Правилник за структурата и организацията на дейността на служба "Сигурност - Военна полиция и Военно контраразузнаване" (отм.)

Държавен вестник брой: 44

Година: 2005

Орган на издаване:

Дата на обнародване: 27.05.2005

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Този правилник урежда структурата и организацията на дейността на служба "Сигурност - Военна полиция и Военно контраразузнаване (ВП и ВКР)".

Чл. 2. Служба "Сигурност - ВП и ВКР" е юридическо лице на бюджетна издръжка, второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на отбраната със седалище София, ул. Тотлебен 34.

Чл. 3.
(1) Структурата на служба "Сигурност - ВП и ВКР" се изгражда на териториален принцип в съответствие с административно-териториалното деление на страната и със структурата, състава и дислокацията на формированията на Министерството на отбраната и Българската армия.
(2) Служба "Сигурност - ВП и ВКР" е организирана в ръководство, регионални служби за сигурност, център за логистика и квалификация и отдел "ВКР за Министерството на отбраната и Генералния щаб на Българската армия".

Чл. 4. Дейността на служба "Сигурност - ВП и ВКР" се осъществява въз основа на следните основни принципи:
1. спазване на Конституцията, законите и международните договори, по които Република България е страна;
2. зачитане правата и свободите на гражданите и тяхното достойнство;
3. централизъм в организацията и управлението;
4. публичност;
5. конспиративност при съчетаване на гласни и негласни методи и средства;
6. съобразяване с нивото на гаранции, които дават евроатлантическите и европейските системи за сигурност;
7. сътрудничество с органите на държавна власт и местно самоуправление, юридически лица, неправителствени организации и граждани.

Чл. 5. Върху дейността на служба "Сигурност - ВП и ВКР" се упражнява парламентарен, съдебен и граждански контрол от предвидените в Конституцията и със закон органи.

Чл. 6. Президентът, председателят на Народното събрание и министър-председателят могат да изискват еднаква по обем и съдържание информация за дейността на служба "Сигурност - ВП и ВКР".

Чл. 7. Органите на служба "Сигурност - ВП и ВКР" при осъществяване на правомощията си са независими от директорите, началниците и командирите в Министерството на отбраната и Българската армия.

Глава втора
ПРАВОМОЩИЯ НА ДИРЕКТОРА НА СЛУЖБА "СИГУРНОСТ - ВП И ВКР"

Чл. 8.
(1) Служба "Сигурност - ВП и ВКР" се ръководи и представлява от директор, който се подпомага от заместник-директор по военна полиция и заместник-директор по военно контраразузнаване.
(2) Директорът на служба "Сигурност - ВП и ВКР" е подчинен непосредствено на министъра на отбраната.

Чл. 9.
(1) Директорът на служба "Сигурност - ВП и ВКР":
1. ръководи, координира, контролира и отговаря за цялостната дейност на службата;
2. предлага на министъра на отбраната за утвърждаване щатове на структурните звена на служба "Сигурност - ВП и ВКР";
3. сключва договори за кадрова военна служба и трудови договори с граждански лица в съответствие с правомощията, предоставени му от министъра на отбраната;
4. разпорежда се с бюджета на службата в рамките на предоставените му правомощия и контролира разходването на финансовите средства;
5. ръководи участието на службата в провеждането на държавната политика в областта на международното военно сътрудничество и интеграцията в областта на реда и сигурността;
6. осъществява взаимодействие на службата със службите за сигурност и обществен ред в Министерството на вътрешните работи и други ведомства в рамките на тяхната компетентност;
7. организира и ръководи подготовката и повишаването на квалификацията на кадрови военнослужещи и граждански лица;
8. осъществява контрол върху служебната дейност на личния състав;
9. възлага обществени поръчки в рамките на своята компетентност;
10. изпълнява и други функции и задачи, определени със закон, с акт на Министерския съвет или на министъра на отбраната.
(2) При отсъствие на директора на службата неговите функции за всеки конкретен случай се изпълняват от определен от него с писмена заповед заместник-директор.
(3) Директорът на службата делегира със заповед правомощия на заместник-директорите и определя техните функции.

Чл. 10.
(1) Директорът на служба "Сигурност - ВП и ВКР" е длъжен да предоставя чрез министъра на отбраната информация на парламентарната Комисия по национална сигурност, на Консултативния съвет по национална сигурност към президента на Република България и на Съвета по сигурността при Министерския съвет, както и на други органи на държавна власт и държавно управление.
(2) Директорът на служба "Сигурност - ВП и ВКР" е длъжен да участва с доклади и информации в заседания на органите по ал. 1 при покана от техните председатели след съгласуване с министъра на отбраната.

