Чл. 1. Гражданската отбрана на Народна република България е част от единната отбранителна система на страната. Тя обхваща: 1. отбранителните мероприятия, осъществени в мирно и военно време за защита на населението и народното стопанство от оръжията за масово поразяване и другите средства за нападение и за провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи в огнища на поражение;
2. мероприятия за провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи в райони на стихийни бедствия и крупни производствени аварии.
Чл. 2. Всички мероприятия на Гражданската отбрана по защитата на населението и народното стопанство се планират и провеждат в тясно взаимодействие с въоръжените сили.
Чл. 3. Мероприятията на Гражданската отбрана се провеждат комплексно и диференцирано, като се отчита административно-политическото, икономическото и отбранителното значение на населените места и обектите на народното стопанство.
Чл. 4. Гражданската отбрана се организира на цялата територия на страната по териториално-производствен принцип от държавните, стопанските и обществените органи и организации, като за изпълнението на нейните мероприятия се привлича цялото население.
Чл. 5.
(1) Основните мероприятия на Гражданската отбрана по защитата на населението и народното стопанство от оръжията за масово поразяване и от другите средства за нападение се включват в дългосрочните, петгодишните и годишните планове за обществено-икономическото развитие на страната, на отраслите на народното стопанство, на ведомствата и на народните съвети и провеждането им започва още в мирно време.
(2) Обемът на мероприятията на Гражданската отбрана и сроковете за тяхното провеждане се установяват от Министерския съвет на Народна република България с оглед на тяхното значение.
Чл. 6.
(1) Общото ръководство на Гражданската отбрана се осъществява от Министерския съвет, непосредственото - от министъра на народната отбрана, а постоянното - от началника на Гражданската отбрана, който е и заместник-министър на народната отбрана.
(2) Началникът, заместник-началниците и началникът на щаба на Гражданската отбрана се назначават с указ на Държавния съвет на Народна република България.
Чл. 7. Заповедите, разпорежданията и указанията на началника на Гражданската отбрана по въпросите на гражданската отбрана са задължителни за ръководителите на министерствата, другите ведомства, народните съвети, организациите и гражданите.
Чл. 8.
(1) Ръководството на гражданската отбрана в министерствата, другите ведомства и организации се осъществява от техните ръководители.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 1988 г.) Ръководството на гражданската отбрана в областите, общините и кметствата се осъществява от председателите на изпълнителните комитети на народните съвети и кметовете, които са съответно началници на гражданската отбрана на тези области, общини и кметства.
(3) Ръководството на гражданската отбрана в обектите на народното стопанство се осъществява от ръководителите на тези обекти - директори, началници, председатели и др., които са и началници на Гражданската отбрана на същите обекти. 9
Чл. 9. Отговорност за изпълнението на мероприятията на Гражданската отбрана и за подготовката на кадри носят непосредствено съответните министри и ръководители на други ведомства и организации.
Чл. 10.
(1) Министерският съвет може да възлага на някои министерства и други ведомства да изпълняват функции на републикански служби по планирането, подготовката и провеждането на специалните мероприятия на Гражданската отбрана.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 12 от 1988 г.) По решение на изпълнителните комитети на народните съвети към последните се изграждат служби по гражданската отбрана.
(3) Служби по гражданската отбрана могат да се изграждат и към стопанските обекти по решение на техните ръководители.
Чл. 11.
(1) За нуждите на гражданската отбрана се създават формирования, в които се включват задължително граждани, неподлежащи на повикване или мобилизация във въоръжените сили, на възраст: мъжете от 16 до 60 години и жените от 16 до 55 години. Във формированията на Гражданската отбрана не се включват жени с деца до 7-годишна възраст и жените от медицинския състав с деца до 3-годишна възраст.
(2) За провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи при стихийни бедствия и при крупни производствени аварии в мирно време се създават формирования с повишена готовност, чийто състав и функции се определят с правилника за прилагане на указа.
(3) Всички граждани, включени във формированията на Гражданската отбрана, при обявяване на гражданска мобилизация се считат за граждански мобилизирани.
Чл. 12.
(1) Населението на Народна република България подлежи на всеобщо задължително обучение по средствата и начините за защита от оръжията за масово поразяване и от другите средства за нападение.
(2) Подготовката на ръководния състав на Гражданската отбрана се осъществява на сборове и курсове в извънработно или работно време с продължителност общо до 5 дни в годината.
(3) Подготовката на началническия и командния състав на формированията на Гражданската отбрана се осъществява на сборове и курсове в извънработно или работно време с продължителност общо до 7 дни в годината.
(4) Началникът на Гражданската отбрана може един път на пет години да повика отделни категории специалисти, началници и командири от системата на Гражданската отбрана на подготовка и преподготовка за срок до 15 дни. За някои специалисти срокът на подготовката и преподготовката може да бъде до 45 дни.
(5) ( Изм. ДВ, бр. 12 от 1988г.) Подготовката на ръководния състав и от началническия и командирски състав на формированията на Гражданската отбрана се осъществява в школи на Гражданската отбрана, както и във ведомствени курсове, организирани по решение на министерствата, другите ведомства и изпълнителните комитети на областните народни съвети.
(6) Подготовката на личния състав на формированията на Гражданската отбрана се осъществява по програми, утвърдени от началника на Гражданската отбрана, на сборове и учения в извънработно време или в работно време с продължителност до 2 дни, а в извънредни случаи - до 3 дни в годината.
(7) При провеждане на комплексни учения по гражданската отбрана могат да се привличат работници, служители и други граждани, невключени във формированията на Гражданската отбрана.
Чл. 13.
(1) За нарушаване на този указ или на издадените въз основа на него правилници, заповеди или други разпоредби виновните се наказват с глоба до 100 лв. ако по друг закон не подлежат на по-тежко наказание.
(2) Нарушенията се установяват с актове, съставени от началник щабовете на Гражданската отбрана.
(3) ( Изм. ДВ, бр. 12 от 1988г.) Въз основа на съставените актове председателите на изпълнителните комитети на областните народни съвети издават наказателни постановления.
(4) Наказателните постановления, с които е наложена глоба до 20 лв., не подлежат на обжалване, а останалите могат да бъдат обжалвани по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
Заключителни разпоредби
§ 1. За прилагането на този указ Министерския сьвет издава правилник.
§ 2. Отменя се Указ N: 252 от 09.06.1962 г. ("Известия", бр. 47 от 1962 г.)
§ 3. Изпълнението на този указ се възлага на председателя на Министерския съвет.