ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 256 ОТ 23 НОЕМВРИ 1998 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ТЕРИТОРИАЛНО И СЕЛИЩНО УСТРОЙСТВО, ОДОБРЕН С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 31 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1973 Г.

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 256 ОТ 23 НОЕМВРИ 1998 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ТЕРИТОРИАЛНО И СЕЛИЩНО УСТРОЙСТВО, ОДОБРЕН С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 31 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 1973 Г.

Обн. ДВ. бр. от 27 Ноември 1998г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. се изменя така:
"Чл. 3. (1) Върховният съвет за териториално и селищно устройство, строителство и архитектура се свиква със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството. В заповедта се определят съставът на съвета, подлежащите на разглеждане проекти и срокът за произнасяне.
(2) Върховният съвет за териториално и селищно устройство, строителство и архитектура се произнася само по проекти, подлежащи на разглеждане от него, съгласно този правилник."
§ 2. В изречение второ се заличава, а изречение трето се изменя така:
"Само утвърдените от министъра на регионалното развитие и благоустройството решения са задължителни за държавните и общинските органи, физическите и юридическите лица."
§ 3. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея думата "приемане" се заменя с "разглеждане".
2. Създава се ал. 2:
"(2) Министърът на регионалното развитие и благоустройството може да възлага на Върховния съвет по териториално и селищно устройство, строителство и архитектура за разглеждане и други проекти и въпроси, по които по силата на нормативен акт е необходимо произнасяне от органите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството."
§ 4. В се изменя така:
"(7) Подробният градоустройствен план по отношение на регулацията се счита за приложен с изплащане на дължимите обезщетения за уреждане на сметки по регулация, когато такива обезщетения се предвиждат, а по отношение на застрояването-с полагане на фундаментите на строежите по одобрен архитектурен проект."
§ 5. Създава се :
"Чл. 92а. (1) Новите подробни градоустройствени планове и измененията на действащите подробни градоустройствени планове задължително се съобразяват с разрешените строежи, за които разрешението за строеж не е изгубило действие съгласно сроковете, определени с правилника. Промяна в предвиденото застрояване, на основание на което е разрешен строежът, е допустима само със съгласие на собственика на строежа.
(2) Алинея 1 не се прилага в случаите по чл. 32, ал. 1, т. 2, 4 и 5 от закона."
§ 6. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Създават се нови ал. 7 и 8:
"(7) Одобрените проекти и отказът да се одобрят проекти подлежат на обжалване в 14-дневен срок от съобщението за издаването им пред органа по чл. 154а от закона.
(8) Право да обжалват одобрените проекти или отказа за одобряването на проекти имат собствениците и лицата, притежаващи ограничени вещни права в парцела (имота), в който се предвижда застрояването."
2. Досегашните ал. 7 и 8 стават съответно ал. 9 и 10.
§ 7. Създава се :
"Чл. 221а. (1) Действието на одобрените проекти се спира, когато:
1. е издадена заповед за спиране на строежа;
2. е издадена заповед за отменяне на разрешението за строеж;
3. е издадена заповед за премахване на незаконни части на строежа или за привеждане на строежа в съответствие с действащите нормативи;
4. е издадена заповед за налагане на строителна забрана по чл. 38, ал. 2 от закона.
(2) Одобрените проекти подлежат на отменяне, когато са одобрени в нарушение на разпоредбите, действали към момента на одобряването им, освен ако с последващи нормативни актове нарушенията са санирани."
§ 8. В думите "или упълномощено от него лице" се заличават, поставя се запетая и се добавя "а за градове с установено по закон териториално деление-по решение на общинския съвет-от главния архитект на териториалната единица."
§ 9. се изменя така:
"Чл. 229. (1) Действието на издадено разрешение за строеж се спира, когато е спряно действието на одобрените проекти.
(2) Издадено разрешение за строеж се отменя по реда на чл. 154а от закона, когато:
1. е издадено на основание на незаконосъобразно одобрени проекти;
2. е издадено на несобственик или на лице без право на строеж, или в нарушение на правилата за разрешаване на строителство в съсобствени парцели (имоти);
3. е издадено в нарушение на разпоредбите на закона и на правилника;
4. е издадено в нарушение на специалните разпоредби, прилагани за зоните с особена териториалноустройствена защита.