Чл. 11.
(1) Директорът на служба "Сигурност - ВП и ВКР" по своя преценка предоставя при поискване информация на средствата за масово осведомяване чрез пресцентъра на Министерството на отбраната.
(2) Предоставената информация не трябва да съдържа факти и сведения, съставляващи държавна или служебна тайна.

Глава трета
ПРАВОМОЩИЯ НА ДИРЕКТОРИТЕ НА РЕГИОНАЛНИ СЛУЖБИ И НАЧАЛНИЦИТЕ НА ЦЕНТЪРА ЗА ЛОГИСТИКА И КВАЛИФИКАЦИЯ И ОТДЕЛ "ВКР ЗА МО И ГЩ"

Чл. 12.
(1) Регионалните служби "Сигурност - ВП и ВКР" се ръководят от директори, които се подпомагат от заместник-директор по военна полиция и заместник-директор по военно контраразузнаване.
(2) Центърът за логистика и квалификация и отдел "ВКР за МО и ГЩ" се ръководят от началници.

Чл. 13. Директорите на регионални служби, началниците на центъра за логистика и квалификация и отдел "ВКР за МО и ГЩ" осъществяват непосредствено ръководство на подчинените им структурни звена и носят отговорност за точното и срочно изпълнение на поставените задачи, като:
1. планират, организират и ръководят изпълнението на задачите, произтичащи от възложените на служба "Сигурност - ВП и ВКР" функции по чл.40, ал.3 ЗОВСРБ.
2. подписват и докладват на ресорния заместник-директор на службата документи по въпроси от компетенциите на ръководените от тях структури;
3. разпределят работата и задълженията между подчинените им структурни звена;
4. взаимодействат с други ведомства в кръга на своята и тяхната компетентност;
5. правят предложения за повишаване на квалификацията, издигането и разместването на личния състав;
6. упражняват контрол на работата на органите и личния състав в подчинената им структура.

Глава четвърта
ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТАТА В СЛУЖБА "СИГУРНОСТ - ВП И ВКР"

Чл. 14. Директорът на служба "Сигурност - ВП и ВКР" създава необходимата организация на работа и координация за изпълнение на поставените пред службата задачи.

Чл. 15.
(1) Служба "Сигурност - ВП и ВКР" работи по годишен план, който се утвърждава от министъра на отбраната.
(2) За работата по конкретни задачи или задачи с дългосрочен характер се изготвят отделни планове или програми.

Чл. 16. Произтичащите за службата задачи и мероприятия от правилници, наредби, инструкции, заповеди и други актове на министъра на отбраната се завеждат на отчет.

Чл. 17. Регионалните дирекции, центърът за логистика и квалификация и отделът "ВКР за МО и ГЩ" работят по годишен план, който се утвърждава от директора на служба "Сигурност - ВП и ВКР".

Чл. 18. За решаване на въпроси, свързани с дейността на службата и на личния състав, със заповед на директора се назначават комисии.

Чл. 19. Директорът на служба "Сигурност - ВП и ВКР", директорите на регионалните служби и началниците на центъра за логистика и квалификация и отдела "ВКР за МО и ГЩ" изготвят ежегоден отчет за дейността си.

Глава пета
ЛИЧЕН СЪСТАВ НА СЛУЖБА "СИГУРНОСТ - ВП И ВКР"

Чл. 20. Личният състав на служба "Сигурност - ВП и ВКР" се състои от кадрови военнослужещи и граждански лица.

Чл. 21.
(1) Организацията и редът за преминаване на службата на кадровите военнослужещи се осъществяват съгласно изискванията на ЗОВСРБ, Правилника за кадрова военна служба и други актове, регламентиращи кадровата военна служба.
(2) Гражданските лица в служба "Сигурност - ВП и ВКР" заемат длъжности при условията и по реда, определени в ЗОВСРБ, в Закона за държавния служител и в Кодекса на труда.
(3) Условията и редът за първоначална проверка на психофизическата годност и професионална подготовка на кандидатите за съответните длъжности и периодичните такива за назначените служители се определят с отделен акт на министъра на отбраната.
Чл. 22. Не се приемат на работа в служба "Сигурност - ВП и ВКР" граждански лица:
1. които са осъждани за умишлени престъпления от общ характер;
2. срещу които има образувано наказателно производство;
3. които имат и друго гражданство освен българско.

Чл. 23. Кадровите военнослужещи и гражданските лица в служба "Сигурност - ВП и ВКР" изпълняват възложените им задачи и отговарят пред непосредствения си ръководител за изпълнението на работата съобразно длъжностните си характеристики.

