SOFIX нарасна с над 10% за по-малко от месец

25.01.2014 | 13:00
по статията работи: Борис Гергов
Емисиите на БФБ, които завършиха седмицата с повишение, са два пъти повече отколкото акциите на дружествата, които отчетоха спад
SOFIX нарасна с над 10% за по-малко от месец

Това което се случи в последния ден на по-миналата седмица (13-17 януари) сякаш се пренесе и в първата сесия от отминалите пет работни дни (20-24 януари) на Българската фондова борса (БФБ). При доста емисии отново се получи голям спред между търсенето и предлагането, което всъщност беше своеобразно продължение на започната битка между продавачи и купувачи от средата на месец януари. Имаше и проявено желание на някои инвеститори да осребрят бързите си печалби от края на миналата и началото на настоящата година.

Спекулативният натиск продължи още два дни, от което пострадаха ликвидни емисии като на Химимпорт, загубил близо 4% само за един ден. Благодарение на активната търговия през следващите дни, холдингът успя да върне част от загубите и завърши седмицата със спад само с 1.98%, заемайки второ място в символичната класация на най-оборотните емисии.

От натиска пострадаха леко и други ликвидни дружества, като Булгартабак холдинг, Трейс груп холд, Софарма.

В средата на седмицата настъпи обрат, явно спекулантите не издържаха. Последва активизиране на поръчките, търговията се поуспокои, и през последните два дни от седмицата беше затвърдена тенденцията, че повечето акции на борсата продължават да поскъпват. Обобщените статистически данни на БФБ показват, че емисиите, които завършиха седмицата с повишение, са два пъти повече отколкото акциите на дружествата, които отчетоха спад.

Този възходящ ценови тренд се отрази и на четирите индекса, които завършиха с повишение, но по-важното е, че техният възход не спира от началото на годината. Това означава, че оптимистичните нагласи на инвеститорите се запазват в очакване на отчетите за последното тримесечие на 2013 година.

С най-голям ръст е SOFIX (10.56%), следван от равно претегления BGTR30 (10.38%). Новият измерител на най-ликвидните компании BGBX40 се е повишил с 9.36%, а BGREIT прибави 1.4%, благодарение на отминалата седмица, когато отчете най-голям ръст спрямо останалите три индекса.

Това се дължи на повишението на цените на недвижимите имоти и най-вече на земите, което е видно от съобщенията за месечните резултати на повечето дружества със специална инвестиционна цел (АДСИЦ). Най-ярко потвърждение бяха акциите на Фонда за недвижими имоти България АДСИЦ, които бяха сред най-търгуваните и излязоха начело като най-оборотна емисия (1.4 млн. лева) през отминалата седмица. Благодарение на активността на купувачите стойността на дружеството се повиши с 5,1% при пазарна капитализация от 33 852 000 лева.

Излизането на Монбат на трето място сред най-оборотните емисии има своето логично обяснение. Обобощените данни за 2013 г. сочат, че дружествата от икономическата група на Монбат са реализирали консолидирани нетни приходи от продажби в размер на 239,7 млн. лева, което представлява повишение от 18.60% в сравнение с 2012 г. Отчетената печалба преди облагане с данъци е в размер на 29.191 млн. лева, което представлява ръст на печалбата преди облагане с данъци от 52.50% в сравнение с предходната 2012 г.

През отминалата седмица бяха изтъргувани близо 73 хиляди лота за над 568 хил. лева, от което акциите на Монбат поскъпнаха с 3.88% до 8 лева за брой. От началото на годината книжата на базираното в Монтана дружество са се повишили с 18.61% при пазарна капитализация от 312 млн. лева.

Шуменският производител на валцoвани и пресовани алуминиеви продукти Алкомет е сред публичните компании, които от началото на годината са повишили стойността си с 16.54% при пазарна капитализация от 108.8 млн. лева. През отминалата седмица се търгуваха над 9300 лота на Алкомет за 54 274 лева на средна цена от 5.82 лева за брой. Нека припомним, че на 16 януари компанията обяви, че повишава капацитета си с около 5%, след като пусна в експлоатация 600-тонна преса. Освен това през първите девет месеца на 2013 г. шуменското дружество е произвело 45,8 хил. тона валцовани продукти, което е с 14,29% повече спрямо същият период на 2012 г.

Петрол също бе сред оборотните емисии. През петте отминали работни дни бяха прехвърлени близо 31400 лота за над 103 хил. лева при средна цена от 3.29 лева за брой, от което цената на акциите се понижи само с 0.18%. От началото на годината дистрибуторът на горива е на загуба с 6.58%.

Според седмичния бюлетин на Централния депозитар Юлинор ЕООД и ВИП Пропърти ЕООД са придобили 41.75% от капитала на Петрол, притежавани до преди една седмица от Нафтекс Петрол. Сделките са извършени на 16 януари - само ден след като Върховният административен съд постанови, че Нафтекс петрол е придобил и държал пакета акции в разрез с нормативните изисквания. Така делът на Нафтекс Петрол е спаднал от 41.8488%, на 0.3443%. Към края на третото тримесечие на миналатагодина година Петрол холдинг притежаваше 55.48% от капитала на Петрол АД, а 42.02% бяха собственост на Нафтекс Петрол.

Трябва да се отбележи, че във всяка сесия през отминалата седмица имаше сделки с дългови книжа. Търгуваха се облигации на 7 дружества. Те формира общ оборот от над 1.1 млн. лева, което представлвява малко над 14% от седмичния оборот на борсата. Две от облигационните емисии на Астерион България (488 945 лева седмичен оборот) и НУРТС България (430 272 лева) попаднаха в първата петица на най-оборотните емисии.

Новината, че четвъртата по големина банка в България - ТБ Корпоративна търговска банка (КТБ), купува българския клон на френската Креди Агрикол, изненада инвеститорите на борсата и може да се каже, че дори бяха стъписани и не беше регистрирано никакво предложение. Последната сделка с акции на КТБ е от понеделник, 20 януари, когато бяха продадени 5 лота за 440 лева при цена от 88 лв. за брой, от което цената падна с 3.03%. От началото на годината обаче КТБ отчита ръст от близо 5% при пазарна капитализация от над 576 млн. лева.

Информацията, че до края на февруари се очаква държавата да придобие химическия завод Химко във Враца и ще привлече чужд инвеститор, като с този ход на правителството ще постави началото на реиндустриализацията на България, не рефлектира на борсата. Най-вероятно това ще накара инвеститорите да следят с внимание случващото се около обявеното в несъстоятелност публично дружество.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 17.05   1395 г. – Обединени унгаро-влашки войски нанасят поражение на османската армия при Ровине, Влашко. 1498 г. – Корабите на Васко да Гама достигат до Индия. 1555...