(3) Основанията за отменяне на разрешения за строеж се прилагат и за отменяне на актове за узаконяване.
(4) Не се отменят разрешения за строеж, които са били законосъобразни към датата на издаването им."
§ 10. В се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея думите "по преценка на одобряващия орган" се заличават.
2. Създава се ал. 2:
"(2) Съществени отклонения от издадените строителни книжа са отклоненията от одобрените проекти, от разрешението за строеж и от другите строителни книжа, с които се нарушават техническите, технологичните, санитарно-хигиенните, екологичните, противопожарните и архитектурно-градоустройствените изисквания за строежа или се нарушават предвижданията на действащите подробни градоустройствени планове, техническите и строителните правила, норми и нормативи, както и изискванията за опазване и съхранение на паметници на културата. За такива отклонения се издава акт за узаконяване, ако са допустими по разпоредбите на закона, правилника и действащите нормативи."
§ 11. Създава се :
"Чл. 230а. (1) Разрешението за строеж или отказът за издаването му подлежи на обжалване в 14-дневен срок пред органа по чл. 154а от закона.
(2) Право да обжалват разрешението за строеж или отказа за издаването му имат собствениците и лицата с ограничени вещни права в парцела (имота), за който се предвижда застрояването."
§ 12. Член 231а се отменя.
§ 13. Член се изменя така:
"Чл. 231б. (1) Когато одобрените архитектурни и други проекти, по които е изградена сградата, са загубени от собственика, те се възстановяват с проект - заснемане на извършения строеж. Той се одобрява от органа, компетентен да одобри проекта за изграждането на сградата, след представяне на разрешението за строеж или на безспорни доказателства, че такова разрешение е било налице.
(2) След одобряване на проектите се издава акт за узаконяване, като предварително се заплащат таксите, предвидени за узаконяване на строежите."
§ 14. В чл. 295 ал. 1 и 2 се изменят, както следва:
"(1) Индивидуалните административни актове и откази се обжалват по реда на чл. 138 от закона, освен ако в закона е посочено изрично, че се обжалват по друг ред.
(2) Право да обжалват по реда на чл. 138 от закона имат лицата:
1. собственици на парцели (имоти), за които се отнася заповедта за поправка или допълване на кадастралния план или отказът да бъде издадена заповед;
2. собственици на парцели (имоти) и лица с ограничени вещни права-заповедите за одобряване на застроителни и регулационни планове или техни изменения, когато предвижданията на плана се отнасят за тези парцели (имоти), а при сключено застрояване-и за непосредствените съседи;
3. заинтересуваните собственици и лица с ограничени вещни права в парцелите, обхванати от кварталнозастроителен и силуетен план; в парцелите от квартала и от срещуположните квартали, спрямо които се допускат намалени отстояния, както и на парцели (имоти) без определено застрояване;
4. собственици на парцели (имоти)-решения за размера на обезщетението по дворищнорегулационните планове;
5. съсобственици в парцела (имота)-одобрения архитектурен проект за цялостно застрояване;
6. собственици или лица с ограничени вещни права върху строежи, обявени за негодни за използване, застрашени от самосрутване, вредни в санитарно-хигиенно отношение или за загрозяващи околната среда - заповедта, с която се нарежда да бъдат премахнати, поправени или заздравени."
§ 15. Членове 295а, 296 и 296а се отменят.
§ 16. В чл. 296б думите "и юрисдикционният" се заличават, а думата "обхващат" се заменя с "обхваща".
§ 17. В глава десета раздел II се отменя.
