Кои са най-добре представящите се договорни фондове в България през 2024 г.?

22.11.2024 | 08:30
по статията работи: econ.bg
Класацията обхваща колективни инвестиционни схеми, създадени и управлявани от управляващи дружества, които са членове на Българската асоциация на управляващите дружества
Кои са най-добре представящите се договорни фондове в България през 2024 г.?
Снимка: под лиценза на creative commons

Как се представиха договорните фондове в България и колективните инвестиционни схеми от началото на 2024 година и кои са най-добрите сред тях? Представяме ви традиционната годишна класация за най-успешните колективни инвестиционни схеми в България. Класацията се изготвя ежегодно от Investor.bg и беше представена по време на Investor Finance Forum днес.

При изготвянето на класацията са използвани данни за 96 колективни инвестиционни схеми, управлявани от 25 управляващи дружества. Поради заложените критерии във финалното класиране участват договорните фондове, създадени преди 31.12.2020 г., и с нетни активи над 500 000 лв. през предходните шест месеца.

Класацията обхваща колективни инвестиционни схеми, създадени и управлявани от управляващи дружества, които са членове на Българската асоциация на управляващите дружества (БАУД). От 2020 г. обхватът на класацията се разшири, като се включиха и борсово търгуваните фондове (ETF), създадени от управляващи дружества, регистрирани в България.

Разделението е на база критериите на БАУД, по данни на БАУД и участниците в класацията. Фондове в акции, като най-рисков тип фондове, са разпределени в три допълнителни категории на база географски принцип.

Класацията се изготвя съгласно пет основни критерия, които остават непроменени спрямо предходната година. Изборът на критерии е предопределен от желанието на „Инвестор.БГ“ да достигне до продуктите на пазара в страната, които не само са се представили най-добре през последните месеци, но и са отчели сравнително добри резултати през последните 3 календарни години (минимален препоръчителен инвестиционен хоризонт за по-нискорисковите продукти).

В категорията „Фонд на паричните пазари“ на първо място е „Тренд Фонд Консервативен“, а на второ – „Тексим Консервативен фонд“.

В категорията „Фонд в облигации“ на първо място се класира „Селект Облигации“, следван от „ЕЛАНА Фонд Свободни пари“, „ЦКБ Гарант“, „Евростабилност“ и „Конкорд Фонд-6 Облигации“.

В категорията „Смесен консервативен фонд“ на първо място е „ЕЛАНА Еврофонд“, следван от „ОББ Платинум България“, „C-Бондс“, „ДСК Консервативен фонд“ и „ПИБ-Гарант“.

В категорията „Смесен балансиран фонд“ на първо място е ДФ „ДСК Баланс“, следван от ДФ „Елана Балансиран Евро Фонд“, ДФ „Актива Балансиран Фонд“, ДФ „ЕФ Принсипал“ и ДФ „ДСК Динамика“.

В категорията „Фонд в акции – България“ лидер е „ДСК Растеж“, следван от „Златен лев Индекс 30“, Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF, „Златен лев“ и ДФ „Елана Високодоходен Фонд“.

В категорията „Фонд в акции – развиващи се пазари“ на първо място е „Адванс Инвест“, следван от „СКАЙ Нови акции“, Expat Slovenia SBI TOP UCITS ETF, Expat Romania BET UCITS ETF и Expat Czech PX UCITS ETF.

В категорията „Фонд в акции – глобални“ на първо място е „Селект Дивидент“, следван от „Ди Ви Динамик“, „ДСК Глобални компании“, „Конкорд Фонд-4 Енергетика“ и „Адванс Глобал Трендс“.

Критерии за изготвяне на класацията

Доходност от началото на годината (към 30.09.2024 г.) – изборът на дата се предопределя от желанието да се използва представянето на договорните фондове към последния приключил календарен месец преди ежегодната Годишната Конференция на Компанията (ноември). Изчислява се като НСА/дял към 30.09.2024 г. се раздели на НСА/дял към 31.12.2023 г. (съответно последен работен ден на предходната година) по данни на БАУД и УД.

Стандартно отклонение за последната една година (към 30.09.2024 г.), изчислено по методологията на БАУД – стандартното отклонение за изменението на НСА/дял на седмична база за последната една година. Стандартното отклонение е измерител на нивото риск. Отразява колебанието в нетната стойност на активите на един дял, респ. на доходността на един фонд за период от 1 година.

Анюализирана доходност през последните 3 календарни години (към 31.12.2023 г.) – изчислява се на база стойностите на НСА/дял към 31.12.2023 г. (съответно последен работен ден на предходната година) и НСА/дял към 31.12.2020 г. (съответно последен работен ден на предходната година). Анюализирането представлява превръщане на стойност, изчислена за период по-голям от 1 г., в годишна стойност.

Коефициент на Шарп (към 31.12.2023 г.), на база анюализирана доходност през последните 3 календарни години. За безрискова норма на възвращаемост за периода се използва средната стойност на индекса Ester (краткосрочен лихвен процент по овърнайт депозити в евро). Индексът се изчислява и обявява ежедневно от Европейската централна банка и стойностите му се публикуват в интернет на адрес: ESTER - current rates and charts (euribor-rates.eu). Стандартното отклонение за 3-годишния период се изчислява по същата методология като стандартното отклонение за последната една година към 30.09.2024 г. 3-гoдишнoтo cтaндapтнo oтĸлoнeниe e изчиcлeнo нa бaзa ceдмичнoтo измeнeниe нa cтoйнocттa нa един дял зa пepиoд oт 3 г. и aнюaлизиpaнo cлeд тoвa. Πo-виcoĸoтo cтaндapтнoтo oтĸлoнeниe пoĸaзвa пo-pиcĸoвo yпpaвлeниe нa фoндa. Коефициентът на Шарп измepвa нивoтo нa възвpaщaeмocт нa вcяĸa дoпълнитeлнa eдиницa пoeт pиcĸ. Πo-виcoĸитe cтoйнocти нa пoĸaзaтeля пoĸaзвaт, чe дoxoднocттa e пocтигнaтa пpи пo-ниcĸи нивa нa pиcĸ.

Такса управление на ДФ към 30.09.2024 г. - използвани са публични данни от Правила, ДКИ, Проспекти на ДФ и/или предоставени данни от участниците в класацията.

Теглата на критериите са определени по същественост. Такса управление е избрана с цел да се покаже колко конкурентен е даден продукт на пазара. Не са използвани пълните разходи на ДФ, защото не разполагаме към момента с информация за всички участници в класацията. Теглото на такса управление в крайното класиране е 10%. Останалите четири критерия са оценени  с еднакви тегла – 22.5%, за да се отрази както представянето от началото на годината, така и резултатите им през последните 3 календарни години. Общият сбор на всички тегла е 100%. Във всяка категория фондовете получават точки на база своето представяне, като броят точки зависи от заетото място. Например – оценяваме 3 фонда. Първото място получава 3 т., второто – 2 т., а третото – 1 т. след това точките в категорията се претеглят с посочените по-горе тегла. Общият максимален резултат е равен на броя фондове, сравнявани в дадена категория. При равен резултат предимство получава фондът, който има по-висока доходност от началото на годината (към 30.09.2024 г.).

При изготвянето на класацията са използвани данни за 96 колективни инвестиционни схеми, управлявани от 25 управляващи дружества.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...