Кои са големите печеливши от гръцката криза

30.07.2015 | 16:20
по статията работи: Георги Кусеров
Южните ни съседи купуват все по-малко луксозни стоки за сметка на тези от първа необходимост
Кои са големите печеливши от гръцката криза
Снимка: thinkstockphotos.com

С все по-бързо задълбочаващите се проблеми през последните години, гърците трябваше да забравят за луксозните стоки и да се обърнат към тези от първа необходимост. Хранителните продукти и горивата се превърнаха в топ приоритетите на потребителите в южната ни съседка по време на кризата. Така съседите ни избират да вложат средствата си в храна и гориво за сметка на това да си купят нов автомобил, бижута или ценни метали.

Гръцката финансова криза настъпи през 2010 г. и продължава да притиска южните ни съседи до днес. От този период насам, Атина бе изправена пред редица проблеми, свързани с изплащането на дълговете към кредиторите си, а само преди няколко седмици държавата беше изправена пред алтернативата да напусне Еврозоната и да замени еврото с драхми.

И все пак големият въпрос е кои са най-големите печеливши от проблемите на Атина?

Компаниите, внасящи нефт и хранителни продукти в Гърция, вероятно са най-облагодетелствани от финансовата криза, обхванала южната ни съседка през последните няколко години. През 2014 година импортът на петролни изделия е скочил двойно в рамките на седем години, като е достигнал 34% от общия внос на страната при такъв в размер на 16% през 2007 г. Вносът на хранителни продукти и живи животни в южната ни съседка пък е достигнал почти 11 на сто през миналата година спрямо 8 сто през 2007 г., показват данните от статистика на Eurostat, цитирани от Bloomberg.

От друга страна за периода между 2007 и 2014 г. вносът на автомобили в Гърция е намалял до по-малко от 2% от общия импорт на държавата, а този на скъпоценни камъни, ценни метали и бижута е достигнал до по-малко от 1%.

Заедно с това сериозен спад се наблюдава във вноса на машини и транспортно оборудване. През 2007 г. той е представлявал 29% от общия внос на южната ни съседка, докато през миналата година се е свил до едва 17%. Също така се наблюдава и намаляване на процента на внесени фабрични изделия от 27% през 2007 г. до 19,5% през 2014 г.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...