Чл. 24.
(1) От длъжност в служба "Сигурност - ВП и ВКР" се освобождават и предлагат за назначаване в други поделения на Министерството на отбраната и Българската армия, ако не са налице условия за освобождаване от кадрова военна служба, кадрови военнослужещи, които:
1. на периодичните проверки са показали психофизическа непригодност;
2. в процеса на работа са показали непригодност за изпълнение на задачи, произтичащи от функциите на службата;
3. са разгласили информация, непредставляваща държавна или служебна тайна, станала им известна при и по повод на изпълнение на служебните задължения, с което са затруднили или направили невъзможно изпълнението на служебна задача.
(2) Предложенията за освобождаване от длъжност се изготвят от комисия, назначена със заповед на директора на служба "Сигурност - ВП и ВКР", в която задължително участва и непосредственият началник на обсъждания за освобождаване от длъжност кадрови военнослужещ.
(3) Предложението за освобождаване от длъжност на кадровия военнослужещ се докладва от директора на служба "Сигурност - ВП и ВКР" на министъра на отбраната.
(4) Кадровите военнослужещи и гражданските лица, разгласили информация, по смисъла на ал. 1, т. 3, носят дисциплинарна отговорност при условия и по ред съгласно ЗОВСРБ, Закона за държавния служител и Кодекса на труда.

Чл. 25. Специалната подготовка на личния състав на служба "Сигурност - ВП и ВКР" се организира и осъществява в специализираните учебни заведения на Министерството на вътрешните работи и такива на други страни.

Чл. 26. Личният състав на служба "Сигурност - ВП и ВКР" получава допълнително възнаграждение за специфични условия на труд при условия и по ред, определени с отделен акт на министъра на отбраната.

Чл. 27. Личният състав на служба "Сигурност - ВП и ВКР" удостоверява принадлежността си към службата със специален документ, подписан от министъра на отбраната и директора на службата.

Глава шеста
ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ НА СЛУЖБА "СИГУРНОСТ - ВП И ВКР" С ДРУГИ ДЪРЖАВНИ ОРГАНИ И ОРГАНИЗАЦИИ

Чл. 28. При осъществяване на правомощията си и по указания на министъра на отбраната служба "Сигурност - ВП и ВКР" взаимодейства с други държавни органи и организации по въпроси от взаимен интерес.

Чл. 29. Служба "Сигурност - ВП и ВКР" взаимодейства и обменя информация с други български специални служби.

Чл. 30. Служба "Сигурност - ВП и ВКР" може да взаимодейства със сродни служби на други държави на основата на сключени по съответния ред международни споразумения.

Глава седма
ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТТА НА СЛУЖБА "СИГУРНОСТ - ВП и ВКР"

Раздел I
Информационна дейност

Чл. 31. Информационната дейност на служба "Сигурност - ВП и ВКР" се извършва в съответствие с чл.40, ал.3, т.5 ЗОВСРБ с цел:
1. осигуряване на собствените информационни потребности на службата за изпълнение на възложените й функции;
2. подпомагане на ръководството на Министерството на отбраната и Генералния щаб на БА за вземане на решения в областта на реда и сигурността;
3. извършване на вътрешен и международен информационен обмен.

Чл. 32. Информационната дейност на служба "Сигурност - ВП и ВКР" включва:
1. придобиване, анализиране и систематизиране на информация от значение за реда и сигурността в МО и БА;
2. информационно-аналитична и прогностична дейност чрез изготвяне на оценки за състоянието на реда и сигурността в МО и БА;
3. информиране на министъра на отбраната и началника на Генералния щаб за състоянието, рисковете и потенциалните опасности за реда и сигурността в МО и БА;
4. информиране на командирите и началниците на поделения и обекти за състоянието, рисковете и потенциалните опасности за реда и сигурността в подчинените им поделения и обекти;
5. изготвяне на информационни материали от справочен и аналитичен характер и предоставянето им на други държавни органи чрез министъра на отбраната или по установен със закон ред.

Чл. 33. Служба "Сигурност - ВП и ВКР" събира и съхранява информация от значение за реда и сигурността на МО и БА:
1. предоставена доброволно от граждани и наблюдавани или контролирани лица;
2. от открити източници;
3. от държавни органи, организации и юридически лица;
4. от чужди държави и организации въз основа на международни споразумения;
5. от използвани разузнавателни способи и средства.

