В анализа на "Уникредит" се казва още, че последните данни за кредитирането показват средносрочния и дългосрочния потенциал за развитие на банковия сектор в Централна и Източна Европа. В Европейския съюз корпоративните кредити са били средно 48% от БВП през 2012 г., докато в Полша са 16%, в Чехия – 22%, в Русия – 28% и в Турция – 31%. В същото време жилищните кредити в ЕС са 40% от БВП.
За сравнение в Русия те са 3% от БВП, в Турция – 6%, в Полша – 20% и в Чехия – 21%. Като цяло обаче сегментът „Банкиране на дребно“ не трябва да се разглежда само от гледна точка на възможностите за кредитиране, но и по отношение на привличането на депозити и използването на банкови услуги, които са на сравнително по-ниско ниво в сравнение със Западна Европа.
"Малките и средните предприятия трябва да бъдат във фокуса на финансовите институции предвид значението им за икономиките на Централна и Източна Европа“, заяви Макарио. Той каза още, че финансирането от страна на различни фондове на ЕС на малките и средни предприятия се е оказало доста ефективно.
В периода 2007–2013 г. от структурните фондове на ЕС към региона на ЦИЕ бяха насочени 180 млрд. евро. За периода 2014-2020 г. очакванията са размерът на финансирането да се запази. Като се има предвид, че Европейският съюз финансира между 50 и 85% от стойността на проектите, търговските банки играят ключова роля в осигуряването на допълнителни средства за фирмите.
Световната банка, Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие са предоставили и други 30 млрд. евро за стимулиране на растежа в Централна, Източна и Югоизточна Европа, като фокусът са били малките и средни предприятия, възобновяемите енергийни източници, енергийната ефективност и иновациите. В крайна сметка ускоряването на икономическия растеж в Централна и Източна Европа ще се движи от засилването на вътрешната конкурентоспособност. Тя, от своя страна, ще зависи от сътрудничеството между регулаторните органи, международните финансови институции и банките.