По-лесни правила за защита на потребителите от неправомерни действия на банки, фирми за бързи кредити и други компании, предвиждат промени в Закона за защита на потребителите, които са внесени в парламента. Предлага се въвеждането в българското законодателство на един регламент на ЕС по въпроса за колективните искове, обясни председателят на КЗП Мария Филипова. “Ако бъда поканена на заседанието на икономическа комисия, на която ще разгледат законопроекта, ще изразя своето виждане за една европейска процедура, която работи успешно в другите държави”, заяви тя.
В другите европейски държави вече въведоха следното правило - завеждайки колективния иск той важи за всичките кредитополучатели. Който не иска да участва в иска и не иска да се ползва от прогласяване на нищожността на клаузи в договорите и от там от обезщетението, което съдът ще присъди, има една лесна процедура - подава заявление, че иска да бъде отстранен от делото. Това е голямо улеснение за потребителите, защото за тези колективни искове към момента в нашето законодателство действа обратната процедура, обясни Мария Филипова. Всеки клиент на банка, фирма за бързи кредити или друга компания, трябва да се присъедини към делото, за да се възползва от евентуалното решение на съда за отмяна на неравноправни клаузи и да му бъдат върнати пари. Това е по-тежка процедура от правилата, прилагани в други държави от ЕС, защото е свързано с това да отиде до конкретния съд, да намери конкретното дело, да подаде документи.
С предложените промени в закона при колективни искове ще бъдат обхванати всички потребители. В момента няма как КЗП да стигне до всички потребители и да ги убеди да се включат в съдебното дело. Финансовите институции и другите компании имат данни за всичките си клиенти и могат да ги включат в делото. При приемане на промените от парламента колективните искове ще имат по-голяма ефективност. Това което очакват хората, и то не без основание, е по-бързо решение на проблемите, коментира Мария Филипова.