Чл. 34.
(1) В служба "Сигурност - ВП и ВКР" се създават документални и автоматизирани информационни фондове по ред, определен от директора на служба "Сигурност - ВП и ВКР".
(2) Информационните фондове, съхраняващи информация, придобита от органите на Военната полиция, се изграждат като част от единната система за борба с престъпността.

Раздел II
Дейност на Военната полиция

Чл. 35.
(1) Органите на Военната полиция са длъжни при наличие на данни за престъпление да предприемат необходимите действия за неговото предотвратяване или пресичане.
(2) За предотвратяване на замислени или подготвени престъпления военнополицейските органи разработват и осъществяват мероприятия за установяване на лицата, замислили или подготвящи престъпленията, и недопускане на тяхното извършване.
(3) За пресичане на престъпления военнополицейските органи осъществяват мероприятия за преустановяване на изпълнителното деяние, за предотвратяване на общественоопасните му последици и за ограничаване на техните размери.

Чл. 36.
(1) Военнополицейските органи осъществяват дейност за установяване и отстраняване на причини и условия за извършване на престъпления и други правонарушения.
(2) При констатиране на причини и условия за престъпления в поделенията и обектите на МО и БА органите уведомяват писмено съответните директори, командири и началници.
(3) Длъжностните лица по ал. 2 са длъжни да вземат необходимите мерки и в едномесечен срок да уведомят писмено съответните военнополицейски органи.

Чл. 37.
(1) При изпълнение на правомощията по чл.40б, ал.1, т.5 ЗОВСРБ за писменото предупреждение се съставя протокол, с който лицето се предупреждава за отговорността, която се предвижда при извършване на съответното престъпление или нарушение.
(2) Протоколът за предупреждение се съставя в присъствие на лицето и един свидетел, като след запознаване със съдържанието му се подписва от военнополицейския орган, лицето и свидетеля. Отказът на лицето да подпише се удостоверява с подписа на един свидетел.

Чл. 38.
(1) Органите на Военната полиция могат да издават разпореждания до лицата по чл.40, ал.4 ЗОВСРБ, когато това е необходимо за изпълнение на възложените им от закона функции.
(2) При невъзможност да се издадат разпореждания по ал. 1 те могат да се извършат чрез действия или знаци, чийто смисъл е разбираем за лицата, за които се отнасят.

Чл. 39. Директорът на служба "Сигурност - ВП и ВКР" и директорите на регионални служби сигнализират директорите, командирите и началниците в Министерството на отбраната и Българската армия за необходимостта от извършване на инвентаризации или ревизии в поделенията и обектите на МО и БА в изпълнение на дейността по предотвратяване, разкриване и разследване на престъпления и други правонарушения.


Чл. 40.
(1) Оперативно-издирвателната дейност по чл.40б, ал.1, т.1 ЗОВСРБ има за цел:
1. разкриване, предотвратяване и пресичане на престъпления и други правонарушения, извършени от лицата по чл.40, ал.4 ЗОВСРБ;
2. откриване и установяване на самоличността на лицата по т. 1, подготвящи, извършващи или извършили престъпна дейност;
3. издирване на лицата по т. 1;
4. изготвяне и съхранение на веществени доказателствени средства с оглед предоставянето им на органите на съдебната власт.
(2) Оперативно-издирвателната дейност се извършва чрез:
1. вземане на обяснения;
2. извършване на справки по информационните фондове;
3. вземане на образци за сравнително изследване;
4. изследване на предмети и документи;
5. идентифициране на лица и обекти;
6. изследване на помещения, сгради, съоръжения, части от местности и транспортни средства; 7. оперативно внедряване;
8. оперативен експеримент;
9. оперативна проверка на събраните данни и тяхното документиране;
10. извършване на насрещни проверки по документи;
11. белязване на обекти и предмети;
12. използване на данни и веществени доказателствени средства, събрани чрез специални разузнавателни средства, определени със закон.

Чл. 41. Сведенията за организацията, способите и средствата при изпълнение на специфичните задачи, осъществявани чрез оперативно-издирвателна дейност от органите на Военната полиция, представляват държавна тайна.

Чл. 42. Основания за извършване на оперативно-издирвателна дейност са:
1. получени данни за лица по чл.40, ал.4 ЗОВСРБ, подготвящи, извършващи или вече извършили противоправни деяния, които не са достатъчно основание за образуване на предварително производство;
2. издирване на лица по т. 1 и установяване на трупове с неустановена самоличност;
3. искане на органите на съдебната власт;
4. изпълнение на международни договори, които касаят Министерството на отбраната, по които Република България е страна.

