Поне 1 млн. лева трябва да бъде минималния размер на капитала, набран със собствени парични средства на акционерите и съдружниците на финансовите институции, в това число и фирмите за бързи кредити. Това става ясно от промени в Наредба 26 за финансовите институции на Българската народна банка (БНБ).
С измененията текстовете на наредбата се привеждат в съответствие с промените на Закона за кредитните институции, както и с най-новите международни стандарти за борбата с изпирането на пари, съобщават от централната банка.
Освен новия минимален размер на собствения капитал, с промените се определят критериите за съществена дейност, от която ще зависи регистрацията на финансовите институции в БНБ.
Въвежда се задължение за обявяване на действителните собственици. Повишават се изискванията към управителите на финансовите институции, като се отчита и тяхната репутация. Детайлно е уреден редът, по който заварените финансови институции да изпълнят задължението си за пререгистрация в установения от закона срок, за да продължат да извършват дейност.
Припомняме, че наскоро парламентът прие промени в Закона за потребителския кредит, според който годишният процент на разходите по потребителски кредит не може да бъде по-висок от пет пъти размера на законната лихва по просрочени задължения в левове и във валута, определена с Постановление на Министерския съвет.
Така по всички заеми, в това число и т.нар "бързи кредити" се слага таван на лихвата от около 50,5%.