§ 18. се изменя така:
"Глава единадесета
ДЪРЖАВЕН ТЕРИТОРИАЛНОУСТРОЙСТВЕН И СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ
Раздел I
Общи положения
Чл. 300. (1) Дирекцията за национален строителен контрол упражнява контрол по законосъобразността на одобряването на градоустройствените планове и тяхното прилагане от общините, по разрешаването на строежите и дейността на общинските технически служби и по изпълнението на разрешените строежи с оглед спазването на правилата и нормите по териториално и селищно устройство, проектиране и строителство. Тя предприема действия за спиране и премахване на незаконни строежи, разпорежда на общинските технически служби необходимите действия за отстраняване на допуснати от тях нарушения и контролира изпълнението им.
(2) Общинските технически служби разрешават заемането на строителните площадки за извършване на разрешени строежи, проверяват достигнатите проектни нива и спазването на одобрените проекти и действащите разпоредби. Те са длъжни по ред и в срокове, установени с правилника, да констатират и да уведомяват Дирекцията за национален строителен контрол за всяко незаконно заемане на строителна площадка и за всички допуснати отклонения от издадени строителни книжа, установени при проверките на достигнатите проектни нива на строежите.
(3) Лицата, упражняващи независим строителен надзор в проектирането и строителството, отговарят за проектирането и изпълнението на строежите в съответствие с изискванията за безопасност, определени в чл. 42, ал. 1 от закона, както и за съответствието на изпълняваните строежи с издадените строителни книжа. В случай на установени нарушения те са длъжни да забранят със запис в заповедната книга на строежа изпълнението на строителството, отделните видове строителни работи или влагането на строителните материали и изделия, несъответстващи на нормите за безопасност. В случай, че строителството продължи след тяхната забрана, те са длъжни да уведомят органите на Дирекцията за национален строителен контрол за прилагане на предвидените в закона санкции и мерки.
(4) За установени действия и актове, увреждащи паметници на културата, защитени територии или други зони с особена териториалноустройствена защита, органите по ал. 1, 2 и 3 уведомяват незабавно и специализираните контролни органи на съответните министерства.
Раздел II
Започване, контрол и приемане на строежи и строителни работи
Чл. 301. (1) Строителна площадка се открива по искане на собственика на строежа до кмета на общината след издадено разрешение за строеж. В 7-дневен срок от постъпване на искането определени от кмета длъжностни лица от общинската техническа служба съставят констативен протокол за откриване на строителна площадка в присъствието на собственика и на лицето, упражняващо независим строителен надзор. На видно място на строежа се поставя табло с данни за собственика, изпълнителя, вида на строежа, разрешението за строеж и за лицето, упражняващо независим строителен надзор.
(2) Не се допуска откриване на строителна площадка, без да е одобрен необходимият проект за организация на строителството, съгласуван с органите по безопасността на движението и с органите по охрана на труда.
(3) В 3-дневен срок от съставяне на протокола за откриване на строителна площадка инвеститорът уведомява териториалната дирекция за строителен контрол за започване на строежа и представя заповедната книга за заверка.
(4) След заверка на заповедната книга теренът на строителната площадка може да бъде разчистен за новия строеж.
Чл. 302. (1) Въз основа на издаденото разрешение за строеж, протокол за откриване на строителна площадка и заверена заповедна книга длъжностно лице от общинската техническа служба трасира на място строителната линия и съставя протокол с означение на регулационните и нивелетните репери. Протоколът се подписва от собственика, от изпълнителя и от лицето, упражняващо независим строителен надзор.
(2) Протоколът за строителна линия се съхранява безсрочно в архива на общинската техническа служба.
(3) Протоколът за строителна линия се издава задължително в 5-дневен срок от постъпване на искането на собственика на строежа.
Чл. 303. (1) При изпълнението на строежа собственикът е длъжен да поиска от техническата служба на общината в присъствието на проектантите и лицето, упражняващо независим строителен надзор, да се извърши проверка на изпълнението на строежа съобразно одобрените проекти, разрешение за строеж и строителна линия при достигане на проектните нива-котлован, цокъл, корниз и било.
(2) Проверките задължително се извършват в 3-дневен срок от постъпване на искането в общинската техническа служба.
(3) Когато след изтичане на 3-дневния срок проверката не е извършена, собственикът уведомява териториалната дирекция за строителен контрол, която налага на виновните длъжностни лица от общинската техническа служба предвидените в закона санкции.
