Българските лекари в чужбина – шанс или риск?

20.05.2013 | 16:20
по статията работи: Теодора Пенева
От началото на годината 152-ма специалисти в сферата на медицината са заминали извън България, за да търсят реализация на професията си. Най-добри условия за това създава Германия


Какви проблеми срещат лекарите в чужбина?

От „Форум на регионите“ са категорични, че българските лекари са квалифицирани в работата си. "Особено съм доволна от абсолвентите“, отбеляза Меридонов.

Основен проблем обаче е, че много често специалистите заминават в новата държава с нереалистична нагласа за условията там. Експертът обяснява: "Те подценяват разликите в манталитета и отиват неподготвени, не виждат къде биха могли да срещнат конфронтация или не разбират първите сигнали на неодобрение".

Според нея проблемът на лекарите започва от подготовката им за емигрантския процес, от неразбирането коя услуга да изберат. Висшите специалисти имат нужда от консултантски услуги за създаване на своята кариера.

В момента е налице продаване на кадри на клиники, които имат нисък рейтинг или са пред несъстоятелност. По този начин от труда на хората печелят единствено тези, които стоят в посредническия процес.

Ето защо, професионализмът при посредничеството между чужденците и трудовия пазар създава предпоставки за по-спокойно внедряване в европейското пространство. А такъв е налице, когато работата на съответната структура е свързана не само с търговския процес, но и с отговорности спрямо кандидатите - например гаранции и подкрепа за интегриране в системата, правна защита и консултации за справяне с чисто битови проблеми.

Мобилността на кадрите – положителен или отрицателен процес?

За много хора, включително за Българския лекарски съюз, тенденцията на емигриращи в чужбина специалисти в сферата на медицината е крайно негативна и показателна за състоянието на здравната система у нас.

"В България вече не останаха лекари“, коментират от БЛС. Основните фактори, които ги мотивират да потърсят реализация навън, са ниското заплащане и лошата система. В този смисъл е съвсем нормално, че завършилите медицина търсят кариерно развитие в страните, които биха могли да им предложат по-добри условия за това.

Не е задължително обаче това да е нещо лошо, смятат от „Форума на регионите“. Една от основните цели на Европейския съюз (ЕС), обясняват от организацията, е да катализира мобилността на работещите в страните-членки. В този смисъл това е един много положителен процес.

От там са на мнение, че съвременните комуникации не пречат да се работи от разстояние в полза на страната и тя би могла дори да спечели от интернационализиране на кадрите си.

"Защото бъдещите тенденции подсказват,че ще се търсят специалисти с интернационален опит и това е създаване на един потенциал, от които ще профитираме в бъдеще“, обяснява Димка Меридонов.

Тя добавя, че е много положителен процес тенденцията на все по-голямо търсене и все по-голяма подкрепа, с които се ползват българите в Европа – явление, което все повече се наблюдава в Брюксел и в цяла Германия. "А само по този начин можем да устоим и само по този начин може да накараме другите нации да ни респектират в общото европейско пространство“, заключва специалистът.

Връщат ли се лекарите у нас?

Независимо от оптимистичния или скептичния поглед върху тази тенденция, за едно нещо всички са единодушни – средата у нас все още не позволява добилите опит в чужбина кадри да се върнат обратно в страната си и да го споделят.

По думите на Димка Меридонов в България все още не са постигнати законови предпоставки за развитие на бизнеса или за работа.

"Работодателят е поставен в изключително неизгодни ситуации на него се гледа не като на човек, създаващ блага, а като задължен да плаща заплати и да търпи мързеливи работници“, обяснява тя.

Според експерта у нас липсва връзката между работодателите и т. нар. "квалифицирани характеристики" и няма как да се осигури информация дали работещият е коректен или не.

Мнението на БЛС е, че лекарите, следващи специализация в чужбина, не се връщат в България и това няма да се промени, докато не се подобрят условията, които страната им предлага. От Форума пък имат наблюдения, че обратно в България се връщат се само тези специалисти, които не са успели да се интегрират в чуждия пазар или имат лични причини да го направят.

Меридонов смята обаче, че процесът на движение на работна ръка ще се задълбочи и интензивира. Тя е оптимист, че тогава лекарите ще се прибират в страната си след няколко години работа навън и това ще носи единствено ползи за нея. "Ще бъде свежият полъх на обновлението."

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...