Как да съхраним богатството си

05.05.2013 | 12:00
по статията работи: Александър Димитров
Ако натрупването на състояние е трудно, то задържането му не е по-малко проблемно
Как да съхраним богатството си

Ако кажем, че да натрупаш богатство е трудна работа, то няма да сгрешим. Същевременно обаче да го пропилееш хич не е трудно - особено ако нямаш визия за състоянието си. Богатството иска финес, за да бъде опазено както трябва. Грешки се правят изключително лесно, и това е присъщо на нас, хората, но когато залогът е голям... е, тогава е добре човек да бъде подготвен.

Точно това е начинът на мислене на Ейбръм Браун, който извлича шест полезни съвета за успешно предприемачество и запазване на богатството и ги представя в списание „Форбс“.

Силата на партньорствата с ограничена отговорност

Разговори с топ финансовите мениджъри в меката на звездите и парите – Холивуд, разкрива истинска мания по публичните партньорства с ограничена отговорност (Master limited partnership, MLP). Този тип акции водят до доста добра доходност, поради факта, че MLP имат редица данъчни облекчения. С това MLP могат да увеличават привлечения капитал от инвеститорите, без да се притесняват от облагането. Партньорствата с ограничена отговорност в никакъв случай не са и нещо временно, от което да се извлекат ползи еднократно. Достатъчно е да видим и индекса на MLP, включващ около 50 от водещите компании в бранша, който буквално издухва борсовия показател S&P500 по всички параметри – независимо дали говорим за срок от 1, 3, 5 или 10 години.

Тръстове, тръстове, тръстове

Знаете кой е Марк Зукърбърг? Дъстин Московиц може да не е толкова известно име, но е съосновател на социалната мрежа Facebook заедно с по-добре познатия си колега. Изкарването на компанията наяве от дълбоките води или борсовият дебют на Facebook не доведе до кой знае колко очароващи резултати. Въпреки лошото влизане на борсата, Московиц и Зукърбърг вложиха част от акциите си (преди излизането на борсата) в тръстове посредством техника за намаляване на данъчните задължения от прехвърлянето на активи, като подарък обикновено за близки роднини. Става дума за Grantor Retained Annuity Trust (GRAT). Двамата се прехвърлили над 200 милиона долара в тръстове. Така в бъдеще дивидентите от ценните книжа ще избегнат данъчно облагане в размер на 45% за трансфер на имущество.

Направете така, че вашата компания да ви плаща

...звучи малко странно. Знаменитостите обаче изпитват доста големи проблеми с намаляването на разходите си пт собствения си бизнес. Понякога те вадят от 20 до 40% от приходите от джоба си и ги пръскат по най-различни звена, които се явяват корпоративен разход. Агенти, мениджъри, цяла йерархия на нуждата от пилеене на пари.

Заобиколката е следната – стартирате компания и инструктурате изпълнителите да плащат на нея, а не на вас. В САЩ има изключение, което позволява на знаменитостите от типа на музиканти и актьори, да намаляват по този начън данъците върху приходите си.

Застраховане – в бермудски стил

Ако си говорим за пролуки в данъчната политика, то популярна такава, която е особено любима в сферата на хедж фондовете, е презастраховането. Огромно количество мениджъри-милиардери в областта на хедж фондовете са открили по някоя и друга корпорация за презастраховане, намираща се на Бермудите.

Когато изпращат пари на своята компания, хедж фондовете „рециклират“ тези пари и намаляват данъчното облагане върху приходите. В противен случай, без тази схема, мениджърите или ще заплащат стандартните данъци в размер на 39,6% или данъка за дългосрочни приходи в размер на 20%.

Купувайте акции, които знаете, че няма да продадете

...ако не завинаги, то поне за достатъчно дълго време. Филип Фишър е добър пример за нещо такова. Той закупува акции в DuPont и Dow Chemical през 30-те години на XX век и ги продава чак четири десетилетия след това. През 80-те пък се заема с Motorola, и държи достатъчно акции в технологичната корпорация до смъртта си през 2004 година!

И последно...

Започнете сами вашия собствен бизнес!

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...