(4) За резултатите от проверките се съставят констативни протоколи, които се подписват от длъжностно лице от общинската техническа служба, собственика, проектантите и от лицето, упражняващо независимия строителен надзор. Констатациите се вписват и в заповедната книга.
(5) В случай, че при проверката на достигнатите проектни нива се установи отклонение от одобрените проекти, разрешение за строеж и протокол за определяне на строителна линия и ниво, констативният протокол се изпраща в регионалната дирекция за строителен контрол в сроковете и по реда, предвидени в правилника.
(6) За неизпълнение на задължения по ал. 1-5 длъжностните лица в общинските технически служби, собственикът и лицето, упражняващо независим строителен надзор, или изпълнителят на строежа, когато такъв надзор не е задължителен, носят предвидената по закона административнонаказателна отговорност.
(7) Лицето, упражняващо независим строителен надзор, може да представлява собственика при подаване на искането и при подписване на констативните протоколи, ако изрично е упълномощено за това.
Чл. 304. (1) Обитаването и използването на завършени строежи се разрешава от началника на Дирекцията за национален строителен контрол или от упълномощено от него длъжностно лице, след като комисия, назначена от него съоб-разно чл. 280 от Кодекса на труда, ги прегледа и приеме с протокол. Разрешението за ползване се изпраща в общината за прилагане към строителните книжа и за безсрочно съхранение.
(2) Допуска се да се прегледат, приемат и да се разреши ползването на отделни части от строежи, годни за самостоятелно ползване, при необходимата проектна обезпеченост за това.
(3) Строежите се преглеждат и приемат по искане на собственика или на лицето, упражняващо независим строителен надзор, ако е упълномощено за това. Искането трябва да бъде направено в 10-дневен срок от завършването на строежа.
(4) Редът за преглеждане и приемане на строежите се определя с наредба, издадена от министъра на регионалното развитие и благоустройството.
(5) Не се издава разрешение за ползване, преди собственикът или лицето, упражняващо независим строителен надзор, да предоставят данните за сградата на органите по кадастъра.
(6) Разрешението за ползване удостоверява годността на строежа за ползването му по предназначение и при спазване разпоредбите на закона и правилника, както и изискванията на нормативната уредба за сигурност на строежа съобразно конструктивните, екологичните, противопожарните и санитарно-хигиенните норми.
Чл. 305. (1) Началникът на Дирекцията за национален строителен контрол или упълномощено от него длъжностно лице отказва да издаде разрешение за ползване в случаите, когато установи:
1. че строежът или части от него са незаконно изградени;
2. незаконосъобразно одобрени проекти и/или незаконосъобразно издадено разрешение за строеж или непълнота на представените строителни книжа;
3. че незаконосъобразно е назначена комисия или комисията не е била в необходимия състав;
4. липса, непълнота или наличие на неправилно съставени актове по време на строителството, когато това е от съществено значение за установяване спазването на изискванията за безопасност по чл. 42, ал. 1 от закона и годността на строежа да бъде използван по предназначение;
5. че е налице становище за неприемане на строежа, издадено от специализиран контролен орган;
6. че не е упражняван независим строителен надзор в случаите, когато това е задължително, или е упражняван от лице без необходимото по закона оправомощаване.
(2) При отказ за издаване на разрешение за ползване задължително се определят срок и ред за отстраняване на допуснатите нарушения, а съставеният протокол за приемане се обявява за недействителен.
Чл. 306. (1) Възражение срещу издаденото разрешение за ползване или срещу отказа да бъде издадено такова разрешение може да бъде подадено в 14-дневен срок пред по-горестоящия орган в системата на Дирекцията за национален строителен контрол, а когато те са издадени от началника на дирекцията-пред министъра на регионалното развитие и благоустройството.
(2) Възражения срещу заповеди за назначаване или отказ за назначаване на приемателни комисии се подават по реда на ал. 1.
Чл. 307. При условията и по реда на чл. 304 се приемат и се разрешава ползването на инсталации, уредби и други съоръжения, когато представляват отделен строеж или етап от строеж.
Чл. 308. (1) След съставяне на протокол за приемане и преди издаване на разрешение за ползване вътрешните инсталации и уредби се свързват с външните мрежи и проводи с разрешение на съответното експлоатационно предприятие.
(2) Експлоатационните предприятия издават разрешение за свързване или мотивиран отказ в 3-дневен срок от съставянето на протокол за приемане.
(3) Не са основания за отказ изисквания, непосочени при съгласуването на проектите.
(4) Отказът за издаване на разрешение по ал. 2 се обжалва от собственика на строежа в 7-дневен срок пред органа, назначил държавната приемателна комисия. Неговото разрешение може да бъде обжалвано пред началника на Дирекцията за национален строителен контрол, чието решение е окончателно и задължително за експлоатационното предприятие.
Раздел III
Контрол за недопускане и премахване на незаконно строителство
Чл. 309. (1) Когато при проверка на строителна площадка, при съставяне на констативни протоколи за достигнатите проектни нива или по повод на постъпили сигнали и жалби се установи незаконен строеж по смисъла на чл. 159, ал. 1 от закона, органите на Дирекцията за национален строителен контрол и общинските технически служби са длъжни в 3-дневен срок от проверката, съответно от постъпването на жалбата, да съставят констативен акт, който да съдържа:
1. местоположението на строежа;
2. данни за собствеността на парцела (имота) и на строежа;
3. данни за извършителя на строежа;
4. скица-извадка от действащия подробен градоустройствен план и за допуснати процедури за неговото изменение, ако има такава, или скица по чл. 246;
5. данни за постъпило искане за разрешаване на строежа и за издадени строителни книжа;
6. описание на строежа и на извършените нарушения;
7. други данни, послужили за констатирането на незаконния строеж.
(2) Констативният акт се съставя в присъствието на собственика и изпълнителя на строежа, а когато те не са намерени на строителната площадка, копие от акта се поставя на самия строеж и на определено място в общината. Тези обстоятелства се удостоверяват с двама свидетели и се отразяват в копието на акта, което се изпраща в Дирекцията за национален строителен контрол.
(3) Възражения по съставения акт могат да бъдат подавани в 7-дневен срок от съставянето му до органа, който е съставил констативния акт.
(4) След изтичане на срока за възражения съставеният от общинските технически служби констативен акт се изпраща заедно с възраженията по него, ако има такива, в 3-дневен срок в съответната регионална дирекция за строителен контрол.
(5) В 3-дневен срок от изтичането на срока за възражения по акта или от получаването му, ако е съставен от общинската техническа служба, началникът на дирекцията спира строежа със заповед по чл. 159 от закона и издава нареждане за прекъсване на захранването му с електрическа и отоплителна енергия и вода.
(6) При подаване на жалба или сигнал с искане за спиране на строеж, придружено с нотариално заверена декларация, че в случай на неправилно спиране жалбоподателят носи пълна имуществена отговорност за нанесените щети, заповедта по ал. 5 се издава преди действията по ал. 1-5.
(7) Заповедта за спиране се обявява по реда на чл. 194, ал. 1 от закона на собственика на строежа, независимия строителен надзор, изпълнителя на строежа, съответните общинска администрация и експлоатационни предприятия.
Чл. 310. (1) С издаване на заповедта за спиране органите на Дирекцията за национален строителен контрол:
1. разпореждат незабавното освобождаване на строителната площадка от строителна механизация, хора, пожаро- и взривоопасни материали, горива и смазочни материали, вещества с абразивно действие и други общоопасни средства. Строителните машини и транспортни средства, намиращи се на територията на строителната площадка, в срок 24 часа след издаване на разпореждането се блокират с устройства за ограничаване на тяхното придвижване;
2. контролират изпълнението на разпореждането за прекъсване на електроенергия и вода;
3. ограждат строителната площадка със сигнални ленти, носещи удостоверителните знаци и печат на дирекцията.
(2) При необходимост органите на дирекцията възлагат охрана на строителната площадка с цел недопускане извършването на строително-монтажни работи на спрения строеж.
(3) При издаване на заповед за спиране органите на Дирекцията за национален строителен контрол могат да предписват извършването на укрепителни и заздравителни работи за недопускане на аварии в строителството и да определят срок за изпълнение, който не може да бъде по-дълъг от 10 дни. След изтичането на този срок се предприемат действията по ал. 1.
Чл. 311. (1) В 5-дневен срок от издаването на заповедта за спиране органите на Дирекцията за национален строителен контрол изготвят становище за премахване, поправяне или изследване на узаконяемост и дават възможност на собственика на строежа да представи възражение по становището в 7-дневен срок в Дирекцията за национален строителен контрол. На основание на становището и постъпилите възражения началникът на Дирекцията за национален строителен контрол или упълномощено от него длъжностно лице:
1. издава заповед за премахване на строежа или частите от строежа при условията на чл. 160, ал. 1 от закона;
2. издава предписание и определя срок, който не може да бъде по-дълъг от 30 дни, за привеждане на строежа в съответствие с изискванията за безопасност и одобрените строителни книжа. Удължаване на срока не се допуска; при неизпълнение на дадените предписания в определения срок издава заповед за премахване на строежа по реда на чл. 160, ал. 2 от закона;
3. определя срок, който не може да бъде по-дълъг от 60 дни, за произнасяне на компетентния орган по узаконяемостта на строежа; при негово становище за неузаконяемост издава заповед по чл. 160, ал. 3 от закона.
(2) Независимо от действията по ал. 1 началникът на Дирекцията за национален строителен контрол или упълномощено от него длъжностно лице разпореждат образуване на административнонаказателно производство срещу виновните лица по реда на чл. 165а, 169 и следващите от закона.
(3) Органът, издал заповедта за премахване, определя срок за доброволно изпълнение от собственика на строежа. Този срок се съобразява с вида на строежа, но не може да бъде по-дълъг от 30 дни.
(4) Ако заповедта не бъде изпълнена доброволно, органът, който я е издал, уведомява собственика на имота (парцела) и на строежа за деня и часа на принудителното изпълнение. Уведомяват се органите по безопасността на движението и на общинската администрация, ако е необходима промяна в организацията на движението в района на строежа.
(5) Принудителното изпълнение на заповедта се извършва от органите на Дирекцията за национален строителен контрол, като се използват всички разрешени от закона специални средства. Фактическото изпълнение може да бъде извършвано от органите на дирекцията съвместно с лица, на които това е възложено от началника на дирекцията.
(6) Кметът на общината освобождава строителната площадка от материалите, получени от премахване на незаконния строеж, за сметка на нарушителя.
(7) Премахването на части от строежи при необходимост се извършва въз основа на проект и експертно заключение, изготвено от независими специалисти по възлагане на органите на Дирекцията за национален строителен контрол за сметка на нарушителя. Собственикът на строежа извършва за своя сметка налагащото се укрепване на законните части от строежа на основание на експертното заключение в срок, определен от органите на дирекцията.
(8) Преди влизане в строителната площадка за принудително изпълнение на заповед за премахване и след нейното изпълнение, органите на Дирекцията за национален строителен контрол съставят протокол за състоянието на строежа и наличните сгради, съоръжения и вещи, от които площадката не е освободена в срока за доброволно изпълнение. Протоколът се съставя в присъствието на лице от общинската техническа служба и се подписва от съставителя и от свидетеля.
(9) По реда на ал. 1 - 8 се разпорежда и поправяне или възстановяване на незаконно премахнати строежи, части от тях или отделни видове строителни работи.
Раздел IV
Условия за узаконяване
Чл. 312. (1) Строежи, извършени без одобрени проекти и/или разрешения за строеж, или части от строежи, извършени в отклонение на издадените строителни книжа, но допустими по действащите разпоредби и застроителни и регулационни планове, се узаконяват от органа, който е издал или е следвало да издаде разрешението за строеж.
(2) Строежите се узаконяват на името на собственика на земята, съответно на името на лицето, което има право на строеж, на надстрояване и пристрояване.
(3) При условията на ал. 1 незаконно направени строежи в съсобствени имоти и в етажна собственост могат да бъдат узаконявани на името на всички съсобственици, съответно собственици, в етажната собственост. В този случай споровете относно правата върху узаконения строеж се решават по съдебен ред.
(4) Узаконяването се състои в заснемане на извършения строеж, одобряване на проект за него, привеждане на строежа в съответствие с одобрения проект и издаване на акт за узаконяване. За неизвършените до момента части от строежа се одобряват проекти и се издава разрешение за строеж по общия ред.
(5) В 3-дневен срок от издаване на разпореждането по чл. 311, ал. 1, т. 3 органът по чл. 224, ал. 1 издава предписание, с което задължава собственика на строежа да представи съгласувани със специализираните контролни органи проекти или техни становища и определя срок за изпълнението на предписанието, който не може да бъде по-дълъг от 30 дни. В случай, че срокът не бъде спазен по вина на нарушителя, органът е длъжен да изпрати преписката в 3-дневен срок в Дирекцията за национален строителен контрол за издаване на заповед по чл. 160, ал. 3 от закона и уведомява собственика за това.
(6) Одобряването на проекта за узаконяване и издаването на акта за узаконяване се извършват по ред и в срокове, определени в чл. 220 и 226. Те подлежат на контрол по чл. 154а от закона.
(7) Собственикът представя в регионалната дирекция за национален строителен контрол издадения акт за узаконяване, разрешението за строеж за неизвършените части от строежа и документи за платени санкции и глоби, след което органът, издал заповедта за спиране, или по-горестоящ орган в системата на Дирекцията за национален строителен контрол разрешава продължаване на строежа и разпорежда освобождаване на строителната площадка от поставените ограничителни знаци.
Раздел V
Контрол върху актове и действия на общински технически служби
Чл. 313. (1) Министърът на регионалното развитие и благоустройството упражнява правата си по чл. 156, ал. 1 от закона сам или чрез началника на Дирекцията за национален строителен контрол, като отменя незаконосъобразни заповеди за одобряване на подробни градоустройствени планове или техни изменения, ако не са обжалвани по съдебен ред, или до изтичане на срока за обжалването им-по искане на прокурора, по своя инициатива във връзка с проверка или по жалби на лица извън тези по чл. 295.
(2) На основание на съставен от органите на дирекцията констативен акт началникът на Дирекцията за национален строителен контрол или упълномощено от него длъжностно лице отменя:
1. незаконосъобразни разрешения за строеж и одобрени проекти-по своя инициатива във връзка с извършена проверка, по доклад на кмета на общината, по искане на прокурора или по жалба от заинтересувани лица;
2. незаконосъобразни и неправилни решения на архитектурно-градоустройствените комисии на общините, одобрени от кмета на общината.
Чл. 314. Органите на Дирекцията за национален строителен контрол разглеждат жалби срещу действия и бездействия на кметове във връзка с териториалното и селищното устройство, главни архитекти и общински технически служби в едномесечен срок от постъпването им.
Чл. 315. Органите на Дирекцията за национален строителен контрол могат да спират неправилните и незаконосъобразните актове и действия на общинските технически служби, на главни архитекти и кметове на общини и да отменят такива актове и действия (скици с указан начин на застрояване, протоколи за определяне на строителна линия, заповеди и предписания по въпроси, свързани с териториалното и селищното устройство, приемателни и констативни протоколи, актове във връзка с проучвателни, проектни и строителни работи и други подобни).
Раздел VI
Премахване на негодни, вредни и други строежи
Чл. 316. (1) Строежи, които поради естествено износване или други обстоятелства са станали негодни за по-нататъшно използване, затрудняват безопасното движение, застрашени са от самосрутване, вредни са в санитарно-хигиенно отношение и не могат да се поправят, заздравят и хигиенизират, се премахват.
