Когато балонът ”Тръмп” се спука

21.01.2017 | 15:00
по статията работи: econ.bg
В нюйюркските небостъргачи на банките победата на Доналд Тръмп в президентските избори предизвика еуфория, акциите на най-големите американски финансови институции от месеци поскъпва
Когато балонът ”Тръмп” се спука
Снимка: БГНЕС

Изборната победа на Доналд Тръмп постави началото на борсов бум, при който най-вече банковите акции се изстреляха нагоре.

Междувременно се увеличават сигналите, че оптимизмът е бил пресилен. 

В нюйюркските небостъргачи на банките победата на Доналд Тръмп в президентските избори предизвика еуфория, акциите на най-големите американски финансови институции от месеци поскъпват. Само книжата на инвестиционната банка Goldman Sachs повишиха стойността си с близо 40%.

За празничното настроение на Уолстрийт има две причини.

Първо, банкерите се надяват, че Тръмп силно ще дерегулира бранша. Бъдещият президент на САЩ вече обяви, че мерките, въведени след финансовата криза от 2008 година, ще бъдат преразгледани и евентуално - отменени. Банкерите се надяват, че при по-слаба регулация, банките отново ще могат да постигат големи печалби.

Второ, американските банки печелят от оживената търговия с ценни книжа на финансовите пазари. Перспективите за ускорен растеж благодарение на планираната програма на Тръмп за стимулиране на икономиката след изборите окрилиха американските борси. Водещият индекс Dow Jones се повиши и отбеляза единайсет нови рекорда, като за първи път в историята му остава съвсем малко, за да премине прага от 20 000 пункта.

Тази т. нар. Тръмп-търговия подсилва и бизнеса на американските банки. Печалбата на Goldman Sachs бързо се учетвори през четвъртото тримесечие на 2016 година спрямо предходната година. Само през последните три зимни месеца банката отчете огромна печалба от 2,1 милиарда долара. Инвестиционната банка Morgan Stanley пък през четвъртото тримесечие удвои печалбата си спрямо същия период на 2015 година.

Сега обаче на пазарите се увеличават съмненията дали наблюдаваната в момента възходяща тенденция е устойчива.

"Текущите високи стойности ме изнервят", признава пред в. "Уолстрийт джърнъл" Юсеф Абаси, стратег за капиталовите пазари в Jones Trading.

"Финансовите стойности са много, много по-добри, отколкото би трябвало", заяви Джереми Клайн, стратег по капиталовите пазари на компанията за управление на активи FBN Securities, пък заяви пред Си Ен Би Си. 

По думите му бурният възход след изборната победа на Тръмп е изцяло преувеличен.

Основите на бума наистина са нестабилни.

След като Тръмп определи сегашния курс на долара като "твърде силен", банковите котировки бързо се понижиха, тъй като евентуално по-слаб долар чувствително ще засегне американската икономика. Тогава инвеститорите ще предпочетат да вложат парите си в чужбина. Във вторник американският банков индекс се срина с 3,4 % и по този начин отбеляза най-силния спад от шест месеца. Нетрадиционните възгледи на Тръмп за националната валута изнервят банкерите.

В момента курсовете реагират чувствително на всяко изявление на Тръмп.

"Несигурността е голяма, тъй като е напълно неизвестно какво ще бъде цялостното въздействие от мерките на Тръмп", посочва Тилман Галер, стратег по капиталовите пазари в германското подразделение на JP Morgan.

В крайна сметка фондовите мениджъри не мразят нищо повече от несигурността и неясните изказвания.

Публикуваното във вторник изследване "Global Fund Manager Survey" - авторитетно допитване сред големите инвеститори в САЩ - показа, че инвеститорите стават по-предпазливи и очакват големи рискове за финансовия сектор. Близо 30 % от анкетираните се опасяват от търговска война през 2017 година. Според 24 % има опасност през новата година американското правителство да направи големи грешки.

Основното опасение е, че стимулиращата програма на Тръмп би могла да доведе до прегряване на американската икономика, която в момента се развива добре. Бумът ще повиши цените, инфлацията също ще се ускори и за да й противодейства, Управлението за федерален резерв (УФР) ще трябва да вдигне водещите лихви. От това ще последва опасността страната да изпадне в рецесия.

УФР вече се подготвя за възможен "сценарий на бум и срив". 

Централната банка е готова да повиши водещите лихви, за да охлади икономиката. Частните инвеститори също натрупват кешови резерви, за да се подсигурят срещу задаващите се опасности. Според изследването средно запасите от пари в брой на фондовите мениджъри значително са се повишили. Инвеститорите искат да са въоръжени.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...