ж) името, адреса и идентификационния номер на лице, получило разрешение за оценяване на съответствието, което е извършило изследването на типа, когато такова е извършено;
з) номера на сертификата за изследване на типа, когато такъв е издаден;
и) името, адреса и идентификационния номер на лицето, което извършва проверките на производството, когато е приложена система по качеството;
к) името, адреса и идентификационния номер на лицето, което е оценило системата по качеството, внедрена от производителя, когато такава се прилага;
л) идентификацията на лицето, упълномощено да подпише декларация от името на производителя на предпазни устройства, или на неговия упълномощен представител.
2. Декларацията трябва да е съставена и напечатана на български език.
Б. Съдържание на декларацията за съответствие на асансьори
1. Декларацията за съответствие на асансьори трябва да съдържа следната информация:
а) името и адреса на лицето, което е монтирало асансьора;
б) описание на асансьора, данни за типа или серията, серийния номер и адреса, където асансьорът е монтиран;
в) годината на монтиране на асансьора;
г) всички изисквания, на които съответства асансьорът;
д) приложените български стандарти, въвеждащи хармонизирани европейски стандарти, когато такива се прилагат;
е) името, адреса и идентификационния номер на лицето, което е извършило изследването на типа, когато такова е извършено;
ж) номера на сертификата за изследването на типа, когато такъв е издаден;
з) името, адреса и идентификационния номер на лицето, което е извършило проверката на единичен продукт, когато е приложена такава процедура;
и) името, адреса и идентификационния номер на лицето, което е провело крайния контрол на асансьора, когато е приложена процедура, включваща краен контрол;
к) името, адреса и идентификационния номер на лицето, което е оценило системата по качеството, внедрена от лицето, което монтира асансьори, когато такава се прилага;
л) идентификацията на лицето, упълномощено да подпише декларацията от името на лицето, което е монтирало асансьора.
2. Декларацията трябва да е съставена и напечатана на български език."
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив