За половин век подпочвените водни запаси са намалели с 30%

21.02.2014 | 17:05
по статията работи: Рая Лечева
Заради липсата на сняг и валежи някои райони могат да бъдат изправени пред криза

По данни на МОСВ в момента язовир Искър е пълен над 72 на сто. „В момента има толкова вода, че дори да не падне грам дъжд, населението на София е осигурено година и половина да пие, без да стигне до санитарния минимум”, обясни още Асен Личев от МОСВ.

Положението при язовирите, които се използват за поливане обаче, не е оптимистично. Докато в язовир Искър водата е само със 160 милиона кубически метра по-малко от допустимото, то по дъното на Панчарево може спокойно да се разхожда човек. Язовир Огоста в Монтана, който се използва и за поливане, достигна най-ниското ниво в историята си. Въпреки сушата Враца, Монтана, Берковица и още 30 селища в района ще имат вода за пиене тази година. Язовир Среченска Бара е пълен близо 70 на сто от капацитета си.

Речният отток е намалял незначително

Анализът на речния отток в края на януари показва, че той е спаднал с малко в сравнение с миналата година, но като цяло речните нива се движат около средната многогодишна норма, съобщиха за Econ.bg от Института по хидрология на БАН. В Източна България снежната покривка започна да се топи, което ще увеличи речните запаси, но те едва ли ще са достатъчни.

Водните ресурси-всеки с малко парче от тортата

Най-важният проблем е липсата на ясно управление на водните ресурси - всеки държи малко парче от цялата „торта“ и прави с него каквото си поиска без да има цялостно управление на водния сектор. Част от тези проблеми ще бъдат решени с изграждането на Националния център за мониторинг на водите в реално време, който ще се финансира по оперативна програма „Околна среда” 2014 - 2020 г. Той ще е втори по рода си след този във Франция. В момента също се изследва състоянието на водите, състоянието на речния отток, прави се моделиране в БАН. Но с новия център информацията ще постъпва веднага, а не на следващия ден, ще се прави ранно предупреждение за наводения, засушаване, ще се правят всякакви анализи на водния баланс и ще се дават решения, модели за управление на водите, разказа още Асен Личев.

Проблемите с инфраструктурата и загубата на вода по мрежата също са много сериозни. Тяхното решение се забави доста с годините, но надежди за това се се възлагата на новата стратегия за водния сектор, която се изготвя от министерството на регионалното развитие, както и от ековедомството. Припомняме, че в момента около 60% от водата за пиене се губи по старата и амортизирана ВиК мрежа у нас. Проблемите трудно ще бъдат решени в краткосрочен период като са нужни и сериозни инвестиции в тази насока.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....