Чл. 43.
(1) Оперативно-издирвателните органи на Военната полиция осъществяват дейността си в поделенията и обектите на Министерството на отбраната и Българската армия и извън тях.
(2) Командирите (началниците) са длъжни да предоставят на оперативно-издирвателните органи достъп във военните поделения и обекти, да им осигурят служебни помещения със свързочни средства и друго имущество, както и да оказват необходимото съдействие при осъществяване на дейността им.

Чл. 44.
(1) При изпълнение на функциите си по чл.40, ал.3, т.2 ЗОВСРБ по опазване на реда в Министерството на отбраната и Българската армия органите на Военната полиция осъществяват контрол по отношение на лицата по чл.40, ал.4 ЗОВСРБ чрез военнополицейски патрули и проверки от военнополицейски групи.
(2) При необходимост контролът се осъществява във взаимодействие с началниците и комендантите на гарнизони, както и с командирите на поделения.

Чл. 45.
(1) При изпълнение на функциите си по чл.40, ал.3, т.3 ЗОВСРБ военнополицейските органи осъществяват охрана при провеждане на мероприятия с участието на личен състав от Министерството на отбраната и Българската армия.
(2) Дейността по ал. 1 се организира във взаимодействие с организаторите на мероприятието, органите на Министерството на вътрешните работи, Националната служба за охрана, местната администрация и др.
(3) Охраната се осъществява чрез военнополицейски кордони, постове, контролно-пропускателни пунктове, заслони, патрули и др.
(4) Органите на Военната полиция извършват охрана на български и чуждестранни войскови колони и ешелони, превозващи личен състав, бойна техника, въоръжение, боеприпаси и други общоопасни средства.
(5) Дейността по ал. 4 се осъществява във взаимодействие с командирите, органите на Министерството на вътрешните работи, БДЖ и др.
(6) Охраната на обекти и лица от Министерството на отбраната и Българската армия се извършва чрез военнополицейски постове и ескорт.
(7) При изпълнение на функциите си органите на Военната полиция осигуряват охрана на чуждестранни военни делегации и инспекции, като използват автомобили със специален режим на движение, съгласно Закона за движение по пътищата.
(8) По искане на компетентни органи органите на Военната полиция конвоират задържани, следствени и осъдени лица по чл.40, ал.4 ЗОВСРБ.
(9) Конвоят приема лицата за конвоиране след извършване на личен обиск и снабдяването им с всички необходими документи от мястото, където са задържани.
(10) Конвоирането се осъществява със специално оборудвани автомобили или друг вид транспорт с изключение на обществения.
(11) Органите на Военната полиция извършват охранителна дейност при провеждане на войскови учения и други мероприятия с участието на български и чуждестранни войски в страната и в чужбина чрез военнополицейски групи, патрулиращи извън района на ученията, контролно-пропускателен пункт, заслон, конвоиране и ескорт.

Чл. 46. При изпълнение на функциите по чл.40, ал.3, т.4 ЗОВСРБ органите на Военната полиция:
1. осъществяват контрол за спазване на правилата за движение по пътищата от водачи на военни превозни средства;
2. участват в регулиране на движението при придвижването на войскови колони;
3. контролират спазването на правилата за движение по пътищата на организирани групи от военнослужещи;
4. извършват технически прегледи на войсковите автобуси;
5. регистрират и водят отчет на пътно-транспортните произшествия, извършени от лицата по чл.40, ал.4, т.1 ЗОВСРБ.

Чл. 47.
(1) При контрола на военни превозни средства военнополицейските органи:
1. спират военни превозни средства, проверяват документите за самоличност и свидетелството за правоуправление на водача, както и всички документи, свързани с управляваното превозно средство и извършвания превоз;
2. не допускат управлението на военно превозно средство от лице, което е употребило алкохол и има концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда или е под въздействието на друго упойващо вещество;
3. не допускат движение на военни превозни средства, които не отговарят на изискванията на Закона за движение по пътищата;
4. контролират техническата изправност, комплектуването, външния вид и използването по предназначение на военните превозни средства, както и превозваните товари;
5. отвеждат в поделенията на служба "Сигурност - ВП и ВКР" лицата по чл.40, ал.4, т.1 ЗОВСРБ, участвали в пътно-транспортни произшествия, когато това е необходимо за тяхното разследване.
(2) В случаите по ал. 1, т. 2, т. 3 и т. 4 военнополицейските органи могат да изземват и задържат документите и да спират временно от движение военни превозни средства. За изземването се съставя служебна бележка и се информират съответните командири (началници).
(3) При установяване на нарушение на правилата за движение от водачи на военни превозни средства военнополицейските органи съставят акт за установяване на административно нарушение по ЗДП или известие за глоба по фиш.

Чл. 48.
(1) При осъществяване на правомощията по чл.40б, ал.1, т.6 ЗОВСРБ органите на Военната полиция призовават лицата писмено. В призовката се посочват целта на призоваването, часът и мястото на явяване.
(2) Призовките се връчват чрез съответното поделение или учреждение, а при отсъствие на призованото лице - лично от органите на Военната полиция.

Чл. 49. Установяването на самоличността по чл.40б, ал.1, т.8 ЗОВСРБ се извършва чрез представяне на лична карта, паспорт, служебна карта, военна книжка, свидетелство за управление на МПС и други официални документи, съдържащи данни за самоличността на лицето, сведения на граждани, които познават лицето, или по друг начин.

Чл. 50. Действията по идентификация на лицата по чл.40б, ал.1, т.8 ЗОВСРБ включват:
1. снемане на пръстови отпечатъци;
2. фотографиране на лицето;
3. установяване на външни белези;
4. измервания и изземване на образци за сравнителни изследвания.

Чл. 51.
(1) При изпълнение на правомощията по чл.40б, ал.1, т.2 ЗОВСРБ военнополицейските органи задържат лица по чл.40, ал.4 ЗОВСРБ.
(2) В случаите по ал. 1 задържаните се отвеждат и настаняват в специални помещения, като се вземат мерки за личната им сигурност.
(3) За задържането военнополицейските органи уведомяват военния прокурор.
(4) Задържаното лице има право да обжалва пред съда законността на задържането.
(5) От момента на задържането им лицата имат право на адвокатска защита.
(6) На задържаните не могат да бъдат ограничавани други права освен правото на свободно придвижване.

Чл. 52.
(1) За настаняване на задържаните лица в определените за това места военнополицейските органи издават писмена заповед.
(2) Военнополицейските органи са длъжни незабавно да освободят задържаното лице, ако основанието за задържането е отпаднало.

Чл. 53.
(1) Органите на Военната полиция извършват личен обиск на лица съгласно чл.40б, ал.1, т.9 ЗОВСРБ.
(2) Личен обиск се извършва само от лице, което принадлежи към пола на обискирания в присъствието на свидетел от същия пол.
(3) За извършения личен обиск военнополицейският орган съставя протокол, който се подписва от него, от свидетеля по ал. 2 и от обискираното лице, на което се представя екземпляр от протокола.
(4) Личният обиск се извършва по начин, който да не уронва честта и достойнството на обискирания.
(5) При извършването на личен обиск военнополицейските органи взимат необходимите мерки, гарантиращи личната им безопасност.

Раздел III
Дейност на Военното контраразузнаване

Чл. 54. В изпълнение на функциите по чл.40, ал.3, т.1 ЗОВСРБ Военното контраразузнаване извършва контраразузнавателна, информационно-аналитична и контролно-методическа дейност.

Чл. 55. Военното контраразузнаване извършва самостоятелно или съвместно с други компетентни държавни органи контраразузнавателна дейност за наблюдение и оценки на заплахи, разкриване, противодействие, предотвратяване и пресичане на замисляни, подготвяни, осъществени или осъществявани посегателства и престъпления срещу сигурността на Министерството на отбраната и Българската армия, свързани със:
1. разузнаване срещу Министерството на отбраната и Българската армия в полза на чужди сили;
2. противоконституционна и противозаконна дейност на лицата по чл.40, ал.4 ЗОВСРБ;
3. опасност за бойната готовност, информационната, икономическата и финансовата сигурност на Министерството на отбраната и Българската армия;
4. нарушаване на функционирането на единната система на Министерството на отбраната и Българската армия за опазване на фактите, сведенията и предметите, съставляващи държавна и служебна тайна;
5. застрашаване на сигурността на стратегически и важни обекти и дейности на Министерството на отбраната и Българската армия;
6. корупция в Министерството на отбраната и Българската армия;
7. участие на лицата по чл.40, ал.4 ЗОВСРБ в организирана престъпност, нелегално преминаване на границата, незаконна търговия с оръжие, незаконно производство и разпространение на общоопасни средства и оръжия за масово поразяване, стратегически суровини, наркотични и упойващи вещества.

Чл. 56. Военното контраразузнаване обезпечава чуждестранни военни формирования на територията на страната и български военни формирования зад граница.

Чл. 57.
(1) Военното контраразузнаване издава допуск за:
1. достъп до факти, сведения и предмети, съставляващи държавна тайна в Министерството на отбраната и Българската армия;
2. работа и посещения в обекти на Министерството на отбраната и Българската армия от български и чужди граждани;
3. служба в режимни поделения на Министерството на отбраната и Българската армия, по смисъла на Правилника за опазване държавната и служебна тайна в БА, на наборници и запасни;
4. извършване на дейности в интерес на Министерството на отбраната и Българската армия от външни лица.
(2) Военното контраразузнаване съгласува:
1. специалните мерки за сигурност, на които да отговарят обществените поръчки в Министерството на отбраната и Българската армия;
2. заповедите за възлагане на обществените поръчки по чл.6, т.1 от Закона за обществените поръчки, като прави преценка, дали поръчките са свързани с отбраната и сигурността на страната и са предмет на държавна тайна или тяхното изпълнение трябва да е придружено със специални мерки за сигурност в съответствие с действащото законодателство в страната;
3. разрешенията за правене на земни и въздушни снимки в режимни поделения и обекти, свързани с отбраната на страната;
4. плановете за всички мероприятия в Министерството на отбраната и Българската армия, свързани с използването на секретна информация и специална режимна техника;
5. материалите за печат в средствата за масова информация и всички други материали, които отразяват състоянието и дейността на Министерството на отбраната и Българската армия и са предназначени за външни ведомства, организации и лица.
(3) Военното контраразузнаване участва в организацията и контрола на изпълнението на споразуменията по защита на информацията между Министерството на отбраната и други чуждестранни и международни организации.
(4) Военното контраразузнаване участва в разработването, актуализирането и контрола на дейностите (програмите) по защита на информацията (програми по персоналната, информационната, икономическата и физическата сигурност).
(5) Военното контраразузнаване осъществява методическо ръководство и контрол над дейностите на длъжностните лица по опазването на информацията.

Чл. 58.
(1) Военното контраразузнаване може да изисква от командирите от Българската армия, от началниците и директорите от Министерството на отбраната и второстепенните разпоредители с бюджетни кредити към министъра на отбраната, от управителите на едноличните търговски дружества, в които министърът на отбраната упражнява правата на собственост на държавата, и от други органи и лица информация във връзка със защитата на сигурността на Министерството на отбраната и Българската армия.
(2) Лицата по чл.40в, т.8 ЗОВСРБ са длъжни да предоставят изискваната от Военното контраразузнаване информация и да не разгласяват проявения от Военното контраразузнаване интерес към тази информация.

Чл. 59.
(1) В изпълнение на правомощията им по чл.40в ЗОВСРБ органите на Военното контраразузнаване събират, прилагат и ползват разузнавателни способи и средства чрез:
1. извършване на справки в информационните фондове за контролирани лица;
2. вземане на образци за сравнително изследване;
3. белязване на обекти и предмети;
4. изследване на предмети и документи;
5. извършване на наблюдение;
6. идентифициране на лица и обекти;
7. изследване на помещения, сгради, съоръжения, части от местности и транспортни средства;
8. събиране на информация от средствата за обективен контрол в Министерството на отбраната и Българската армия;
9. оперативно внедряване;
10. оперативен експеримент;
11. оперативна проверка на събраните данни и тяхното документиране;
12. насрещна проверка на документи;
13. дезинформиране и контрадезинформиране;
14. провеждане на оперативна комбинация с цел получаването на доказателства или изобличаване на лица, провеждащи престъпна дейност, без причиняване вреда или въздействие върху здравето на лицата;
15. взимане на обяснения от граждани.
(2) Органите на Военното контраразузнаване използват данни и веществени доказателствени средства, събрани чрез специални разузнавателни средства по ред, определен със закон.
(3) Органите на Военното контраразузнаване привличат граждани към доброволно сътрудничество по ред, определен с наредба на министъра на отбраната, при следните условия:
1. доброволност на сътрудничеството;
2. опазване в тайна факта на сътрудничеството;
3. защита при и по повод на сътрудничеството;
4. обезщетяване на сътрудниците, пострадали при и по повод на сътрудничеството;
5. представяне за правителствени награди при проявен героизъм при и по повод на сътрудничеството.
(4) Органите на Военното контраразузнаване осъществяват дейност по общата и индивидуалната превенция, като:
1. сигнализират ръководните органи в Министерството на отбраната и Българската армия за условия и предпоставки, застрашаващи сигурността в подчинените им звена;
2. взимат необходимите мерки при установяване на причини и условия за извършването на престъпления или правонарушения с цел тяхното отстраняване; когато други органи и организации са компетентни да вземат мерки, органите на Военното контраразузнаване ги уведомяват писмено по установения за това ред;
3. органите по т. 1, с изключение на министъра на отбраната, са длъжни в едномесечен срок писмено да уведомят органите на ВКР за взетите мерки;
4. могат да предупреждават писмено или устно лица по чл.40, ал.4 ЗОВСРБ при наличието на достатъчно данни, че ще се извършват престъпни или други действия, застрашаващи сигурността на Министерството на отбраната и Българската армия; при писмено предупреждение органът на Военното контраразузнаване изготвя протокол в 2 екземпляра, в който посочва името, длъжността и местоработата си, самоличността на лицето, времето, мястото и основанието за предупреждението; протоколът се подписва от органа на Военното контраразузнаване и лицето; при отказ от подпис на последния протоколът се подписва от свидетел; след това органът от Военното контраразузнаване изготвя рапорт и заедно с протокола го изпраща на своя пряк началник за становище;
5. разработват и дават становища по сигурността на държавни органи, организации и юридически лица, свързани с дейността на Министерството на отбраната и Българската армия.
(5) Органите на военното контраразузнаване упражняват контрол по опазване на фактите, сведенията и предметите, съставляващи държавна или служебна тайна в Министерството на отбраната и Българската армия, като:
1. проучват лицата по чл. 57, ал. 1;
2. издават задължителни предписания до длъжностни лица при констатирани условия за нарушения на нормативно установения ред, като се разпореждат начини за тяхното отстраняване и се определя срок за изпълнението им;
3. при констатирано нарушение на нормативно установения ред за опазване на фактите, сведенията и предметите, съставляващи държавна тайна, и неизпълнено предписание изготвят акт, въз основа на който директорът на служба "Сигурност - ВП и ВКР" издава наказателно постановление за глоба на виновното длъжностно лице съгласно чл.309а и чл.310 ЗОВСРБ;
4. при извършени престъпления взимат мерки за ограничаване на вредните последици съгласно правомощията.

Чл. 60. При наличието на достатъчно данни за лице, застрашаващо с дейността си реда и сигурността на Министерството на отбраната и Българската армия, директорът на служба "Сигурност - ВП и ВКР" писмено предлага на министъра на вътрешните работи чрез министъра на отбраната:
1. ограничителни действия, предвидени в Закона за чужденците в Република България и Правилника за прилагане на Закона за чужденците в Република България;
2. ограничителни действия, предвидени в Закона за българските документи за самоличност;
3. проверки на физически и юридически лица, отнемане на лицензи и други действия в предвидени от закон случаи;
4. изземване на личното оръжие на лица по чл.40, ал.4 ЗОВСРБ, ако притежават такова.

ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

§ 1. По смисъла на правилника:
1."Военнополицейски патрул" е подвижен наряд (назначени с писмена заповед двама или повече въоръжени военни полицаи за изпълнение на определена дейност в кръга на законовите им функции), осъществяващ контрол за спазване на реда чрез обход по определен маршрут и оглеждане на прилежащия район (участък или обект).
2. "Военнополицейска група" е подвижен наряд на автомобили в състав два и повече патрули, предназначена за бързо реагиране при възникване на внезапни усложнения в оперативната обстановка или за осъществяване на контрол за спазване на реда в определен район.
3. "Военнополицейски кордон" е наряд, предназначен за отцепването на зона с цел недопускане на неорганизиран достъп на външни лица в нея.
4. "Военнополицейски пост" е наряд, предназначен за охрана на един или няколко обекта.
5. "Контролно-пропускателен пункт" е наряд за осигуряване на пропускателния режим или за ограничаване на движението на превозните средства и пешеходците в определен район (местност) или обект при провеждане на мероприятия с участие на личен състав от Министерството на отбраната и Българската армия.
6. "Заслон" е наряд за изпълнение на задачи по блокиране на определен район или прикриване (преграждане) на отделно направление с цел недопускане влизане (излизане) в (от) тях на хора, животни и техника.
7. "Конвоиране" е принудително отвеждане от военнополицейските органи на един или няколко задържани, осъдени или следствени лица от едно място на друго.
8. "Ескорт" е подвижен наряд на автомобили със специален режим на движение съгласно Закона за движение по пътищата за охрана и контрол безопасното движение и разполагане на място на лица от Министерството на отбраната и Българската армия и чуждестранни военни делегации и инспекции, както и за охрана и контрол превозването на бойна техника, въоръжение, боеприпаси и други общоопасни средства.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 2. Правилникът се издава на основание чл.40, ал.2 ЗОВСРБ.

§ 3. Отменят се:
1. Правилникът за дейността на Военна полиция от 1994 г. (необнародван).
2. Правилникът за дейността на отдел "Сигурност" - ГЩ от 1993 г. (необнародван).

Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив