Развръзка на енергийната ситуация ще има към 2017 г.
Според Начев развръзка на енергийната ситуация в страната ни може да има около 2017 г. "До тогава ако наистина Израел стане сериозен износител на нефт и газ, то това ще е нов, сериозен конурент на арабските страни, производителки на петрол".
"Чрез политиката си Израел на практика „затваря“ Суецкия канал. В същото време Саудитска Арабия ще се опита да поддържа цената на нефта и на природния газ. Сега обаче има тенденция цената на синьото гориво да се откъсва от тази на петрола. Все повече цената на природения газ става зависима от спотовия пазар и от производството на газ от шисти", припомниха специалистите.
Сирия се разпада, последват я Ливан и Ирак
Начев и Алексиев са категорични, че нови промени задължително ще има в скоро време в района на Близкия Изток. Сирия със сигурност ще се разпадне, а след тях това ще направят Ливан и Ирак. Причината за това са религиозните войни между шиити и сунити, както и отделението на кюрдската общност, което тече в момента основно в Турция и Сирия.
"Моделите на арабската революция доведоха до фрагментиране на пазарите и проблеми с доставката на енергийни суровини от Близкия Изток и Северна Африка", коментира Илиян Василев. Той даден за пример Либия, където преди кризата са се изнасяли до 1,5 млн. барела нефт. Сега се произвеждат 150 хил. барела, а износът е за 80 хиляди барела.
Начев припомни, че Сирия не е голям производител на петрол – там се добиваха преди кризата до 200 000 барела дневно, а в момента заради гражданската война добиви на практика няма. Според него бъдещето при доставките на газ е в LNG терминалите. До края на 2020 г. нещата ще вървят в изграждане на подобни терминали. Подобни съоръжения в момента строят много страни, а Австралия ще има цели седем.