(2) Състоянието на строежа се установява от комисия от специалисти, назначена от кмета на общината. Комисията действа по искане на заинтересуваните лица или по предложение на контролните органи. Когато се преглеждат обекти, вредни в санитарно-хигиенно отношение, в комисията се включва и представител на хигиенно-епидемиологичната служба.
(3) За деня на свикването на комисията техническата служба на общината уведомява писмено собствениците, съответно юридическите и физическите лица, които ползват имота, както и другите заинтересувани, които се изслушват, ако се явят. Комисията събира служебно необходимите данни за вида и състоянието на строежа, прави лабораторни или други изследвания, измервания, изчисления и други. Такива данни могат да представят и заинтересуваните.
(4) Комисията взема решение строежът да бъде премахнат, ако не може да се поправи, заздрави и хигиенизира в определен срок, или взема решение той да бъде поправен, заздравен и хигиенизиран, като предлага извършване в определен срок на най-необходимите видове строително-монтажни работи.
(5) Решението на комисията се одобрява със заповед на кмета на общината.
Чл. 317. (1) Заповедта се съобщава по реда на Гражданския процесуален кодекс на заинтересуваните, които могат да я обжалват съгласно чл. 138 от закона.
(2) Съобразно влязлата в сила заповед сградите се премахват от собствениците, съответно от юридическите и физическите лица, които ги ползват, в определен срок.
(3) Когато строежът създава непосредствена опасност за сигурността, той се премахва веднага по заповед на кмета на общината въз основа на протокол на комисията или акт на контролните органи с подробни констатации за състоянието, размера, застроената площ, кубатурата и други характеристики на строежа.
(4) Съобразно влязлата в сила заповед строежите се премахват от собствениците, съответно от юридическите и физическите лица, които ги ползват, за тяхна сметка в определен срок. Ако строежът не бъде премахнат в определения срок, той се премахва от служби или организации при общината, съответно при кметството, като изразходваните суми се събират от длъжниците съгласно чл. 186, ал. 2 от закона.
Чл. 318. При разглеждане на въпроси за премахване на строежи в непосредствена близост до паметници на културата или исторически архитектурни ансамбли или представляващи такива в комисиите участва и представител на Министерството на културата или представител на Националния институт за паметниците на културата.
Чл. 319. (1) Заварени сгради и постройки, които не са включени в режима на застрояване на парцела, се премахват от инвеститора на строежа след откриване на строителната площадка по реда на чл. 301.
(2) По изключение сгради и постройки по ал. 1 могат да бъдат оставени временно до изграждане на строежа, ако се обитават или използват от собствениците или са нужни във връзка с организацията на изпълнение на новия строеж. Тези обстоятелства се доказват в съставения проект за организация и изпълнение на строителството и задължително се отразяват като условие в одобрения архитектурен проект и в разрешението за строеж съобразно чл. 226, ал. 3.
(3) Ако до назначаване на държавна приемателна комисия за новите строежи временно оставените сгради и постройки не бъдат премахнати от инвеститора, комисия не се назначава и същите се премахват по реда на чл. 160 от закона.
Раздел VII
Търпими строежи
Чл. 320. Разпоредбата на чл. 160 от закона не се прилага за строежи, незаконно изградени до влизането в сила на тази разпоредба и неузаконяеми по смисъла на закона и правилника, ако се установи, че към тях може да се приложи разпоредба на закона, на основание на която те не подлежат на премахване."
§ 19. Създават се допълнителни разпоредби:
"ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. "Строежи" по смисъла на Закона за териториално и селищно устройство, правилника, другите разпоредби по неговото прилагане и действащите разпоредби по проектирането и строителството са надземни, подземни и проводни сгради, постройки, надстройки, мрежи, инсталации, съоръжения и пътища. Строителни и монтажни са работите, чрез които строежите се изграждат, преустройват, поддържат или възстановяват.
§ 1а. "Значителна част от населено място" по смисъла на чл. 69, ал. 1 и чл. 82, ал. 2 е територия, обхващаща един или повече квартали."
§ 19а. Досегашният § 1 от преходните и заключителните разпоредби на Правилника за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство става "§ 1б".
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив