Доларът се стабилизира, получавайки подкрепа от новия шеф на Федералния резерв на САЩ (ФЕД) Джером Пауъл, който представи оптимистична прогноза за американската икономика и на фона на понижение на акциите в света.
За разлика от това, добрите данни за инфлацията в еврозоната повишиха очаквания, че Европейската централна банка (ЕЦБ) ще отмени стимула си, което прати на 5-седмично дъно еврото спрямо долара и на 6-месечно спрямо йената.
Сутринта индексът на долара спрямо шестте основни валути достигна 5-седмичен връх от 90,746 пункта, след оптимистичната прогноза на Пауъл за икономиката на САЩ и даде да се разбере, че ФЕД най-вероятно ще повиши лихвите четири пъти тази година, което е повече от това, което очакваха пазарните участници.
От друга страна, председателят на ЕЦБ Марио Драги каза в понеделник, че забавянето в икономиката на еврозоната може да бъде по-голямо от очакваното по-рано.
Еврото спадна до 1.21835 долара, което е най-ниското ниво от 18 януари насам. Спрямо йената единната европейска валута се понижи до 129.86 йени, което е най-слабото ниво от началото на септември 2017 година, след като преди месец достигна 2,5-годишен пик.
Британският паунд бе притиснат от възобновените притеснения за Brexit, след като премиерът Тереза Май заяви, че обявеният в сряда проект на ЕС за договор за излизане на Великобритания от Съюза ще застраши нейната конституционна независимост.
Паундът се понижи до 1.3743 долара, което е най-ниското ниво от средата на януари. Еврото се стабилизира до 0.88625 паунда, като се повиши с почти 1 процент от нивото от 0.8772 паунда достигнато в началото на тази седмица.
Не липсват и мнения, че сегашното повишение на долара не е сигурно, тъй като индексът на долара спрямо основните валути е спаднал с почти 10 процента през 2017 година, което е най-големия спад за измерителя за повече от десетилетие. Индексът на долара все още е на минус с 1,5 процента и от началото на настоящата година, заради съмненията, че администрацията на президента Тръмп предпочита по-слаб долар, за да компенсира огромния търговски дефицит, а инвеститорите се притесняват, че големите данъчни облекчения и плановете за повече държавни разходи могат да увеличат фискалния дефицит и да пратят американския дълг до рекордни нива.
Йената се понижи с около 0,1 процента по време на търговията в Азия в четвъртък до 106,80 долара, но все още е на минимална печалба от началото на седмицата. Освен от пренасочване на средства към японската йена, като резервна безопасна валута след колебанията в цените на акциите, йената получи подкрепа и операциите по закупуване на облигации от Японската централна банка (ЯЦБ) от сряда, въпреки че сумата за изкупуване беше намалена.
Австралийският долар достигна двумесечен спад спрямо долара и деветмесечно намаление спрямо йената, след като данните за австралийските бизнес инвестиции показаха 0.2 процента спад за последното тримесечие на 2017 година, макар че прогнозите бяха за увеличение с 0.9 процента.
Австралийският долар се търгуваше на ниво от 0.7726 американски долари, след като в един момент спадна за малко и до 0.7717 щатски долара. Това се дължи и на промяната на доходността на австралийските и американските облигации. В последния ден на февруари доходността на 10-годишни държавни облигации на САЩ изпревариха доходността на австралийските държавни дългови книжа.