През 2021 г. Българската банка за развитие (ББР) е отпуснала директно кредити на стойност 221 млн. лева на микро-, малки и средни предприятия. Отделно сме гарантирали заеми за 230 млн. лв. през тази година, съобщи за „Монитор“ изпълнителният директор на държавната финансова институция Живко Тодоров.
По думите му въпреки кризата ББР е успяла да запази ликвидната си позиция и продължава да бъде една от най-добре капитализираните банки в страната с 34,29% обща капиталова адекватност (22,36% за банковата система). Ликвидното й покритие е от 635% при средно 283% за сектора, което само по себе си показва, че банката е стъпила върху здрави основи.
Според него като цяло високата ликвидност и капиталова адекватност на банковата система у нас допринесоха за запазване на спокойствието и не позволиха кризата да се превърне и във финансова. За сравнение през 2008 г. капиталовата адекватност на банковата система беше малко под 15%, докато през последните години е над 22%. Общият брутен размер на одобрените кредити и аванси по т. нар. банков мораториум към 31 октомври е 8,4 млрд. лв., от които 6,6 млрд. лв. за предприятия и 1,9 млрд. лв. - за домакинства.
Тодоров смята, че с изтичането на срока в края на годината през 2022 г. можем да очакваме повишение на нивото на необслужваните кредити, а това кара ББР да задели значителни провизии. „Това е тенденция в световен мащаб, един съвсем естествен процес, чрез който всяка банка гарантира стабилността си.
„Ако погледнете числата, провизиите на американските банки също нараснаха значително - само през 2020 те са със 137% нагоре. В Европа процедираха по подобен начин - общо увеличението на потенциалните загуби нарасна със 113%. Надявам се тези негативни прогнози да не се изпълнят, което зависи изцяло от кредитните и лихвените политики в следващите месеци. В ход ще бъдат включително институции като ББР с противоциклична функция - тяхната роля е в период на криза да действат така, че негативните процеси да бъдат компенсирани“, поясни банкерът.
„В разгара на една криза, невиждана по вид и мащаб, ББР много бързо трябваше да се задейства и да проведе преговори с търговските банки, за да заработят мерките веднага.
Екипите ни работеха буквално денонощно, тъй като регулациите в банковия сектор са тежки и няма как да бъдат пренебрегвани, дори по време на криза. COVID програмите бяха променяни в движение, съобразявайки обратната връзка, която получавахме от банките и техните клиенти. Мисля, че се справихме много добре в рамките на мандата, който ни бе възложен. Програмата за безлихвено кредитиране на хората, лишени от възможността да полагат труд по време на пандемията, приключи. При това поради големия интерес към нея бе прехвърлен допълнителен ресурс. Предоставени са безлихвени заеми за 254,6 млн. лева на близо 53 хил. физически лица.