Социалистическата партия на френския президент Франсоа Оланд отново триумфира – този път на втория тур на провелите се вчера парламентарни избори. Социалистите спечелиха абсолютно мнозинство и заедно с левите радикали и няколко леви формации получиха 314 от общо 577 депутатски места в Националното събрание на страната. Това означава, че те няма да имат нужда от подкрепата на Зелената партия или на крайнолевите при предлагането и прокарването на нови закони, уточнява АФП.
Десницата пък е акумулирала общо 229 гласа в парламента, като от тях Съюзът за народно движение на вече бившия президент Никола Саркози има 194, което е отстъпване с повече от 100 места в сравнение с предишни избори.
Друга популярна партия – крайнодесния Национален фронт на Марин льо Пен, ще изпрати двама свои народни представителя, но самата льо Пен няма да е сред тях. Тя загуби битката в града, за чието представителство се бореше, и настоя за повторно преброяване на гласовете поради малката разлика между нея и спечелилия представител на социалистите. Въпреките това льо Пен изрази задоволство от постигнатия резултат от партията си, казвайки, че това е „огромен успех“. Едно от двете места ще бъде заето от нейната племенница Марион Марешал льо Пен, която е само на 22 години.
Центристите на Франсоа Байру също се отчетоха с двама народни представители.
Медийното внимание бе насочено и към Сеголен Роаял, бившата приятелка на президента Оланд и майка на неговите четири деца. Подобно на льо Пен, тя също загуби битката за представителство на града, в който се състезаваше.
„Имаме много трудна задача пред нас“, посочи пък министър-председателят Жан-Марк Еро по време на преброяването на резултатите. „Нищо няма да бъде лесно със сигурност“.
Това очевидно е така, коментира АФП, допълвайки, че при обещания за откриване на нови работни места и покачване на данъчното облагане, правителството със сигурност ще предприеме непопулярни мерки, които може да събудят общественото недоволство. Крайната цел обаче, според управляващите, е оправдана – а именно стабилизиране на икономиката и намаляване на дефицита под 3% от БВП.
Социалистите и техните партньори са спечелили общо 50,34% от общите гласове по информация на вътрешното министерство на Франция. Това отстъпва със съвсем малко на рекордните 54%, които предишният социалистически президент на страната Франсоа Митеран акумулира по време на президентските избори през 1981 година. Същевременно, избирателната активност също отбеляза рекорд, но в негативна насока – едва 56% от имащите право да отдадат своя вот са се насочили към избирателните секции.