През 2012 г. междуфирмената задлъжнялост се запазва висока

04.03.2014 | 13:47
по статията работи: Елица Елефтерова
Налице е и голям дял на проблемните кредити
През 2012 г. междуфирмената задлъжнялост се запазва висока

113 млрд. лв. са междуфирмените задължения в страната. От тях 40% са просрочени. Общият корпоративен дълг възлиза на 169 милиарда лева, което е два пъти повече от размера на БВП. Това показват данните от годишното изследване на Българската стопанска камара.

Междуфирмена задлъжнялост

Към края на 2012 г. фирмените задължения надхвърлиха 168 млрд. лв., което е с 5.6 млрд. лв. (3.4%) повече спрямо 2011 г. и 2.5 пъти повече спрямо 2005 г. Свиването на инвестициите с над 4,7 млрд. лв. за периода 2009-2012 г. е съществен фактор и индикатор за лошото здраве на икономиката, коментира Камен Колев.

По-голямата част от нефинансовите предприятия са декапитализирани, подчерта Колев и уточни, че задълженията им в края на 2012 г. са с 61 % по-големи от собствения им капитал и с 50% по-големи от дълготрайните им материални активи. Особено тревожно е положението в предприятията, пласирани на фондовата борса. Сериозното обезценяване на акциите им през 2008-2009 г. оказва допълнително негативно въздействие върху техния потенциал за развитие.

Висок корпоративен дълг

България остава сред страните с най-висок корпоративен дълг в Европа. Съотнесени към брутния вътрешен продукт, задълженията у нас са с 30 до 40% по-високи, отколкото в останалите европейски държави.

Най-големи са просрочията в търговията и строителството. Най-много бизнесът дължи за данъци - 8,5%, следват социално-осигурителните задължения в размер на 5,3% и дългът към персонала в размер на четири процента и половина. Според данните от изследването, на всеки един лев собствен капитал се пада задължение от 1,60.

Държавата разплаща своевременно сумите по ДДС, но дължимото по обществените поръчки, включително и на общините към бизнеса остава проблем. Като положителна тенденция проучването отчита преустановяването на растежа на дълга около 20 на сто от брутния вътрешен продукт.

Колко големи са задълженията на фирмите

През 2012 г. се запазва негативното съотношение между размера на задълженията на нефинансовите предприятия и приходите им от продажби. Спрямо началото на икономическата криза, обаче, се забелязва леко подобряване на това съотношение, като през 2009 г. на 1 лев приходи от продажби са се падали 1.58 лв. задължения, а през 2012 г. – 1.26 лв.

През 2012 г. относителните дялове на задълженията не са претърпели съществени изменения спрямо 2011 г., като най-голям е делът на задълженията към финансови предприятия (28.7%), следвани от задълженията към свързани предприятия (24%) и към доставчици (18.5%).

Задължения към финансови институции

От началото на кризата през 2009 г. се наблюдава застой (дори спад) в темповете на растеж на задълженията към финансови институции. От 30-50% ежегоден ръст в периода 2005-2008 г. темповете спадат до 1-5% годишно в периода 2009-2012 г., като се наблюдава по-голям спад при дългосрочните (инвестиционните) кредити.

Тези тенденции се запазват и през 2012 г., когато задълженията към финансови институции намаляват с 0.4 млрд. лв. (-0.8%) спрямо 2011 г., основно заради намаление на дългосрочните задължения (-1.5%) и лек ръст при краткосрочните задължения (0.4%).

Налице е и голям дял на проблемните кредити (25% към края на 2012 г.), което поставя сериозни въпроси относно увеличението на риска в икономиката. Точен индикатор за този повишен риск е незначителното намаление на лихвените проценти по кредитите в последните месеци.

Данните за задлъжнялостта на нефинансовите предприятия през 2012 г. потвърждават факта, че инвестиционната активност практически е замръзнала на нивото на предходната година. През 2012 г. краткосрочните задължения (до 1 г.) нарастват с много по-големи темпове от дългосрочните (над 1 г.), а дългосрочните кредити (които са с инвестиционен характер) дори бележат спад.

Ръстът на краткосрочните задължения с 5.4 млрд. лв. (6.1%) през 2012 г. спрямо 2011 г. показва, че дейността на нефинансовите предприятия се затруднява от недостатъчните оборотни средства, с които те обслужват производствената си дейност. Положителна тенденция е намалението с 5.5% на дългосрочните задължения към доставчици, както и тези към свързани предприятия (-3.5%).

В същото време, налице е сериозно нарастване на краткосрочните задължения към свързани предприятия, което е сигнал за счетоводно укриване на обороти.

Очакванията на експертите на БСК са за 2013 и 2014 г. да бъде регистриран спад на задълженията, най-вече на просрочените, а повод за подобна положителна прогноза са няколко фактора:

- Постепенното излизане от кризата на страните от ЕС;

- Значителното увеличение на износа, най-вече за страните от ЕС;

- Ръстът в промишленото производство. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...