Как родителите се научиха да пестят от учебници

18.09.2012 | 12:50
по статията работи: Теодора Пенева
Високите цени и тежките икономически времена стимулираха развитието на търговията с учебници втора употреба
Как родителите се научиха да пестят от учебници
Снимка: Freedigitalphotos.net
Още по темата

Първият учебен ден несъмнено е едно от най-важните събития в годината за родители и ученици. Въпреки всички положителни емоции, свързани с очакванията от новата учебна година обаче, подготовката за нея неминуемо е свързана с ужасно много разходи.

Вчера ви представихме нашите изчисления, според които са нужни над 400 лева, за да има един първокласник всичко необходимо за училище. За първолаците обаче поне засега има осигурени учебници. А закупуването на комплект учебници, които от година на година стават все по-цветни и лъскави, си е един сериозен разход в добавка към всичко останало, което трябва да се купи за ученика.

Затова през последните няколко години закупуването на вече използвани учебници става все по-популярно. И както ударът на икономическата криза в текстилния сектор благоприятства развитието на пазара на магазините за дрехи втора употреба, така учебниците втора употреба стават все по-желана покупка в синхрон с поскъпващите учебници.

Къде се продават учебници „втора ръка”?

Спомням си как когато аз бях ученичка, с майка ми търсехме стари учебници на по-ниска цена в по-популярните книжарници в града. В случая този тип търговия се явяваше малка част от дейността на местните търговски обекти, но ние така или иначе никога не си тръгвахме с празни ръце – хората вече бяха достигнали до извода, че този бизнес е печеливш.

Оказва се, че оттогава до днес тази специфична търговия се е развила в самостоятелни борси за учебници, развиващи мащабна дейност из цялата страна. За да ни обяснят повече за работата си, ние се свързахме с две от борсите в страната.

Йорданка Бончева е представител на фирма „Енигма НП” ЕООД, която е собственик на борса за учебници в Пловдив. Дружеството се заминава с продажба на нови и втора ръка учебници за деца от първи до дванадесети клас, както и на ученически пособия и пълна ученическа библиотека. Борсата в Града на тепетата се явява и координатор на аналогичните борси в Асеновград, Карлово и Пазарджик. Работи се целогодишно, макар сега да е най-натовареният период от годината.

От 2010 г. насам „БГ Учебник” ЕООД от своя страна организира най-големите борси за учебници в София. В момента тече „Месец на ученика”, в рамките на който в специална шатра са изнесени всички необходими на ученика учебници и пособия. През останалото време от годината фирмата се занимава с онлайн търговия с доставки из цялата страна.

Ето какво разказва собственикът Момчил Тодоров: "Идеята възникна в края на 2009 г. и още през 2010 г. я реализирахме пробно. Оказа се, че хората имат нужда от борси за учебници и ние решихме, че трябва да организираме такива и занапред. Сега правим кампанията за трети път и мисля, че сме помогнали на доста хора в София да намалят разходите си за учебници и помагала".

Как функционира една борса за стари учебници?

Най-общо може да се каже, че дейността на борсите за употребявани учебници се базира на тяхната покупка и след това – продажба. Спецификата на този бизнес е, че за да могат да се намерят учебници втора ръка, някой трябва да ги върне, подчертава Момчил Тодоров. За разлика от новите издания, които издателствата периодично печатат и могат да се намерят почти винаги.

Всяка една сделка започва, когато в офиса на компанията дойде „клиент с „куп” учебници”, разказва Йорданка Бончева. Оттам от пловдивската борса му предлагат цена, възлизаща на 40% от коричната, ако те са запазени, и на 30% - ако са по-стари и в недобро състояние. Окончателната сума се договаря устно, след което се записва писмено в специален договор за покупко-продажба. Копие от документа се дава и на двете страни. В случая на лицето се плаща веднага. В някои борси е възможен и друг принцип на работа - консигнационен, при който учебникът се плаща, след като борсата го е продала.

Какви разходи спестяват употребяваните учебници на родителите и учениците?

Оказва се, че тази специфична търговия неслучайно е предпочитана от учениците и от родителите, които им помагат (най-вече финансово) с подготовката за училище. След направена справка от борсата в София са установили, че максималната сума, която може да се спести от учебници, е 100 лв. Това разбира се важи за оптималния вариант, в който ученикът продава старите си учебници, след което си купува комплект втора ръка за новата учебна година.

От „БГ Учебник” продават старите издания на 70% от коричната им цена. Търговската им стойност в Пловдив е до 60% от новия им вариант. Ако по време на продажбата се открие някакъв дефект, цената се сваля допълнително на място. Възможна е и замяна, в случай, че впоследствие се окаже, че е закупен „грешен учебник”.

Колко струва комплект учебници в момента?

Осъвременяването на много учебници през последните години е повлияло значително на коричната им цена. През 2009 г. са обновени тези за 8 клас, а през настоящата 2012/2013 г. по напълно нови учебници по предметите География и икономика и История и цивилизация ще учат възпитаниците на учебните заведения от 9, 10 и 11 клас. Сменени са и тези по литература и по математика за 9 и 10 клас от едно от големите издателства. Всички останали учебници са по действащата учебна програма от 2001 г.

Средно един комплект излиза 90-100 лв. Логично, най-скъпи са учебниците за 8 клас – цената на един комплект е между 100 и 120 лв. в зависимост от изучавания език. Новите учебници по география, история и биология струват по 15 лева, а всички останали за 8 клас – по 10 лева. Допълнителното оскъпяване и вариациите при общите стойности идват от учебниците по чужд език, чийто ценови праг е много висок. Причината е, че заглавията на предпочитаните от учителите чуждестранни издателства излизат много по-скъпо от печатаните у нас.

Доколко е популярна търговията на учебници втора ръка в България?

Обръщайки се отново към личния си опит, си спомням как още в прогимназилните класове голяма част от съучениците ми през цялата година пазеха старателно купените им учебници. И не от вътрешна необходимост, а за да могат сами да ги продадат в края на учебната година и да вземат по-голяма сума (така се процедираше в нашия град тогава – колкото по-добре изглеждат учебниците ти, толкова повече пари ти дават за тях).

От тази гледна точка спомените ми се доближават до онова, което научих от специалистите в бранша. По думите им закупуването на стари учебници е много разпространено както сред родителите, така и сред самите ученици. Възпитаниците на по-горните паралелки сами поемат инициативата да занесат старите си комплекти и да си купят нов на по-ниска цена.

Какви са предизвикателствата при този тип търговия?

Като всяка бизнессфера, и тази си има своите трудности. Една от тях е свързана с риска от това, че във всеки един момент някои учебници могат да излязат от употреба, което ще доведе до сериозни загуби, споделя Момчил Тодоров.

Друг неприятен момент е огромното напрежение, което се създава непосредствено преди началото на учебната година по борсите, тъй като учебният списък излиза приблизително тогава. Така, вместо да се използват по-лежерните летни месеци, за да се подготвят родители и ученици с новите учебници, се налага търсенето им в рамките на няколко дни.

Резултатът – огромни опашки, изнервяне и забавяне на работата, което е неприятно както за предприемачите, така и за клиентите, подчертава Йорданка Бончева. Според нея най-удачният вариант за решаването на този проблем е съвсем постижим – списъците за новата учебна година да се изготвят и публикуват в края на предходната. 

Въпреки предизвикателствата обаче, хората, които са развили бизнеса си на този специфичен пазар, правят това с удоволствие. А потребителите им с радост посрещат възможността да спестят малко пари.

Тази статия ви хареса? Станете фен на страницата на Еcon.bg във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 15.04   1715 г. – В Южна Каролина индианците убиват 90 английски заселници, което става повод за започване на войната между англичаните и индианците. 1795 г. – Литва е...