Как ще се развива България?
Сценарият за страната ни предвижда силно икономическо развитие през следващите години. България трябва да избере какви видове енергия да използва, уточни Томас. Според него, ако се избере моделът за развитие на Планините, се очаква у нас да се повиши делът на ядрената енергия. Ако се избере този на Океаните, прогнозата е за използване на повече въглища, което означава тук да се инвестира в технологии за улавяне на въглеродния диоксид.
Според Томас, страната ни има огромен потенциал при използването на възобновяеми енергийни източници. Само на няколко километра от столицата могат да се намерят земеделски отпадъци, които да се използват в производството на ток. Биомасата е от голямо значение, а тук я има в значителни количества, заяви ексепртът.
Огромни са и възможностите ни за изграждане на нови слънчеви и вятърни централи у нас. За да се строят вятърни генератори и фотоволтаици обаче, ще са необходими газови централи, каквито в момента тук не се правят, нито се планират. Според Томас страната ни трябва задължително да подобри енергийната си ефективност, където има огромно поле за развитие. Разбира се, в крайна сметка управляващите преценяват в каква посока да се насочи политиката на страната, припомни още експертът.
Разнобой на политики
В момента в България има процес на изместване на възгледите ни от Планините към Океаните, каза Иванка Диловска, директор на Института за енергиен мениджмънт. Тя очерта три сценария за страната ни, като всички те включват намаляване на въглеродните емисии. Според Диловска, в момента у нас се намалява производството на енергия от когенерациите, липсват интелигентни мрежи и се бави затварянето на старите термични централи.
В същото време България прекалено бързо разви зелените източници на енергия, което доведе до социално напрежение в обществото.
В правителството ни продължава да се обсъжда вариантът за нови ядрени мощности. Не се мисли за инвестиции в улавяне на въглеродния диоксид, а се търси начин да се строят нови газови или ядрени мощности, обясни още Диловска. Тя допълни, че до 2020 г. няма как 30% от българските домакинства да се газифицират. В момента изградената мрежа достига до 11% от населението, а реално се използва от 2 на сто от хората.
В България бяха отречени приетите стратегии развитие на енергетиката от 2010-2012 г. Сега се връщаме отново на обсъжданията на тези сценарии, обясни още Диловска.
Бившият енергиен министър Асен Василев повтори позицията си, че АЕЦ „Белене“ е излишна от технологична гледна точка. Той припомни, че у нас има прекалено много централи. Василев призова още политиката в енергийния сектор да бъде така разработена, че да предполага гъвкавост и в двата сценария.
Според икономиста от институт „Отворено общество“ Георги Ангелов основен проблем за страната ни е липсата на инфраструктура – както газова, така и електрическа. Избързали сме с изграждането на ВЕИ централи, защото след десет години тези централи ще са много по-евтини за изграждане, смята той. Иономистите отново призоваха държавате да не се меси на пазара и само да помага за изграждането на инфраструктурата. В момента има повече политика, отколкото пазар, смята и Диловска.