Наистина ли икономиката на САЩ не е в икономически упадък?

14.01.2016 | 16:56
по статията работи: Даниел Василев
Няколко графики за състоянието на стопанството на страната

Средни приходи на домакинствата

Към края на 2014 г. средните приходи на домакинствата възлизат на 53 657 долара с тенденция за спад (към началото на 2015 г.), като тази сума е коригирана спрямо инфлацията. Това означава, че те са спаднали до нивото си от първата половина на 1996 г. Очаквано, по време на Голямата рецесия средните доходи на домакинствата спадат. Но тук има два много важни момента: 1) след обявения край на рецесията и по време на възстановяването те не успяват да нараснат, а продължават да спадат; 2) тенденцията на спада се наблюдава още от края на 2006 г. и понижението на приходите на домакинствата не се дължи само на Голямата рецесия.

Така данните за приходите на домакинствата в страната показват недвусмислено, че макар да се говори за излизане от кризата и възстановяване, това все още не се е усетило от основните действащи лица в икономиката; т.е. изглежда просто сме свиделите на динамика в номиналния брутен вътрешен продукт, която обаче не се е отразила върху реалната икономика.

Графика 5: Средни приходи на домакинствата в САЩ (в долари)

215350

Източник: Бюро за преброяване на населението на САЩ

Студентски заеми

През последните няколко десетилетия икономиката на САЩ се движи посредством надуването на балони чрез правителствени политики и манипулация на лихвените проценти и парите в обращение. Преди 16-17 години беше надут дотком балонът. Той се взриви през 2000 г., но беше заменен от имотния балон. От своя страна, имотният балон достигна своя пик през 2006 г. а около година по-късно също се взриви. Но това не разреши проблемите с изкуствените инвестиции в страната, дори напротив – имотният балон просто беше заменен от други балони. За балона в автомобилния сектор вече писахме. Тук ще обърнем внимание на друг балон – балонът на студентските заеми.

Графика 6: Студентски заеми (в милиона долара)

215349

Източник: Бордът на управителите на Федералния резерв

Студентските заеми регистрират колосално покачване и в абсолютно, и относително изражение. Причината за това е, че те са гарантирани от федералното правителство. Казано накратко, дори и студентите да не изплащат дълговете, които натрупват по време на следването си, тяхното обслужване ще бъде поето от данъкоплатците.

На теория осигуряването на лесно достъпни средства за студентите звучи добре. Но на практика това е просто поредният балон, който рано или късно ще се пръсне, а индикациите за дълговете на следващите дори и днес не са позитивни – по данни на Федералния резерв вече 10% от изтеглилите такъв заем са фалирали по дълговете си, а други 21,3% от завършилите, които са изтеглили заем за образованието си, не са внесли нито долар по кредитите си.

Разбира се, едва ли балонът на студентските заеми ще е способен да срути икономиката на САЩ. Но със сигурност той расте изключително бързо и пръскането му ще изпрати шокови вълни в цялото стопанство, като изключително засегнати ще са именно и студентите.

Икономическите ефекти от лесно достъпното образование ще разгледаме по-подробно в друга статия.

Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....