CE Top 500: Крачка назад от ръба на пропастта

10.09.2009 | 19:10
по статията работи:
Доклад на "Делойт" за Централна Европа
CE Top 500: Крачка назад от ръба на пропастта
Прикачени документи

Изправена пред заплахите на икономическа катастрофа в началото на 2009 г., Централна Европа е вече крачка назад от ръба на пропастта в резултат на суровите мерки, предприети от националните правителства, ЕС, други международни организации и водещи бизнеси в региона.

Това е един от изводите в доклада на консултантската компания "Делойт" CE Top 500 за 2009 година, който освен че класира 500-те най-големи компании в региона, представя интересни анализи на водещи икономисти, учени и други експерти за начина, по който 18 много различни държави провеждат анти-кризисни действия в един уникален момент на глобална криза.

Докладът заключава и че въпросът, пред който са изправени страните от Централна Европа, вече не е толкова дали и кога ще се възстановят икономиките, а по-скоро колко бърз и устойчив ще е този процес. Но също така предупреждава, че именно онези компании и държави, които ефективно са използвали възможностите да преразгледат и оптимизират структурите, системите и процесите си, ще се наложат в бъдеще като най-силните държави в региона.

„Кризата със сигурност ще промени икономическия и корпоративния ландшафт в България и като цяло за региона", казва Илиян Василев, председател на "Делойт България". „Най-добре подготвените за кризата компании са от онези сектори на икономиката, които са традиционно резистентни на финансова криза - в сферата на енергията и ресурсите (петролната индустрия) и онези, които са достатъчно гъвкави да отговорят на нуждите на потребителите. Много високи са шансовете на промишлени и високотехнологични компании, които има алтернативи на европейските пазари за растеж - особено в сферата на възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност", допълва той.

И тази година класацията на "Делойт" СЕ Тор 500 се оглавява от полската компания за преработка и дистрибуция на петрол и горива - PKN Orlen, следвана от унгарският MOL и украинския Метинвест Холдинг, които се нареждат съответно на второ и трето място. Българските компании, участващи в класацията, са 14 (виж приложена Таблица 1) - с една повече от миналата година. Най-много са представителите от енергийния сектор (10), следвани от производствения бранш (2), и сектора „технологии, медии, и телекомуникации" (2). Най-висока позиция заема Лукойл Нефтохим, поставен на 32-ро място, следван от Български енергиен холдинг (БЕХ) и Лукойл България съответно на 53-та и 60-та позиция.

Класацията на "Делойт" подрежда и Тор 50 компании в банковия сектор, чиято челна позиция се заема OTP Bank, Унгария. От българските банки в престижното подреждане на най-добрите кредитни институции в региона, е представена единствено "УниКредит Булбанк". Според главния изпълнителен директор на банката Левон Хампарцумян „сред силните страни на българската икономика са именно валутният борд и валутните резерви, както и донякъде инстинктът на българските предприемачи, които вече са опит със справяне на кризи от предни години".

Класацията CE Top 500 съдържа и данни за най-големите компании в застраховането (PZU, Полша), енергийния сектор (PKN Orlen, Полша), производството (MetInvest Holding, Украйна), сектора на потребителските стоки и услуги и транспорт (Grupa Metro w Polsce, Полша), сектора за наука и здравеопазването (PGF, Полша), на недвижимите имоти (Skanska CS, Чехия) и сектора „технологии, медии, и телекомуникации" (Telekomunikacja Polska SA, Poland).

Най-големите чуждестранни инвеститори по приход са автомобилният производител Volkswagen, веригата магазини "Метро"и международният холдинг за производство на стомана Arcelor Mittal.

Докладът за 2009 г. представя драматичен сравнителен анализ на обстоятелства, настъпили в региона през последните 12 месеца с предходни години, когато според доклада Централна Европа е "галеникът на световните икономики". Промяната, която настъпи в края на 2008 г. и началото на 2009г., е драматична. Крахът, който настъпи в основните икономически показатели, включително растежът от 7,2% на средния годишен БВП, достигнат в периода между 2005 г. и 2007 г., е красноречиво описан от Д-р Даниел Томилий, Президент на "Делойт Бизнес консултиране" в световен мащаб. "БВП и данните за произведената продукция се сриваха наред с валутите. През онези седмици като че ли системния срив можеше да повлече целия регион, или поне части от него", пише той в Доклада.

Това е третият поред годишен доклад на "Делойт", което позволява да се правят лесно паралели между резултатите на най-големите за региона компании за последните 12 месеца с тези от предходни години. Освен това той ясно показва как опитът на тези топ 500 най-мащабни фирми следва този на съответните държави, които през първите девет месеца на 2008-ма все още се радват на ръст в икономиките си, до момента, в който световната икономическа и финансова криза слага своя отпечатък върху тях. През 2008-ма година 388 компании (78% от топ 500) увеличават приходите си с 20%. През първото тримесечие на 2009-та 76% от компаниите, с чиято финансова информация разполага "Делойт", отбелязват спад в приходите с 23% спрямо първото тримесечие на 2008 година.

Подобна е ситуацията и в редица индустрии в региона, които през първата четвърт на 2009 г. регистрират значителен спад на приходите от производство (спад с 33%), търговията с недвижими имоти (спад с 22%  ), енергийната индустрия (спад с 17%  ). С отклонение  само от 1%, секторът на здравеопазването и науката, на практика е уникален с такъв незначителен или никакъв спад.

Както и в предходните години, секторът на енергетиката и ресурсите, е най-мащабно представения в Топ 500 за 2008 година и обхваща 30% от класираните компании. Класиралите се производствени компании са намалели от 27% в класацията през 2008 г. до 23% тази година, основно поради намалелите експортни възможности в Западна Европа.

Сред държавите от Централна Европа специфичен е случаят с Полша като държава, избегнала рецесията и постигнала ръст на БВП през първите шест месеца на 2009 г. - съответно с 0.8% за първата и 1.1% за втората четвърт. Освен тази група, включваща само една държава, "Делойт" идентифицира други две групи държави, на база възможностите им за възстановяване от рецесията. Първата се състои от държави, за които това ще е по-труден процес, а именно Хърватска, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Македония, Сърбия и Украйна. Страните, които имат предпоставки по-бързо да се възстановят, са Албания, Босна и Херцеговина, България, Чехия, Молдова, Черна Гора, Румъния, Словения и Словакия

Методология

Класацията на "Делойт" за Централна Европа Топ 500 е съставена на базата на консолидираните приходи на компаниите за приключилата финансова 2008 година. Фирмите са класирани на база приходите на юридическите им лица, опериращи в Централна и Източна Европа. Класацията групира компаниите по индустрии и държави. Представено е и подреждането на най-големите компании в Централна Европа по пазарна капитализация към 31 декември 2008 г., както и това на най-големите инвеститори в региона.

В случаите, когато когато консултантите от Делойт не са разполагали с финансовите резултати на компаниите за финансова 2008 година, приблизителни резултати са изчислени на база данните за 2007 година. Печалбата е изчислена в евро на база осреднен обменен курс съответно за 2006 г., 2007 г. и 2008 г. Приходите на местните дъщерни дружества на големите холдинги са представени като част от консолидираните приходи, но са посочени отделено за съответните дружества.

Данните за тримесечието са за ограничен брой компании (средно 30%) и като цяло не са консолидирани. "Делойт" е събирал данните чрез директен контакт с всяка от компаниите, както и от публични източници и оценки на базата на резултатите от предните години, както и собствени проучвания.

Класацията на "Делойт" и таблица с включените в нея български компании ще откриете в прикачените файлове.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 09.05   1502 г. – Христофор Колумб потегля от Испания за своето четвърто и последно пътешествие до Новия свят. 1881 г. – след държавен преврат е съставено Петото...