ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 271 ОТ 12 НОЕМВРИ 2007 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 271 ОТ 12 НОЕМВРИ 2007 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

В сила от 20.11.2007 г.
Обн. ДВ. бр. от 20 Ноември 2007г.
МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ
ПОСТАНОВИ:
§ 1. В , приета с Постановление № 95 на Министерския съвет от 2006 г. (ДВ, бр. 37 от 2006 г.), се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се :
"Чл. 6а. (1) Комисията за защита на потребителите чрез Централното звено за събиране и обработване на информация за опасни стоки и услуги, пуснати на пазара, уведомява Европейската комисия за всички предприети от производителите, дистрибуторите и контролните органи доброволни и принудителни мерки, имащи за цел да ограничат пускането на опасни стоки на пазара, изтеглянето им от пазара или изземването им от потребителите, както и за причините за предприемане на такива мерки.
(2) Когато рискът за здравето и безопасността на потребителите няма и не може да има последствия извън територията на Република България, Комисията за защита на потребителите чрез Централното звено за събиране и обработване на информация за опасни стоки и услуги, пуснати на пазара, уведомява Европейската комисия за предприетите по ал. 1 мерки само доколкото те съдържат информация, която може да представлява интерес за държавите - членки на Европейската общност, от гледна точка на безопасност на стоката, като например описание на нов вид риск и други.
(3) В случаите на сериозен риск за здравето и безопасността на потребителите, който няма и не може да има последствия извън територията на Република България, Комисията за защита на потребителите чрез Централното звено за събиране и обработване на информация за опасни стоки и услуги, пуснати на пазара, уведомява Европейската комисия за предприетите по ал. 1 мерки по отношение на опасната стока, като взема предвид критериите за уведомяване, съдържащи се в Основните насоки за управление на европейската система за бърз обмен на информация за опасни стоки (РАПЕКС), и за уведомяванията по чл. 11 на Директива 2001/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета за обща безопасност на стоките, приети с Решение 2004/418/ЕО на Европейската комисия от 29 април 2004 г. (ОВ, L 151, 30.04.2004 г.).
(4) Комисията за защита на потребителите чрез Централното звено за събиране и обработване на информация за опасни стоки и услуги, пуснати на пазара, уведомява Европейската комисия за всяко изменение или отмяна на мерките по ал. 1."
2. В :
а) алинеи 2 и 3 се изменят така:
"(2) След получаване на уведомление по ал. 1 Комисията за защита на потребителите чрез Централното звено за събиране и обработване на информация за опасни стоки и услуги, пуснати на пазара, уведомява незабавно Европейската комисия чрез системата РАПЕКС за всички доброволни или принудителни мерки и/или действия, които са предприети от производителите, дистрибуторите и контролните органи, имащи за цел да ограничат, прекратят или поставят реализацията на стоката или евентуалното й използване в зависимост от изпълнението на предписания или указания, дадени от контролните органи.
(3) Уведомлението по ал. 2 съдържа:
1. информация, даваща възможност за точно идентифициране на стоката;
2. пълно описание на риска, което включва резюме на резултатите от проведените изпитвания или анализи и направените въз основа на тях заключения, които са от значение за оценяване нивото на риска;
3. вида и периода на действие на мерките и/или действията, които са предприети или е решено да бъдат предприети по отношение на опасната стока;
4. информация за проследяване на стоката по веригата на доставката и разпространението й, включително информация за държавите, в които стоката е разпространена.";
б) създават се ал. 4 и 5:
"(4) Когато Комисията за защита на потребителите чрез Централното звено за събиране и обработване на информация за опасни стоки и услуги, пуснати на пазара, уведоми Европейската комисия за наличието на сериозен риск, преди по отношение на опасната стока да са предприети мерки за ограничаване на реализацията й, тя информира Европейската комисия в срок от 45 дни дали потвърждава, или изменя първоначално подадената информация.
(5) Комисията за защита на потребителите чрез Централното звено за събиране и обработване на информация за опасни стоки и услуги, пуснати на пазара, уведомява Европейската комисия за всяко изменение или отмяна на мерките и/или действията по ал. 2."
3. Създават се чл. 7а и 7б:
". (1) Когато Европейската комисия препрати на Комисията за защита на потребителите по системата РАПЕКС уведомление за опасна стока, получено от друга държава - членка на Европейската общност, Комисията за защита на потребителите чрез Централното звено за събиране и обработване на информация за опасни стоки и услуги, пуснати на пазара, в срок от 45 дни от получаването му уведомява Европейската комисия за предприетите от Република България мерки.
(2) Уведомлението по ал. 1 съдържа:
1. информация за това, дали опасната стока е пусната на пазара на територията на Република България;
2. конкретните мерки, предприети по отношение на опасната стока, и причините за тяхното предприемане, включително наличието на разлика при оценката на риска и специфичните обстоятелства, които налагат предприемането на различни мерки от тези, предприети от държавата - членка на Европейската общност, уведомила Европейската комисия;
3. всяка допълнителна информация за риска, включително резултатите от проведените изпитвания или анализи.
(3) Когато в уведомлението на Европейската комисия се посочва, че е необходимо държавите членки да предприемат спешни мерки по отношение на опасната стока, срокът по ал. 1 е не повече от 20 дни.
Чл. 7б
(2) Комисията за защита на потребителите чрез Централното звено за събиране и обработване на информация за опасни стоки и услуги, пуснати на пазара, уведомява Европейската комисия за становищата на засегнатите от решението по ал. 1 производители и дистрибутори в срок един месец от получаването им."
4. Наименованието "Допълнителна разпоредба" се заменя с "Допълнителни разпоредби" и в тях се създава :
"§ 1а. Наредбата въвежда разпоредбите на Директива 2001/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 3 декември 2001 г. относно общата безопасност на продуктите (ОВ, L 11, 15.01.2002 г.)."
§ 2. В , приет с Постановление № 139 на Министерския съвет от 2006 г. (ДВ, бр. 49 от 2006 г.), се правят следните изменения и допълнения:
1. В се изменя така:
"4. работи съвместно със сдруженията на потребителите, с туристическите сдружения и браншовите организации."
2. В :
а) точка 1 се изменя така:
"1. осъществява контрол върху заблуждаващата, неразрешената сравнителна реклама, нелоялните търговски практики и способи за продажба;"
б) създават се нови т. 8, 9 и 10:
"8. осъществява контрол върху предлагането и предоставянето на потребителски кредити;
9. осъществява контрол върху електронната търговия;
10. осъществява контрол върху предлагането и предоставянето на финансови услуги от разстояние;"
в) досегашните т. 8 - 11 стават съответно т. 11 - 14;
г) досегашната т. 12 става т. 15 и в нея накрая се поставя запетая и се добавя "както и друга актуална информация";
д) създава се т. 16:
"16. осъществява контрол за спазване на изискванията за защита на потребителите в областта на туризма;"
е) досегашната т. 13 става т. 17;
ж) създава се т. 18:
"18. предлага структура на административните звена на комисията, която се утвърждава със заповед на нейния председател."
3. В се правят следните изменения и допълнения:
а) в ал. 1 след думата "Председателят" се добавя "организира и";
б) в ал. 2:
аа) точка 2 се отменя;
бб) в т. 3 думите "определя и" се заличават.
4. В :
а) в ал. 3 думите "ежегодните цели" се заменят с "целите";
б) в ал. 4 се създават т. 10 и 11:
"10. планира и изпълнява мероприятия, свързани с обучението и повишаване квалификацията на служителите на администрацията на комисията;
11. организира публикуването на материали за електронната страница на комисията."
5. В се създава т. 24:
"24. проучва изискванията на правото на Европейския съюз и опита на други държави в областта на потребителската защита и прави предложения пред комисията за повишаване ефективността на работата на ведомството."
6. В :
а) в ал. 1:
аа) създават се нови т. 2 - 5:
"2. предприема мерки за изграждането, периодичното актуализиране и осъществяване на секторни програми за надзор на пазара по групи стоки и услуги или рискове за потребителите;
3. анализира и проследява дейностите за надзор на пазара по т. 2 и получените резултати;
4. следи, анализира и актуализира научно-техническите познания за безопасност на стоките и услугите;
5. извършва преглед и периодична оценка на функционирането на контролната дейност и на нейната ефективност и ако е необходимо, прави предложения за подобряване на съществуващата организация за надзор на пазара за безопасност на стоки и услуги;"
бб) досегашните т. 2 - 8 стават съответно т. 6 - 12;
вв) досегашната т. 9 става т. 13 и в нея в началото се добавя "изготвя информационни материали и";
гг) досегашните т. 10 - 14 стават съответно т. 14 - 18;
дд) досегашната т. 15 става т. 19 и в нея в началото се добавя "информира комисията и";
ее) досегашните т. 16 - 19 стават съответно т. 20 - 23;
жж) създават се т. 24, 25 и 26:
"24. изготвя методически указания за извършването на проверки за спазване изискванията на нормативните актове, контролът на които е възложен на комисията;
25. оказва методическа помощ по проблеми на потребителската защита на звената за защита на потребителите към общинските администрации;
26. осъществява връзките на комисията с потребителските, браншовите и туристическите сдружения.";
б) в ал. 2 т. 4 се изменя така:
"4. набират информация и информират комисията при съмнение за заблуждаваща и неразрешена сравнителна реклама;".
7. В се правят следните изменения и допълнения:
а) в т. 1 след думите "раздел II" се добавя "и IV";
б) в т. 2, 3 и 4 думата "непочтена" се заличава;
в) в т. 5 след думите "глава трета" се добавя "и глава четвърта, раздел IV";
г) създава се т. 10:
"10. изготвя методически указания за извършването на проверки за спазване изискванията на нормативните актове, контролът на които е възложен на комисията."
8. се отменя.
9. се изменя така:
"Чл. 20. Освен определените с правилника функции дирекциите изпълняват и други задачи, възложени им от председателя и членовете на комисията в кръга на съответните им правомощия."
10. В се правят следните изменения:
а) на ред "Главна дирекция "Контрол на пазара" и регионални дирекции" числото "136" се заменя със "139";
б) на ред "дирекция "Защита на икономическите интереси на потребителите" числото "11" се заменя с "16";
в) ред "дирекция "Методология, анализи и координация" 8" се заличава.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив